Eleget tesz-e Ukrajna a kisebbségi jogok terén ígért nemzetközi vállalásainak?
A napokban Kárpátaljára látogatott az Európai Unió és az Európa Tanács magas rangú delegációja. A küldöttség tagjai Ungváron az európai normák végrehajtásának biztosítása Ukrajnában a diszkrimináció elleni küzdelemre és a nemzeti kisebbségek (közösségek) jogaira vonatkozóan elnevezésű közös projekt keretében találkozókat tartottak a régió nemzeti közösségeinek képviselőivel.
Szabó Sándor
A küldöttség látogatásának célja az volt, hogy figyelemmel kísérje Ukrajna nemzeti kisebbségeiről (közösségeiről) szóló törvényének és az Egység a sokféleségben állami célzott nemzeti és kulturális programnak a 2034-ig tartó időszakra vonatkozó végrehajtását; felmérje a nemzeti kisebbségek, köztük a romák helyzetét és igényeit Kárpátalján, valamint a nemzeti kisebbségek minőségi oktatáshoz és anyanyelvhez való hozzáférését; dokumentálja a nemzeti kisebbségek, különösen a magyar közösség alapvető oktatási, nyelvi és kulturális igényeit – számolt be közösségi oldalán az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
A találkozón többek között felszólalt Hallvard Gorseth, az Európa Tanács Antidiszkriminációs Főosztályának osztályvezetője, valamint Martin Mühleck, az Európai Bizottság Szomszédságpolitika és Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatóságának képviselője, Nelli Jakovleva, az ukrán parlament emberi jogi és diszkriminációellenes bizottságának elnökhelyettese. Natalija Pipa, a Legfelső Tanács oktatási, tudományos és innovációs bizottságának titkára; Olekszandr Oszipov, a nemzeti kisebbségek jogaiért is felelős biztos képviselője, Oleg Purij, Ukrajna Állami Etnopolitikai és Lelkiismereti Szabadság Szolgálatának vezető szakembere.
Az itt élő magyar nemzeti közösséget a találkozón Zubánics László, az UMDSZ elnöke, a 18 ukrajnai nemzeti kisebbséget tömörítő országos tanács tagja, Rezes József, az Ukrán–Magyar Regionális Ifjúsági Fejlesztésért Kárpátaljai Jótékonysági Szervezet elnöke, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári szervezetének alelnöke, Meskó János, a Magyar Nyelvoktatás Támogatásáért Alapítvány igazgatója, a sztálini terror áldozatai ungvári múzeum koordinátora képviselte.
– A találkozó során ismertettem a jelenlévőkkel a kárpátaljai magyar közösség aktuális helyzetét, valamint megvitattuk a múlt év végén elfogadott kisebbségi törvény végrehajtását és bevezetését. Hangsúlyoztam, hogy bár a tavaly elfogadott törvény teljesen pozitív és nagyon szükséges, azonban több pontja még nem teljes egészében felel meg az általunk már többször ismertetett álláspontnak. Párbeszédre, közös munkára van szükség. Készek vagyunk a közös munkára, és biztosak vagyunk benne, hogy ennek eredményei hamarosan kézzelfoghatók lesznek – írta közösségi oldalán Rezes József.
Miroszlav Bileckij, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője a találkozóval kapcsolatosan Facebook-oldalán leszögezte, hogy a régióban a nemzeti kisebbségi és etnikumközi kapcsolatok terén a helyzet kiegyensúlyozott. Hozzátette: Kárpátalján a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak és érdekeinek biztosítása céljából folyamatos párbeszédet folytatnak a közösségek vezetőivel, az állami és karitatív szervezetek képviselőivel.
– Ez a látogatás azért fontos, mert lehetővé teszi számunkra, hogy objektíven elemezzük Ukrajna nemzeti kisebbségeiről (közösségeiről) szóló törvényének, a romák jogainak és lehetőségeinek előmozdításáról szóló stratégia, valamint az Egység a sokféleségben állami célprogram végrehajtásának hatékonyságát – fogalmazott Bileckij, aki emlékeztetett arra, hogy az emberi jogok biztosítása, beleértve a nemzeti kisebbségek jogait is, Ukrajna uniós csatlakozásának egyik előfeltétele.
A kormányzó közölte, hogy az uniós küldöttség a kisebbségi vezetőkkel folytatott találkozók mellett felkereste a nemzeti kisebbségek egyes oktatási intézményeit.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.