Nemzetközi Tudományos Emlékkonferencia Beregszászban
A Szolyvai Emlékparkbizottság és a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) szervezésében tartottak GULAG-GUPVI tudományos emlékkonferenciát Kutatás, tényfeltárás, emlékezetpolitika címmel. A fórumnak immár hagyományosan az Európa-Magyar Ház adott otthont. A konferenciát élőben online követhették azok, akik személyesen nem vehettek részt azon. Ez a szervezők szerint azért is volt fontos, hogy minél szélesebb körben, minél többen vegyenek részt a történésekben.
Hegedűs Csilla
Tóth Mihály, a Szolyvai Emlékparkbizottság elnöke, az emlékkonferencia levezető elnöke köszöntötte a vendégeket, akik között ott volt Papp Ferenc, az ungvári főkonzulátus konzulja, Gyebnár István, a beregszászi külképviselet ideiglenes ügyvivője. Nyitóbeszéde után a résztvevők Marosi István görögkatolikus áldozópap közreműködésével közösen imádkoztak a mártírok lelki üdvéért.
Dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsos köszöntő beszédében kihangsúlyozta, a 20. század számos katasztrófahelyzettel sújtotta a magyar közösségeket, a háborút követően például a kollektív bűnösség elve alapján ártatlan embereket hurcoltak el.
– Itt, Kárpátalján a folyamat azzal indult, hogy a német és a magyar közösségeket megfosztották a 18-50 év közötti férfi lakosságától. Rengetegen soha nem tértek vissza a lágerekből, a „háromnapos munka” életeket és családokat tett tönkre. Erre mindenképpen emlékeznünk kell. Most, a 21. században pedig azzal kell szembesülnünk, hogy ismét a háború árnyékában él Kárpátalja, és ez sajnos az itteni közösségeket is sújtja – fogalmazott Szili Katalin. – Egyrészt fontos a mielőbbi béke megteremtése, ugyanakkor még ezen időszak alatt is oda kell figyelnünk arra, hogy a közösségeink megkapják azt a lehetőséget, amit egyébként egy társult, vagy egy európai uniós tagjelölt országban meg kell adni a kisebbségi közösségeknek. Másrészt pedig a felelősség alapján, amit egymásért viselünk,
mindent meg kell tenni azért, hogy ne csak a béke, hanem a megbékélés is bekövetkezzen.
A megbékélésnek pedig az a feltétele, hogy teljesen feltárják a nyolcvan évvel ezelőtti történeteknek. Ezzel tartozunk azoknak, akik azért adták életüket, mert a magyar közösséghez tartoztak – tette hozzá a politikus.
Dupka György történész, az emlékparkbizottság felelős titkára kifejtette:
– Évekkel ezelőtt egy olyan határozatot fogadtunk el, amit mára megvalósítottunk: létrehoztuk a szolyvai és szambori emlékhelyet, kutatások alapján összegyűjtöttük a neveket, megannyi tudományos anyagot adtunk ki. Örömmel tölt el minket, hogy zászlóshajó lettünk a Kárpát-medencében a GULAG-GUPVI kutatás terén, hiszen csak utánunk következtek az anyaországiak, az erdélyiek, a felvidékiek. A mai konferenciára már a tizedik tanulmánykötetet adtuk ki. Ez azt jelenti, hogy
mára a korabeli levéltári anyagok nyolcvan százalékos feldolgozottsága történt meg
– jegyezte meg Dupka György. Hozzátette, örömteli és megnyugvásra ad okot, hogy azt a munkát, amit ő és a vele egykorúak 35 évvel ezelőtt elkezdtek, a mai fiatal kutatók folytatják.
A kerek évfordulóra megjelent 80 éve történt… Adatok, tények, történetek a szovjet fogságból című kiadványt Zubánics László történész, a KMMI elnöke mutatta be.
– A Kárpát-medencei gyűjtemény azt mutatja be, hogyan látják Felvidéken, Erdélyben, Magyarországon és Kárpátalján a magyarok és németek nyolcvan évvel ezelőtti kálváriáját, és ez hogyan illeszkedik be a GULAG-GUPVI kutatás nagy nemzetközi rendszerébe. Hiszen maguk az elhurcolások messze túlmutatnak Európán, egészen a Nyugat-Szibériai területekig jutott ezekből az emberekből. A magyar kormánynak köszönhetően pedig azokat a személyeket is megtaláljuk, akikről eddig nem volt információnk – fogalmazott Zubánics László.
A konferencián többek mellett előadást tartott Molnár D. Erzsébet történész, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Történelem- és Társadalomtudományi Tanszékének docense, Bimba Brigitta, a Debreceni Egyetem Történelem és Néprajzi Doktori Iskolájának abszolvált hallgatója Marosi István, Köteles László, a Csemadok általános alelnöke, Havasi Dániel (Pécs), Kállay Karolina (Szatmárnémeti), Dupka Nándor, Kovács Sándor, Marcsák Gergely, Meskó János ungvári helytörténész.
Kapcsolódó:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.