Kevesebb mint a fele az ukrán tanároknak (47%) elégedett a munkájával, és több mint 40%-uk nem tervezi, hogy 2030-ig a pályán marad.
Ez derül ki az Ukrajnai tanárok: humán erőforrás című felmérésből, amelyet a Fama kutatóügynökség készített, és amit az Osvita idéz.
Oktatási szakértők elsősorban a tanárokra nehezedő aránytalan terheléssel és az alacsony anyagi juttatásokkal magyarázzák ezeket az elégedetlenségeket. A modern pedagógusok túl sok diákkal kénytelenek dolgozni, ami nincs arányban a fizetések szintjével.
Ezt a problémát a tanárokkal végzett kutatás is alátámasztja: mindössze a megkérdezettek 12%-a nyilatkozott úgy, hogy elégedett az anyagi juttatásaival, és 41%-uk elégedett a tényleges munkaterhelés mértékével.
Hasonlóképpen, a fiatal tanárok nagyobb elégedetlenséget mutatnak ezekkel az aspektusokkal kapcsolatban, mint az idősebbek.
A kutatás résztvevői szerint a tanári szakma Ukrajnában alacsony presztízsű: különösen, hogy a résztvevők 80%-a elégedetlen azzal, hogy a társadalom mennyire értékeli a tanárok munkáját.
A tanárok többsége (79%) azt mondja, hogy a következő két évben tervezi a pályán maradást,
ugyanakkor 2030-ig már csak valamivel több mint a felük (58%) hajlandó a szakmában maradni.
A különböző életkorú tanárok véleménykülönbségei a tanári kar további elöregedésének kockázatát jelzik: az idősebb pedagógusok nagyobb hajlandóságot mutatnak a hosszú távú munkavégzésre, mint a fiatalabbak.
Például a 46–55 éves korosztályban ez az arány 71%, míg a 25 év alatti tanároknál csupán 42%.
Az alsós tanítók valamivel nagyobb hajlandóságot mutatnak a pályán maradásra 2030-ig, mint a szaktanárok.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.