A Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetsége a Beregszászi Római Katolikus Egyházközséggel közösen szervezte meg a Linner-díj idei átadását. Az ünnepségre a Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokházban került sor.
Az ungvári és a beregszászi külképviselet nevében Buczkó István, a beregszászi konzulátus vezető konzulja szólt a megjelentekhez. A diplomata kihangsúlyozta, a magyar nemzet történelme igen gazdag olyan személyiségek tekintetében, akikre méltán lehetünk, és vagyunk is büszkék.
– Ilyen kiváló ember volt dr. Linner Bertalan, az egyik leghíresebb beregszászi lokálpatrióta, aki itt dolgozott és alkotott maradandót: élete során legalább 46 ezer műtétet hajtott végre. És ilyenkor az jut eszünkbe, vajon hány ember köszönhette neki az életét? – fogalmazott Buczkó István. – Olyan korban élt, amikor nem mindig lehetett megtenni, amit kell, de ő mindig igyekezett megtenni, amit lehet. Az életét végigkísérte töretlen hite, minden műtétje előtt imádkozott – tette hozzá a konzul, majd köszönet mondott mindazokat, akik segítenek ápolni, fenntartani és megőrizni dr. Linner Bertalan emlékét.
Jakab Eleonóra, a Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke köszöntőjében kihangsúlyozta, évek óta egy szebb jövőért igyekeznek tenni, és azok munkásságát megjutalmazni, akik arra érdemesek.
A Linner-díjat minden évben egy orvos és egy nővér kaphatja meg. Idén ezt dr. Gelebán Jolán gyermekorvos és Kovács Katalin beregdédai orvossegéd vehette át.
A laudációban elhangzott: Gelebán Jolán 1963-ban nyert felvételt a Beregszászi Egészségügyi Szakiskola nővér szakára. Már a képzés alatt is nővérként dolgozott, sebészeti gyakorlata alatt ismerkedett meg dr. Linner Bertalannal. 1967-1972 között a megyeszékhelyen tanult, az Ungvári Orvos Egyetemen szerzett diplomát. 1972-ben a beregszászi gyermekklinika körzeti gyermekorvosaként kezdett el praktizálni. 1978-ban a klinika vezető orvosa lett. 1985-ben kinevezték a Beregszászi Kórház főorvos-helyettesének, 1989-től járási gyermekorvos volt. Számos városi, járási és megyei szintű elismerésben részesült. 1994-ben megkapta az Ukrajna érdemes orvosa címet. 2020-ban, 54 év szolgálat után vonult nyugdíjba, azóta boldog napokat tölt hat unokájával és két dédunokájával.
– Személyesen is volt szerencsém ismerni Linner doktort, és ez nagy hatást gyakorolt az egész munkásságomra. Kezdő szakemberként csodálkozva néztem, hogy végzi a vizitet. Minden beteggel elbeszélgetett, hamar észrevehető volt, hogy számára a betegei voltak a legelőbbre valók, a legfontosabbak. Ezt látva úgy döntöttem, én is ezt az utat szeretném járni – jegyezte meg Gelebán Jolán, miután átvette a díjat.
A nővér kategóriában Kovács Katalin beregdédai orvossegéd nyerte el a Linner-díjat. A laudációból megtudtuk: Kovács Katalin a Beregszászi Egészségügyi Szakiskola elvégzése után 1989-ben a Beregszászi Járási Központi Kórház onkológiai osztályának ápolójaként indult el szakmai pályáján. Az ott szerzett tapasztalatait 1991-től szülőfalujában kamatoztatta a Beregdédai Családorvosi Rendelő orvossegédjeként. Szinte nincs olyan család Beregdédában, ahol ne tapasztalták volna meg szaktudását, bátorító, gyengéd szavait. 2007-től napjainkig a csongori Bethesda szenvedélybetegeket mentő misszió munkatársa. Nyitottsággal, odafigyeléssel, együttérzéssel, munkálkodva kíséri a misszióban a szabadulásra vágyó személyeket, akiknek kezét a misszión kívül sem engedi el. Mindeközben 2019-től ismét szülőfaluja, új családorvosi szakrendelőjében fogadja a betegeket.
Kovács Katalin meghatódva köszönte meg az elismerést. Mint mondta, kellemes meglepetésként érte a hír, miszerint idén ő veheti át a kitüntetést.
– A mögöttem álló évtizedek peregtek le előttem, felidéztem azt a sok mindent, ami történt velem ezekben az években. Bátran mondhatjuk, a gyógyítás csapatmunka. Ugyanis csak együttműködve lehet igazán jól gyógyítani, de úgy vélem, mindenért Istené a dicsőség, hiszen Ő vigyázza minden lépésünket, a tetteinket – hangsúlyozta Kovács Katalin.
Lovas András a Linner család nevében köszöntötte a díjazottakat.
– Amikor valami jó dologgal találkozunk, köszönetet és hálát mondunk. Díjazottjainknak is szeretném kifejezni a köszönetet és a hálát, amiért így gyakorolják a hivatásukat. Biztos vagyok abban, hogy a most kitüntetett két hölgy ugyanúgy szívvel-lélekkel végezte munkáját, mint anno Linner doktor. És az is fontos, hogy tudásukat úgy adják át a következő nemzedéknek, mint ahogy azt Linner Bertalan tette az ő korában – fogalmazott Lovas András további jó egészséget kívánva a kitüntetetteknek.
– Mi, keresztények mindig nagyra becsültük, és megbecsüljük a példaképeinket. Dr. Linner Bertalanra is példaképként tekintünk, és nemcsak mint orvosra, hanem hívő emberre is, aki Istennek hálát adva élte mindennapjait. Makacsul ragaszkodott hitéhez, a gyógyítói feladatát úgy élte meg, hogy közreműködője, eszköze volt a nagy gyógyítónak, Krisztusnak. Ennek tudatában szólt kedvesen a betegekhez, ennek tudatában a műtétet mindig imával kezdte – hangsúlyozta köszöntőjében Molnár János esperes-plébános, aki azt kívánta a ma élőknek, hogy életüket, hivatásukat, munkájukat Isten kezébe helyezve végezzék.
Az alkalmon részletet láthattunk az Egy nem mindennapi orvos című dokumentumfilmből, elhangzott Reményik Sándor: Az orvos című költeménye, a Szent Kereszt kórus zenés összeállítással kedveskedett a résztvevőknek.
A nyolcadik díjátadó ünnepség az ungvári főkonzulátus jóvoltából szeretetvendégséggel zárult, ahol Cseh Áron vezető konzul köszöntötte a jelenlévőket, és adta át Bacskai József főkonzul üdvözletét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.