Helyettes államtitkári látogatás a Rákóczi-főiskolán | KISZó-tudósítás

Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára beregszászi látogatása során találkozott és megbeszélést folytatott a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vezetőivel. A politikus betekintést nyert a Pro Cultura Subcarpathica szervezet, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány, valamint a Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport munkájába. A program keretében a főiskola átriumában rövid műsorral bemutatkoztak a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola növendékei és a Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport.

Hegedűs Csilla

– Azért látogattam Beregszászba, hogy megismerhessem a hagyományápoló, nemzeti értékeket közvetítő tevékenységet, és hogy a további támogatásunkról biztosítsam önöket. A Kulturális és Innovációs Minisztérium 2024-ben is komoly összegeket fordított arra, hogy támogassa a nemzeti értékeket, a magyar hagyományokat ápoló közösségeket: népzenei- és néptánccsoportokat stb. – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette, ebben az esztendőben a Csoóri Sándor Program keretében két és félmilliárd forintot osztottak szét a pályázók (népművészeti és néptánccsoportok) között a további működésük folytatására.

– Külön öröm az, hogy az 1800 támogatott csoportból 600 határon túli szervezet, számunkra ugyanis fontos, hogy mi, a Kárpát-medencében élő magyarok egyként gondolkodjunk, s a fejlődésért közösen tudjunk tenni

– fogalmazott Pósánné Rácz Annamária.

– Ami pedig a felsőoktatási intézményekkel való együttműködést illeti, elmondható, hogy az nemcsak Kárpátalján, de az egész Kárpát-medencében, így Magyarországon is nagyon fontos. Hiszen egy felsőoktatási intézmény a szűkebb környezetének, vagy tágabb régiójának tudásformáló központja lehet, ami képes összefogni az oktatási intézmények legalsóbb szintjén működő óvodákat, iskolákat egészen az egyetemig, és a kulturális életben is jelentős szerepet tudnak betölteni. Nyilván minden felsőoktatási intézményt a maga helyén kell kezelni, abban a környezetben, ahová a működése szólítja. Az elmúlt esztendőben a Rákóczi-főiskola jelentős lépéseket tett abba az irányba, hogy szélesítse a képzési palettáját. Egyrészt együttműködve magyarországi felsőoktatási intézményekkel, másrészt egyre tudatosabban és hangsúlyosabban a saját erőforrásain kívánja megteremteni azt a képzési portfóliót, oktatói-kutatói hátteret, amivel hosszú távon biztosítható a működése – magyarázta az államtitkár-helyettes.

Orosz Ildikó kifejtette, az államtitkár-helyettessel a pályázati lehetőségekről, a további együttműködésről egyeztettek.

– Miután a fentebb megnevezett szervezeteink többnyire csak magyarországi támogatásban részesülnek, nagyon fontos, hogy az ő munkájukat, tevékenységüket közelebbről is megismerjék az adományozók. Erre jó alkalom volt a mai

– mondta a Rákóczi-főiskola elnöke.

A Csoóri Sándor Programhoz kapcsolódóan az államtitkár-helyettes Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter oklevelét adta át a Pro Cultura Subcarpathica (PCS) és a Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport részére, azzal a jó kívánsággal, hogy még nagyon sokáig folytassák a tevékenységüket, örökítsék át a tudásukat a felnövekvő nemzedéknek. A PCS részéről Molnár Krisztina, a szervezet vezetője, a gyermekcsoport nevében pedig Kokas Erzsébet vezető vette át az elismerést.

– Ez a két szervezet, amely a Csoóri Sándor Program keretében oklevelet vehetett át, egyúttal pénzügyi támogatásban is részesült a Kulturális és Innovációs Minisztérium döntése értelmében. Ezek a szervezetek olyan tevékenységet fejtenek ki, ami nemcsak a kárpátaljai magyarság, hanem az egész Kárpát-medencei magyarság hagyományőrzése és identitásának erősítése szempontjából is fontos szerepet töltenek be

– jegyezte meg Pósánné Rácz Annamária, további sikereket kívánva a munkájukhoz.

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó