1703. május 21-én Tarpán és Mezőváriban, 22-én pedig Beregszász piacán bontották ki a Rákóczitól kapott kuruc zászlókat, ezzel vette kezdetét a nyolc évig tartó szabadságharc…
1703. július 14-én, a Tiszaújlak–Tiszabecsi révnél vívták meg első győztes csatájukat a kurucok…
Az 1849. április 22-én lezajlott podheringi csata az 1848–1849-es magyar szabadságharc legjelentősebb ütközete volt a mai Kárpátalja területén, amelyben magyar és ruszin nemzetőröknek, honvédeknek és népfelkelőknek sikerült az országba betörő császári hadakat Munkács alatt feltartóztatni és meghátrálásra kényszeríteni…
A fentebbi eseményekről a kárpátaljai magyarok túlnyomó többsége tanult, olvasott, de legalább hallott. Ezek a történések beépültek közös emlékezetünkbe, táplálják nemzeti hovatartozásunk megélését.
A kronológiai sorrendben (!) harmadik magyar forradalomnak és szabadságharcnak is vannak kárpátaljai vonatkozásai, de ezek kevésbé elterjedtek a köztudatban. Ennek több és többféle oka van. Bár a téma tudományos feldolgozása terén az utóbbi évtizedekben rengeteg pozitív kísérlet történt, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc feldolgozása – legalábbis ami a kárpátaljai eseményeket illeti – még kínál lehetőségeket a szakemberek számára.
Ami még fontosabb, az akkori kárpátaljai fiatalok, ha nem is ragadtak fegyvert, mint Corvin közi kortársaik, bátorságukkal példát mutattak, bizonyítottak, hogy elkötelezettek és áldozatkészek, vállalják magyarságukat. Egy olyan testet és lelket nyomorító monstrum ellen, mint amilyen a Szovjetunió, ez önmagában is maga volt a hősiesség.
S az ilyen kiállást a mindent és mindenkit magába olvasztó, saját képére formálni akaró hatalom nem tűrhette. A nagyszőlősi, mezőkaszonyi, gálocsi fiatalokat, köztük tizenéveseket, kegyetlenül megbüntették. Volt olyan, akire röplapok terjesztéséért a „bíróság” 15 éves börtönbüntetést kért, végül hat évre ítélték. Többen kerültek hosszabb-rövidebb időre munkatáborba, javítóintézetbe csak azért, mert vállalták a sorsközösséget a szabadságáért felkelt Magyarországgal.
Tisztelet érte!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.