A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Történelem és Társadalomtudományi Tanszéke, valamint a Fodó Sándor Kulturális Központ a főiskolán tartott megemlékezést az aradi vértanúk tiszteletére.
Hegedűs Csilla
Az emlékezőket Molnár Krisztina, a Pro Cultura Subcarpathica munkatársa köszöntötte, majd felkérte Dancs Györgyöt, a Történelem és Társadalomtudományi Tanszék docensét, ossza meg gondolatait a megjelentekkel. A docens emlékeztetett: a magyar forradalom és szabadságharc leverése után a császári udvar megtorló gépezete 13 katonai vezetőt kivégeztetett.
– 2001-től október 6-a gyásznap. Nemcsak a vértanúkra emlékezünk, hanem mindazokra, akik életüket adták a magyar szabadságért. Vidékünknek is számos áldozata van, talán a legkiemelkedőbb báró Perényi Zsigmond, akit október 24-én végeztek ki. Legalább 130-150 személyről tudunk, akiket emiatt az ügy miatt végeztek ki, és rengeteg embert több éves fogságra ítéltek – magyarázta a docens. Hozzátette, tulajdonképpen nem is a haláluk miatt kell ezekre az emberekre emlékeznünk, hanem azért, amit életükben tettek.
Az alkalomra a Történelem és Társadalomtudományi Tanszék diákjai rövid előadással készültek, Orbán Viktória magyar szakos hallgató elszavalta Reményik Sándor: A szobor helyén című költeményét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.