Putyin jóváhagyta a frissített orosz nukleáris doktrínát, ez azt a veszélyt hordozza magában, hogy Oroszország atomfegyverrel válaszolna a nyugati, nagy hatótávolságú rakéták kilövésére, írja a Pravda.
Oroszország vezetője, Vlagyimir Putyin november 19-én jóváhagyta Oroszország frissített nukleáris doktrínáját, röviddel azután, hogy a Fehér Ház engedélyezte Ukrajnának a távolsági csapásokat Oroszország területére. Az atomfegyverek alkalmazásának feltételéül a „ballisztikus rakéták indítását” jelölték meg.
A Kreml szerint nukleáris válaszlépéshez vezethet, ha Ukrajna nyugati, nem nukleáris, nagy hatótávolságú rakétákat vetne be Oroszország ellen – közölte a Dmitrij Peszkov szóvivő.
A Putyin által aláírt dokumentum szerint az Oroszország és szövetségesei elleni „agresszió” – egy nem nukleáris ország részéről, amelyet egy nukleáris hatalom támogat – közös támadásként kerül megítélésre.
A doktrína kimondja, hogy Oroszország nukleáris fegyvert alkalmazhat, ha „kritikus fenyegetés” éri a szuverenitását vagy területi integritását, valamint Fehéroroszországét.
A doktrína szerint a nukleáris fegyverek alkalmazásáról kizárólag a Kreml vezetője dönthet.
Előzmények:
- Mint ismeretes, vasárnap este vált ismertté, hogy Joe Biden jelenlegi amerikai elnök először engedélyezte az ukrán hadseregnek az ATACMS típusú távolsági rakéták bevetését Oroszország területén.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, kommentálva az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország által adott engedélyt a távolsági rakéták Oroszország területén való alkalmazására, kijelentette: „A rakéták magukért beszélnek majd.”
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.