A Fekete-tenger mélyében egyre több káros anyag halmozódik fel, ami komoly veszélyt jelent a jövő generációjára nézve. A helyzet ökológiai katasztrófával fenyeget, a tenger mélye egyfajta időzített bombává válik.
Az orosz–ukrán háború Fekete-tengerre gyakorolt következményeiről a Novini.Live újságírói Vlagyiszlav Balinszkij ökológussal beszélgettek.
Káros vegyületek felhalmozódása
A Fekete-tenger egy egyedülálló ökoszisztéma, azonban a tudósok egyre gyakrabban figyelmeztetnek a mélyében felhalmozódó káros vegyületek okozta veszélyekre. Vlagyiszlav Balinszkij ökológus elmondása szerint a veszélyes anyagok lebontásának természetes folyamata évtizedekig is eltarthat, következményeik pedig pusztítóak lehetnek a tengeri élővilágára nézve.
A háború eddig már 60 milliárdos kárt okozott a környezetben.
„Számos szerves és szervetlen vegyület létezik, amelyek idővel lebomlanak, de ez a folyamat nagyon hosszú ideig, akár évtizedekig is eltarthat. Például ilyenek a klórorganikus vegyületek. A lebomlásuk után kialakuló következmények pedig nagyon aggasztóak” – magyarázza Balinszkij.
Élet nélkül a mélyben
Különös figyelmet érdemel a Fekete-tenger mélyének környezete, ahol ezek az anyagok lerakódnak, ugyanakkor a háború miatt részletes kutatások elvégzése jelenleg lehetetlen.
„A mélyvizek környezete kénhidrogénnel telített, oxigénmentes és életmentes terület. Ezért a Fekete-tenger rendkívül sérülékeny. Az ilyen típusú katasztrófák komolyan befolyásolhatják az olyan élőlények biodiverzitását, mint a halak, rákok és egysejtű szervezetek” – mondja a szakértő.
Oroszország továbbra is tart fenn rakétákkal felszerelt hajókat a Fekete- és a Földközi-tengeren, amelyek akár 12 Kalibr típusú cirkálórakétát is bevethetnek. Az ökológusok becslései szerint a háborús tevékenység okozta károk a Fekete-tengerben körülbelül 345 millió euróra tehetők.
Bővebben a témáról a videóban:
Ez is érdekelheti:
KISZó-kérdés: A háború okozta környezeti veszteségek már 441 milliárdra rúgnak
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.