KISZó-kérdés: Zelenszkij ezer hrivnyája – valós támogatás vagy populizmus?

Decembertől új lakossági támogatást hirdetett Volodimir Zelenszkij. Az elnök elmondása szerint az ePidtrimka program keretében minden egyes lakos ezer hrivnyát kap, amit közüzemi számlák kifizetésére, ukrán termékekre, gyógyszerekre, könyvekre vagy vasúti jegyekre fordíthat, de felajánlhatja a hadsereg javára is. Zelenszkij arra utasította a kormányt, hogy sürgősen egyeztesse a program részleteit és készítse elő annak végrehajtását. Ennek kapcsán tettük fel a kérdést olvasóinknak legutóbbi Facebook-os felmérésünkben, vajon reális segítség-e Zelenszkij 1000 hrivnyája?

Magyar Tímea

Az elnök ötlete igencsak vegyes reakciókat váltott ki a szakértők és a lakosság körében egyaránt. Sokan potenciálisan hatástalannak és rendkívül populistának nevezték. Online felmérésünk válaszadóinak 63 százaléka is nemmel válaszolt a feltett kérdésre. Az ötletgazdák (a gazdasági minisztérium vezetősége) azonban, igazságtalannak tartja ezt az értékelést. A tárca szerint az egyszeri pénzügyi segítség átsegítheti a lakosságot az idei télen, amely az áramkimaradások veszélye miatt valószínűleg nehéz lesz. Ráadásul az ügyészekkel kapcsolatos országos botrányok közepette egy ilyen lépés kiegyensúlyozhatja az emberek hangulatát. A támogatás összege csekély. Az ezer hrivnya valószínűleg nem lesz jelentős hatással a legtöbb ukrajnai anyagi helyzetére. Néhány ember számára azonban igen jelentős lesz, vélik a gazdasági minisztériumnál. A kifizetés nem igényel majd további állami költségvetési kiadásokat. A pénzt a 2024-es költségvetési programok keretében fel nem használt forrásokból és a Nemzeti Cashback program fennmaradó pénzeszközeiből fogják összegyűjteni, amelyre 3 milliárdot különítettek el, teszi hozzá.

Az ukránok pénzügyi támogatása nehéz időszakokban, különösen háború idején, mindenképpen szükséges lépés. A Covid-járvány idején és a háború kezdetén is alkalmazták. Akkor ezer hrivnyát fizettek oltási ösztönzőként és 6500 hrivnyát a munkahely elvesztése esetén. Vagyis a kifizetések filozófiája világosan meghatározott volt, és a kifizetések hatása kézzelfoghatónak bizonyult. Most a program kidolgozóinak elképzelése szerint az a cél, hogy átsegítsék az embereket a hideg télen. Nehéz elképzelni azonban, hogy egy ezres valóban segíthet az embereken a bombázás miatti áramkimaradás esetén, aminek még mindig nagy a valószínűsége. Ráadásul az ezer hrivnya kifizetéséről szóló döntés negatív megítélését súlyosbította, hogy a beharangozott adóemelések hátterében született. Vagyis egyrészt az állam pénzt vesz el, másrészt pedig ezer hrivnyát oszt mindenkinek.

A szegénységi küszöb alatt élők aránya Ukrajnában jelenleg eléri a 30%-ot. A munkanélküliségi ráta körülbelül 14%, közel 3,5 millió belső menekült van, és a 10 millió nyugdíjasból körülbelül 6,4 millióan kapnak legfeljebb 5000 hrivnya nyugdíjat. A program kidolgozói szerint ezeknek az embereknek fontos lesz a pénzügyi támogatás. Ha például egy család három főből áll, akkor 3000 hrivnya elég lesz egy hónapra a közüzemi költségek kifizetésére.

A támogatással kapcsolatban számos kérdés merül fel ezen kifizetések megvalósíthatóságával és finanszírozási forrásaival kapcsolatban is. A szakértők úgy vélik, hogy a források nyugati partnerektől származhatnak, és bizonyos korlátozások vonatkoznak a védelmi igényekre való felhasználásukat illetően.

Szerhij Fursza pénzügyi szakértő a kezdeményezést bírálva, „a populizmus ékes példájának” nevezte azt. Véleménye szerint az állami forrásokat, azon belül a nyugati segélyeket hatékonyabb gazdaságtámogatási intézkedésekre kellene fordítani, ahelyett, hogy egyforma összeget osztanának minden állampolgárnak. Szerinte az ilyen kifizetések csak serkentik az inflációt, ami a közelmúltban a Nemzeti Bank hrivnya árfolyamának stabilizálására tett erőfeszítései miatt növekszik.

Andrij Dlihacs, a közgazdasági tudományok doktora, az Advanter Group vezetője ebben a programban az elnök renoméjának fenntartására tett kísérletet látja. Elmondása szerint az ilyen kezdeményezéseknek korábban volt némi eredménye, most azonban csupán a társadalom megosztásához vezethet, és minimális gazdasági hatást fejt ki.

Ivan Usz, a közgazdasági tudományok kandidátusa, a Külpolitikai Tanulmányok Központjának főtanácsadója úgy véli, hogy a kifizetés bizonyos pszichológiai hatással lehet a lakosságra, elérve, hogy azt érezzék, az állam támogatja őket.

KISZó-kérdés: Kárpátalja felkészült a fűtési szezonra

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó