Jó hír a kettős állampolgárok, és a szlovák-magyar családok gyerekeinek, hogy Szlovákia felmondja a Magyarországgal még a szocializmusban kötött állampolgársági megállapodást, mert így megtarthatják mindkettőt. A szlovák kormány szerint a kettős állampolgárság megakadályozása, legalábbis a gyerekek esetében, ellentétes az alkotmánnyal – adta hírül az Új Szó.
A szlovák kormány felmondja a Magyarországgal még 1961-ben kötött állampolgársági megállapodást, döntött a Fico-kabinet.
A megállapodás szerint azoknak a gyerekeknek, akiknek szülei kettős állampolgárok, vagy az egyik magyar, a másik pedig szlovák állampolgár, a szülők döntésének megfelelő állampolgárságot kapnak.
Ha nem tudnak megegyezni, akkor a gyerek annak az államnak lesz állampolgára, amelyiknek a területén élt.
A szlovák kormány tájékoztatása szerint ezt a megállapodást már különben is csak a szlovák fél tartotta be, Magyarország 1999-ben egyoldalúan érvénytelennek nyilvánította. A kormány indoklásának érdekessége, hogy szerintük is alkotmányellenes akarata ellenére megfosztani egy gyereket a szlovák állampolgárságától – magyarázza a határozatot az Új Szó.
A megállapodás célja a kettős állampolgárság létrejöttének megakadályozása a kiskorú gyerekeknél, ami azonban ellentétes az alkotmánnyal, az állampolgárságról szóló európai megállapodással és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával, indokolja a megállapodás felmondását a Fico-kormány.
Szlovákia ugyanígy felmondja a Szovjetunióval kötött hasonló megállapodását, amely ma már csak Oroszországra vonatkozik – áll a szlovákiai magyar lap írásában.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.