Széljegyzet: Mesterséges jövőkép

Ingyenes mesterséges intelligencia tanfolyamokat indítanak Ukrajnában. A digitalizáció a 21. század egyik elkerülhetetlen velejárója. A gyorsuló technológiai fejlődés jelenlegi csúcsa a mesterséges intelligencia, felhasználásának lehetőségeiről viszonylag keveset tudunk. Ha a MI szóba kerül, többnyire a Terminátor-filmek alapfelvetése vetül elénk, hogy a Skynet nevű mesterséges intelligencia öntudatra ébred, majd az emberek ellen fordul. Azért itt még nem tartunk… remélhetően.
De mit is gondol a MI az ukrajnai háborúról és mikor érhet véget a közel 1000 napja tartó öldöklés. Megkérdeztem – per pillanat – a leghasználtabb szöveggeneráló mesterséges intelligenciát, a ChatGPT-t. Ezt a választ dobta a gép (szó szerint idézem):

Szabó Sándor

„Az ukrajnai háború rendkívül összetett és tragikus konfliktus, amely óriási emberi szenvedést és geopolitikai feszültségeket eredményezett. Az orosz invázió 2022 februárjában kezdődött, és azóta több ezer ember életét követelte, milliókat kényszerített elmenekülni otthonaikból, és jelentős rombolást okozott az ukrán infrastruktúrában. A háború hátterében különböző történelmi, politikai és gazdasági tényezők állnak. Oroszország agressziója részben annak a félelmének tudható be, hogy Ukrajna elmélyíti kapcsolatait a Nyugattal, különösen az EU-val és a NATO-val, amelyet Oroszország saját geopolitikai érdekeivel ellentétesnek tart. Ukrajna viszont a szuverenitása védelmében harcol, miközben az orosz befolyás alóli felszabadulást és a saját politikai és gazdasági jövőjét próbálja megteremteni. A háború nemcsak katonai összecsapásokat, hanem komoly humanitárius válságot is okozott. Az ukrán civilek szenvedése, a háborús bűnök, az orosz katonai agresszió, valamint az ukrán állampolgárok hősies ellenállása mind az események részét képezik. Emellett a nemzetközi közösség is aktívan reagál, különféle szankciókkal próbálva nyomást gyakorolni Oroszországra, miközben számos ország segítséget nyújt Ukrajnának, beleértve a fegyverszállítmányokat és a pénzügyi támogatást. Az ukrajnai háború kimenetele még mindig bizonytalan, és sokféle forgatókönyv létezik. A békefolyamatok eddig nem hozták meg a kívánt eredményeket, és a konfliktus folytatódik, ami továbbra is fenyegeti a globális stabilitást. Az egyes szereplők és a nemzetközi közösség közötti diplomáciai törekvések, a háborús jogok tiszteletben tartása és a humanitárius segítségnyújtás kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni megoldás keresésében. Az ukrajnai háború vége nagyon nehezen megjósolható, mivel számos változó befolyásolja annak kimenetelét. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a háború évekig eltarthat, és hogy a végső békét vagy kompromisszumot az fogja meghatározni, hogy a felek meddig hajlandóak elmenni az erőszakos harcokban, és mikor lesz elegendő nemzetközi nyomás a tárgyalások megindítására. Az ukrajnai háború végső kimenetele és időpontja tehát számos tényezőtől függ, és nehéz előre jelezni, hogy mikor érhet véget.”

A technológia ott tart, hogy a mesterséges intelligencia megválaszolja a sokak által hőn áhított kérdéseket, miközben az ukrajnai fronton emberek harcolnak, vívjak meg a háborút. Bármennyire is fejlődik a világ, még mindig emberéletekben, szenvedésben mérhető, iszonyú árat fizet mindkét fél, hiszen a mély igazság az, hogy a háborúknak nincsenek győztesei, csak vesztesei és ezt az MI is elismeri:

„Még ha az egyik fél katonailag győzelmet is arat, a következmények – a civil áldozatok, a rombolás, a gazdasági katasztrófa, a társadalmi törésvonalak, valamint a hosszú távú traumák – mind-mind olyan hatások, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni.”

Forrás:
KISZó/Szabó Sándor

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó