Ukrajnában katasztrofálisan alacsony a születések száma

Az állam mesterséges megtermékenyítéssel ösztönöz

Ukrajnában a születések száma jelenleg világviszonylatban az egyik legalacsonyabb. A függetlenség évei alatt folyamatosan csökkent a születési ráta, s a teljes körű invázió kezdete óta kritikus szintet ért el.

Magyar Tímea

Daria Marcsak szociálpolitikai miniszterhelyettes elismerte, hogy katasztrofálisan alacsony a születési ráta: a teljes körű invázió előtt 1,2 gyermek jutott egy szülőképes korú nőre Ukrajnában, az invázió után ez a mutató 0,9-re esett vissza. A népességszám helyreállításához a termékenységi arányszámnak körülbelül 2,2 gyermeknek kellene lennie.

Most a lakosságot megpróbálják az ország újjáélesztésére ösztönözni, ennek érdekében a Szociálpolitikai Minisztérium Demográfiai Fejlesztési Stratégiát dolgozott ki. A cél, hogy az ukrajnai hölgyeket, hogy legalább 2-3 gyermeket hozzanak a világra.

Egy nő fizikailag 20-35 éves korában a legegészségesebb és genetikai állományának minősége ekkor a legjobb. Ahogy egy hölgy öregszik, úgy csökken genetikai anyaga minősége. 40 éves kor után sokkal nagyobb az esélye annak, hogy például Down-szindrómás baba születik. Ennek esélye 200 születésből 1. 40 év után minden eléggé veszélyessé válik. Manapság a legtöbben az első és második trimeszterben szűrővizsgálatokon vesznek részt, van prenatális diagnosztika, de 30 évesen nagyobb az esélye, hogy egészséges gyermeknek adjunk életet, mint 40 után. 35 után jelentősen csökken az egészséges terhesség esélye, de ez nem jelenti azt, hogy ebben a korban már lehetetlen egészséges gyermeket szülni. Lehet, csak sokkal nagyobb kockázattal.

– Ez a férfiakra is vonatkozik. Bár az életkornak nincs olyan radikális hatása a spermiumok számára és minőségére. A korral azonban a spermiumok DNS-ében felhalmozódnak a mutációk, és ez is hozzájárulhat az egészségügyi kockázataihoz. Jelenleg 50-50 százalékban írható a nő és a férfi számlájára a meddőség – mondta el lapunknak Anna Palahuszinec, a megyei családtervezési központ vezetője.

– Ma már – Európához hasonlóan – a nők Ukrajnában sem sietnek korán szülni. Az első gyermek átlagosan az anya 26,3 éves korában születik. A nők karriert akarnak építeni, és eleve nem sok esetben vállalnak több gyermeket.

– Az állam korábban is támogatta a nőket a mesterséges megtermékenyítés általi gyermekvállalásban, miben különbözik a mostani program a korábbiaktól?

–Az idén indult program kevésbé bürokratikus és 60 ezer hrivnyát különít el egy-egy hölgy reprodukciós technológiákra épülő megtermékenyítésére, ami azt jelenti, hogy az állam fizeti a párok meddőségi kezelését, hogy gyermekük születhessen. Az összeget a jövőben 90 ezerre tervezik emelni. A Nemzeti Közegészségügyi Szolgálattal megállapodást kötött egészségügyi intézmények – eddig 18 ilyen van az országban – a meddőnek nyilvánított pár számára egy próbát tesznek lehetővé a terhesség elérése érdekében a stimulációra, az embriók kinyerésére, a megtermékenyítésre és a méhüregbe való beültetésre. A programtól évi 10 ezer csecsemő születését remélik.

– Kárpátalján mely intézményben van erre lehetőség?
– Egyelőre egyetlen megyei egészségügyi intézmény sem kötött szerződést ezügyben a Közegészségügyi Szolgálattal. Tudni kell, hogy hatalmas költségeket és képzett szakembergárdát igényel egy ilyen beavatkozás, s mivel az államilag kiutalt támogatás csak utólag, olykor egy év múltán érkezik meg az egészségügyi intézménybe, ezt csak olyan klinika engedheti meg magának, melynek van szabad pénzügyi kapacitása – magyarázza a doktornő. – De ennek ellenére nem maradnak ki a programból a kárpátaljai gyermeket tervező párok sem. A mi családtervezési központunkba kell jelentkezniük, mi végezzük el a szükséges vizsgálatokat, állítjuk fel a diagnózist és a legközelebbi – lembergi vagy ivano-frankivszki – reprodukciós központba irányítjuk őket. Három-négy alkalommal kell felkeresniük a kiválasztott intézményt. Kárpátaljáról jelenleg 5 hölgy vesz részt a mesterséges megtermékenyítési programban, s további 12 készül rá. A felső korhatár a hölgyek számára 40 év.

A szakemberek úgy gondolják, hogy a jövőben az egyedülálló nőknek is lehetővé kellene tenni, hogy részt vehessenek a programban. A katonáknak pedig, akik le tudják fagyasztani a reproduktív anyagukat, lehetővé kellene tenni, hogy posztumusz donorok lehessenek az egyedülálló nők számára. Persze csak akkor, ha erről még életükben rendelkeznek.

Aggasztó mértékben csökken a születések száma

 

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó