Gyertyakészítés a Nagyberegi Tájházban ● Kárpáti Igaz Szó

Kézműves foglalkozás a Nagyberegi Tájházban. Gyertyaöntés, gyertyasodrás, gyertyamártogatás a Pro Cultura Subcarpathica szervezésében. Fotó: Hegedűs Csilla

A Pro Cultura Subcarpathica a tél közeledtével rendszeresen szervez kézműves foglalkozásokat a Nagyberegi Tájházban. Ezúttal a gyertyakészítés különféle technikáit mutatták be és tanították meg a résztvevőknek. Hiszen a gyertyaöntés, -sodrás és -mártogatás egyrészt kreatív kikapcsolódást, másrészt a közös alkotás örömét jelenti.

Hegedűs Csilla

Az elmúlt napokban a tájházba látogatók természetes alapanyagokból készítettek gyertyákat. Méhviaszból sodorhatott mindenki sajátot. A gyertyamártogatás igazi türelemjátéknak bizonyult.

Kézműves foglalkozás a Nagyberegi Tájházban. Gyertyaöntés, gyertyasodrás, gyertyamártogatás. Pro Cultura Subcarpathica. Fotó: Hegedűs Csilla
Kézműves foglalkozás a Nagyberegi Tájházban. Gyertyaöntés, gyertyasodrás, gyertyamártogatás a Pro Cultura Subcarpathica szervezésében. Fotó: Hegedűs Csilla

– A gyertyaöntés ősi mesterség, amely az idők kezdetén praktikai okokból volt fontos. A modern korokban mint hobbi van jelen, amely lehetőséget ad arra, hogy saját, egyedi gyertyákat készíthessünk, legyen szó otthoni dekorációról, ajándékokról vagy éppen szükséges világítási eszközről – hangsúlyozta Gál Adél programszervező.

Két nap alatt három csoport vett részt a foglalkozásokon. Előbb Sárosorosziból, majd Gutról érkeztek iskolások a tájházba. Ugyanazon a napon, délután, a Kárpátaljai Baptista Jótékonysági Alapítvány szervezésében egy felnőttekből álló csoport volt az intézmény vendége. Ők Ukrajna keleti megyéiből menekültek Kárpátaljára.

Az itt töltött mintegy két év alatt próbáltak alkalmazkodni a helyi viszonyokhoz, ismerkedtek a kárpátaljai mentalitással, a tájházba pedig a magyar kultúra iránti érdeklődésük vezette őket.

A három foglalkozáson több mint félszáz iskolást és 23 felnőttet láttak vendégül a szervezők.

A programok során a tárlatvezetés és a kézművesség mellett a gasztronómia is helyet kapott. Csörögefánkot, „málépogácsát” és salánki labdacsörögét, vagyis „hólabdát” készítettek a gyerekek és felnőttek Piroska néni, a tájház szakácsnőjének vezetésével.

Az udvaron a népi játékok sem maradtak használaton kívül. A játék kellemes kikapcsolódást jelentett gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

A továbbiakban ősz végi, Márton-napi, valamint adventi és karácsonyi, ünnepi programokkal várják az érdeklődőket a Nagyberegi Tájházban.

Ez is érdekelheti:

Disznótoros ételek, zene, mulatság, hagyományaink felelevenítése ● Kárpáti Igaz Szó

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó