A légvédelmi rendszereken túl bővülő katonai együttműködést is tervez Ukrajna az EU-val.
Ukrajna légvédelmi képességei tovább erősödnek, miután Németország két új IRIS-T légvédelmi rendszert szállít az országnak még karácsony előtt. Ezzel párhuzamosan a katonai együttműködés is fokozódik, beleértve az európai katonai oktatók esetleges jelenlétét Ukrajnában, írja az Ukrajinszka Pravda.
A német védelmi minisztérium különleges ukrajnai munkacsoportjának vezetője, Christian Freuding bejelentette, hogy két új IRIS-T légvédelmi rendszer érkezik Ukrajnába napokon vagy heteken belül, még karácsony előtt. Az új rendszerek közé tartozik az IRIS-T SLM és SLS, amelyek kis- és közepes hatótávolságú légvédelmet biztosítanak.
Freuding hangsúlyozta, hogy Németország támogatása karácsony után és a közelgő németországi választásokat követően is folytatódik. November 20-án Németország már egy újabb katonai segélycsomagot nyújtott Ukrajnának, amely páncélozott járműveket, drónokat, tarackokat és lőszert tartalmazott.
Ugyanakkor a német Szabad Demokrata Párt a Bundestagban szeretné elérni, hogy Ukrajna nagy hatótávolságú Taurus rakétákat is kapjon. Olaf Scholz német kancellár azonban eddig elutasította ezt a javaslatot.
Ukrajna európai partnereivel tárgyalásokat folytat arról is, hogy az Európai Unió katonai oktatói közvetlenül Ukrajnában képezzenek ki ukrán katonákat. Olha Sztefanyisina, Ukrajna európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettese elmondta, hogy a katonai képzés kulcsfontosságú eleme az ukrán hadsereg modernizálásának.
„Az ukrán brigádok felszerelésének biztosítása mellett elengedhetetlen, hogy megfelelő képzést kapjanak” – mondta Sztefanyisina. Kiemelte, hogy ez csupán idő kérdése, és a nyugati oktatók jelenléte Ukrajna területén várhatóan megvalósul a közeljövőben.
A cél az, hogy egy tucat jól felszerelt, harcképes ukrán brigádot képezzenek ki, amelyek képesek lesznek stabilizálni a frontot és előrehaladni. Az ilyen pragmatikus döntéseket az ukrán kormány európai partnereivel közösen tervezi megvalósítani.
A Le Monde francia lap forrásai szerint az Egyesült Államokban Donald Trump választási győzelme után Európában ismét tárgyalások kezdődtek nyugati csapatok és magánvédelmi vállalatok ukrajnai jelenlétéről. Egy brit katonai forrás szerint az Egyesült Királyság és Franciaország közötti tárgyalások az ukrán biztonságra és az európai védelmi együttműködés megerősítésére összpontosítanak.
Az európai vezetők egy „szoros szövetségi mag” kialakításán dolgoznak, amely Ukrajna támogatását és Európa szélesebb biztonsági érdekeit helyezi előtérbe.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.