Átadták a Soós Kálmán ösztöndíjakat ● Kárpáti Igaz Szó

74-en részesültek anyagi támogatásban

A GENIUS Jótékonysági Alapítvány és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola közös szervezésében került megrendezésre a Magyar Kormány által támogatott Soós Kálmán ösztöndíjak átadó ünnepsége.

Hegedűs Csilla

A résztvevőket Váradi Natália köszöntötte. Az alapítvány igazgatója elmondta, 11 vándoregyetem, 12 egyetemi, főiskolai jegyzet, valamint 51 főiskolai, kárpátaljai vonatkozással rendelkező szakdolgozat érkezett.

– Az ösztöndíj összege ebben a tanévben is 3 millió forintnak megfelelő hrivnya, amit továbbra is a Magyar Kormány Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága biztosít számunkra a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. lebonyolításával – jegyezte meg Váradi Natália, majd átadta a szót Pósánné Rácz Annamáriának, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkárának.

– Azt gondolom, hogy egy felsőoktatási intézménynek mindig óriási szerepe van abban, hogy milyen kulturális, gazdasági, társadalmi közeget tud maga köré építeni. És ezt a feladatot mindenhol fel kell vállalnia egy felsőoktatási intézménynek. Megismerhettem, hogy a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola nem csupán felsőoktatási intézményként működik, hanem központja szakképzési centrumnak, gimnázium-, líceum- és óvodahálózatnak. Tehát maga köré tudta gyűjteni azokat a szervezeteket, melyeknek elsődleges feladatuk, hitvallásuk és küldetésük a magyar kultúra, a magyar tudás megőrzése, erősítése és továbbadása – fejtette ki köszöntőjében Pósánné Rácz Annamária.

A politikus egykori magyar tanárát idézve elmondta, azért fontos a világirodalomban nekünk a magyar irodalmat, a magyar szerzők írásait olvasni, mert nincs a világon rajtunk kívül senki, aki ezt úgy olvasná, úgy értené meg, mint mi.

– Lefordíthatják akármilyen nyelvre a magyart, és mi is olvashatunk bármilyen idegen nyelven alkotott irodalmi szöveget, az soha nem fogja azt jelenteni nekünk, mint annak, aki azt az anyanyelvén olvassa.

Hiszen nekünk, magyaroknak, egyként jár az agyunk, egy a logikánk, egyazon nyelven beszélünk és olvasunk, magyarul álmodunk.

Azt kívánom mindenkinek, hogy álmodjon olyat magának és a magyarságnak az elkövetkezendő évekre, amire érdemes felébredni – fogalmazott az államtitkár-helyettes.

Orosz Ildikó gratulált a díjazottaknak, azoknak a fiataloknak, akik megértették, hogy ha itt élnek, akkor az itt élők problémáival kell különböző szinten foglalkozni. Helyettünk ezt senki nem oldja meg.

– Ez volt Soós Kálmánnak is a mondása, hogy a beregszászi főiskola ne a tengeri állatokkal foglalkozzon, és ne más országbeli problémákat akarjon megoldani, hanem a mienket, hiszen van abból is éppen elég. Erről szól az ösztöndíj, amit a nevében átadunk, hogy kapják azok, akik olyan témát választottak szakdolgozatnak, ami kötődik Kárpátaljához, és az itteni problémákra reflektál. Kapják azok, akik kutatásaikat az itteni diákokhoz akarják elvinni a vándoregyetem kapcsán, hogy ne csak a mi főiskolás hallgatóink hallják azt, hanem azok is, akik más felsőoktatási intézményben tanulnak – hangsúlyozta a Rákóczi-főiskola elnöke.

– Amikor ösztöndíjátadás történik, nagyon sokan elsősorban a borítékokra gondolnak. Valójában azonban gondolnunk kell arra is, hogy mi áll egy ilyen ösztöndíjprogram mögött, milyen szándékkal hirdette meg azt az adományozó, a kiíró. Nos, aki ismerte az ösztöndíjprogram névadóját, tudja, hogy néhai rektorunk elképzelése milyen volt a kárpátaljai magyar tudományosságról, egyáltalán a magyar tudományosságról. Tudja azt, hogy

Soós Kálmán alapvető gondolata a motiváció volt, az, hogy megteremtsük az érdeklődést, a szándékot és a lehetőséget azoknak a fiataloknak, akik itt most a kárpátaljai magyar tudományosság értelmiségi jövőjét képezik.

És hogy rábírjuk őket arra, hogy olyan témákkal foglalkozzanak, amelyek elsősorban bennünket érdekelnek, és olyan formában tudják ezt elmondani, hogy a nagyvilág számára is érdekes legyen mindaz, amit mi fogalmazunk meg – jegyezte meg Csernicskó István, a főiskola rektora.

Hozzátette, az, hogy a főiskola egyik legnagyobb terme zsúfolásig megtelt, azt jelzi, hogy a névadó szándéka beteljesült, és köszönet jár mindazoknak, akik megteremtették a lehetőséget, hogy a motivációs pályázati rendszert elindíthassák és működtethessék.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó