Ingyenes jogi tanácsadás Nagydobronyban │KISZó-beszámoló

Az ingyenes jogi tanácsadás fontos szerepet tölt be a társadalomban, mivel lehetőséget biztosít azoknak az embereknek, akik nem tudnának megfizetni egy ügyvédet vagy jogi tanácsadót, hogy hozzáférjenek a jogi ismeretekhez és támogatáshoz. Ennek a szolgáltatásnak több szempontból is jelentősége van: joghoz való egyenlő hozzáférés, tudatosság növelése, kiszolgáltatottság csökkentése, bírósági terhek csökkentése, társadalmi igazságosság előmozdítása. A Reményteljes Roma Jövő civil szervezet egy éve segíti a kárpátaljai romákat a felzárkózásban és a hivatalos ügyintézésben.

Varga Brigitta (Nagydobrony)

Az alkalomnak a Nagydobronyi Református Egyházközség parókiája adott otthont. Kolozsy András helyi lelkész, az Ungi Református Egyházmegye esperese elmondta, a településen a romáknak három nagy tábora van: a falu két végén található az északi és a déli, illetve van egy kisebb, amely a településen belül található, itt körülbelül 30 fő lakik. Összesen mintegy 1100 roma él Nagydobronyban. Számuk valamelyes csökkent az elmúlt időszakban, sokan külföldön dolgoznak, csak az asszonyok látogatnak néha haza.

Az esperes elmondása szerint Nagydobronyt erős, hagyománytisztelő polgárok lakják, akik nem ijednek meg a munkától, s ezalól nem képeznek kivételt a romák sem. Akik itt maradtak, azok napszámosként keresik a kenyerüket, besegítenek a gazdáknak. Vannak olyanok is, akik az őszi-téli időszakban gyékényből kosarat fonnak és azt árusítják. Hozzátette: sokat fejlődtek az elmúlt időszakban. Ez részben annak is köszönhető, hogy létesült egy felzárkóztatást szolgáló intézmény számukra, amelyet különböző, egyházhoz közel álló szervezetek tartanak fenn. Az intézmény a település központjában álló állami iskola kisegítő osztályaiként működik és a helyi iskola pedagógusai járnak ki a táborba órákat tartani. Az északi táborban templomot építettek, a déliben pedig egy imaház és egy óvoda is működik. Vasárnaponként van istentisztelet, hétközben a felnőtteknek bibliaórát, a gyerekeknek pedig hittanórákat tartanak.

A Reményteljes Roma Jövő civil szervezet egy éve jött létre, hogy segítse a kárpátaljai romák felzárkózását, és támogatást nyújtson számukra az élet számos területén. Jakab Zsuzsanna, a szervezet alelnöke elárulta, csaknem 20 éve tevékenykedik a roma közösségekben. Elmondása szerint még ma is sokan vannak, akik nem léteznek az állam szemében, mivel nincsenek rendben a személyes okirataik, s nincsenek tisztában azzal, hogy mi a folyamata egy ilyen dokumentum igénylésének. Ők ebben is segítséget nyújtanak. Most A Víz az Élet civil szervezettel közösen szerveztek ingyenes jogi tanácsadást Nagydobronyban. A rendezvény nemcsak a helyi romáknak szólt, bárki csatlakozhatott az előadáshoz.

– Gyakran érkeznek hozzánk olyan kérések, hogy adjunk útmutatást, hová, kihez fordulhatnak örökösödéssel vagy lakcím regisztrálásával kapcsolatban. Tőlünk telhetően segítünk, amiben tudunk és mindenkinek útbaigazítást adunk. Mi azt látjuk, nagy szükség van a pontos és közérthető tájékoztatásra jogi kérdésekben. Ebből is eredt a mostani alkalom ötlete, hogy azokban a dolgokban, melyekben nem vagyunk kompetensek, egy szakember nyújtson segítséget. Így meghívtunk egy jogászt, A Víz az Élet civil szervezet vezetőjét, Miroszlava Pilipcsinect, hogy tanácsot adjon jogi kérdésekben – fogalmazott a szervezet alelnöke.

A szakember előadásában különböző jogi esetekre hívta fel a figyelmet. Elárulta, egyre nagyobb az érdeklődés a kolhozok felbomlását követően kiosztott föld tulajdonrészek (más néven pájok), valamint az egyéb ingatlanokkal kapcsolatos tulajdonjogi papírok rendezése kapcsán.

Az ide vonatkozó törvény értelmében, amennyiben a földrészleg tulajdonosa vagy annak örököse 2028. január 1-ig nem él földtulajdonának bejegyzési jogával, úgy az a tulajdonjogáról való lemondásnak minősül. Így 2028. január 1-je után minden rendezetlen tulajdonjogú földrészleg tulajdonos elveszti jogát a földre és a tulajdonjog a területileg illetékes kistérségre száll át. A szakember ezért javasolja, hogy amennyiben csak a földrészlegre vonatkozó bizonylattal vagy állami ügyirattal rendelkezik valaki és még nem igényelt kivonatot az Ingatlan Tulajdonjogok Nyilvántartásából, úgy haladéktalanul jegyezze be a földrészlegre vonatkozó tulajdonjogát.

– A nap folyamán az örökösödéssel, a végrendelkezéssel és a földek privatizálásával kapcsolatban nyújtottunk jogi tanácsadást. Fontos, hogy tudni, például mi a teendő és hová kell fordulni abban az esetben, ha földet szeretnénk privatizálni. Tudniillik, a 2003 előtt kiadott nyilvántartási iratok, bár rendelkeznek jogi erővel, de ezeket még véglegesíteni kell, vagyis be kell kerülniük az egységes nyilvántartási rendszerbe és helyrajzi számot kell kapniuk. Ennek rendezése például a végrendelkezési ügyintézés vagy az elajándékozás során kiemelten szükséges. Ezek a kérdések mindenki számára fontosak és sokszor nem tudják miként is kell nekikezdeni egy folyamatnak. Különösen igaz ez az idősekre. Ők például, amennyiben nem írnak végrendeletet, akkor a hátramaradt ingóságaikat a legközelebbi rokonaik a bíróságon keresztül kérvényezhetik, ami anyagilag és érzelmileg is megterhelő lesz számuka, ráadásul rendkívül sok időbe telik. A végrendelet útján történő öröklés esetén is előbb fel kell mérni, vannak-e tulajdonlásra feljogosító jogi iratok. Amennyiben igen, akkor a hagyatéki eljárás elindításához az elhunyt halálának napjától számított 6 hónapon belül közjegyzőhöz kell fordulni:

  • az örökhagyó halotti anyakönyvi kivonatával;
  • az elhunyt halálának idején vele együtt egy lakcímen bejelentett személyekről szóló igazolással;
  • családi kapcsolatot igazoló okirattal;
  • az ingatlanra vonatkozó tulajdonjogokat igazoló dokumentumokkal.

Ezután adnak egy kivonatot az állami nyilvántartásból, hogy az öröklési eljárást valóban megnyitották. Abban az esetben, ha a tulajdon nincs kellő módon iktatva és alátámasztva, akkor fel kell keresni az illetékes kistérségi hivatalt és tisztázni kell, hogy az adott ingatlant ki építette. Ha sikerül megszerezni ezt az igazolást, akkor az ingatlannyilvántartási irodához kell fordulni és ott megmondják, regisztrálva lett-e az adott ingatlan és hogy van-e bejegyzett tulajdonosa. Ezt követően lehet majd látni, hogy az ingatlan tulajdonjoga be lett-e jegyezve az egységes nyilvántartási rendszerbe.

Amennyiben a telek nincs bejegyezve, úgy földmérőhöz kell fordulni, aki elkészíti a kataszteri szám igényléséhez szükséges technikai dokumentációt. Miután a telekadatok bejegyzésre kerültek az Állami Kataszteri Nyilvántartásba, onnan kikérhető a kivonat, melyen fel lesz tüntetve a hozzárendelt kataszteri szám. Ezután fel kell keresni az adminisztratív szolgáltatásokat nyújtó központot és kérelmezni kell a telek állami nyilvántartásba vételét, ami az Ingatlan tulajdonjogok állami jegyzékébe történő bejegyzés – részletezte a jogász.

Az alkalom végén a jelenlévők ingyenes személyes jogi segélyt is kérhettek.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó