Az Európai Unió elhalasztotta a nem uniós országok állampolgárai számára kidolgozott új biometrikus beléptetési rendszer bevezetését, amelynek november 10-én kellett volna megtörténnie – számolt be pénteken az Ukrajinszka Pravda hírportál a Reuters brit hírügynökségre hivatkozva.
A jelenté szerint Ylva Johansson belügyi uniós biztos közölte, hogy beléptetési rendszer a rendszer november 10-én nem a tervek szerint fog működni.
„November 10-ről már nincs szó”
– tette hozzá, megjegyezve, hogy nincs új határidő, de fontolgatják a fokozatos megvalósítást.
A beléptetési/kiléptetési rendszernek (EES) létre kell hoznia egy digitális nyilvántartást, amely összekapcsolja az úti okmányt a személyazonosságot igazoló biometrikus adatokkal, így nincs szükség az útlevelek kézi bélyegzésére az EU külső határán.
A schengeni szabad mozgási övezetbe érkező nem uniós állampolgárok esetében megköveteli, hogy regisztrálják az ujjlenyomatukat, szkenneljék be az arcukat, és válaszoljanak a tartózkodásukkal kapcsolatos kérdésekre.
A német belügyminisztérium szóvivője azonban elmondta, hogy az utasforgalom 40 %-át adó három ország nem áll készen az EES bevezetésére, mert „a központi EES rendszer szükséges stabilitását és működőképességét az EU-Lisa uniós ügynökség még nem biztosította”.
Az EU-Lisa egy olyan ügynökség, amely a nagyszabású informatikai rendszerek bevezetéséért felelős az EU-ban. A francia belügyminisztérium kijelentette, hogy bár Franciaország meg van győződve az EES hasznosságáról, annak végrehajtását megfelelően elő kell készíteni.
A rendszer bevezetését harmadik alkalommal halasztották el. Tavaly nyáron kellett volna bevezetni, de Franciaország aggodalmának adott hangot amiatt, hogy ez negatív hatással lesz a tavaly őszi rögbi-világbajnokság és az idei nyári olimpiai játékok megrendezésére. Idén október 6-ára tolták, majd ismét elhalasztották novemberig, attól tartva, hogy az iskolai idényben az EU-ba való utazás megszakad.
Az EES rendszer egy olyan automatizált informatikai rendszer lesz, amely a harmadik országokból érkező utazókat – mind a rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezőket, mind a vízummmentességet élvező utazókat – minden alkalommal regisztrálja, amikor átlépik az EU külső határát. Ez a rendszer rögzíti a személy nevét, az úti okmány típusát, a biometrikus adatokat, például az ujjlenyomatokat és a rögzített fényképeket, az EU-ba való be- és kilépés dátumát és helyét, és – amint azt az Európai Bizottság a honlapján korábban bejelentette – teljes mértékben tiszteletben tartja az alapvető jogokat és az adatvédelmet.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.