Amerika testközelből – Kiss Rajmund előadása az MCC beregszászi központjában

Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője több, mint fél évet töltött az Amerikai Egyesült Államokban, mint az M1 amerikai választási szakértője. Még nem olyan régen tért haza, és első útja Kárpátaljára, Beregszászba vezetett, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) beregszászi központjában tartott érdekes előadást. Az este során a szakértő többek között arról osztotta meg tapasztalatait, hogyan zajlott az amerikai elnökválasztási kampány és végül mi vezetett Donald Trump győzelméhez.

Hegedűs Csilla

A megjelenteket, az előadót Dobsa Németh Beáta képviselet-vezető köszöntötte, aki kifejtette, örömteli, hogy a nehéz körülmények ellenére is sikerül különböző kulturális és egyéb programokat szervezniük.

– Külön öröm számunkra, hogy Washingtonból tulajdonképpen egyenesen hozzánk érkezett Rajmund, hogy beszámoljon az ottani tapasztalatairól, élményeiről, véleményeiről – fogalmazott a képviselet-vezető, majd mindenkinek azt kívánta, legyenek többek és gazdagabbak az információkkal, legyen ezt az est egy igazán érdekes és egyedülálló találkozó.

– Hosszú, fordulópontokkal teli fél év volt, amit Amerikában töltött. Mikor érezték úgy az ottani kollégákkal, szakértőkkel, hogy ezt a választást Donald Trump nyeri? – érdeklődtünk az előadótól.

– Szerintem az első legnagyobb fordulópont az elnökjelölti vita volt, amikor az amerikai választók, sőt, a demokrata szimpatizánsú választók is érezhették, hogy Joe Biden nem lesz alkalmas 2025-től vezetni az Egyesült Államokat. A következő fordulópont pedig az volt, amikor ezt már ő is elhitte, visszalépett az elnökjelöléstől, s megjelölte Kamala Harris akkori alelnökét, hogy ő legyen, aki Donald Trump ellen indul azért, hogy 2025 januárjában beköltözzön a Fehér Házba. Trump elnökválasztási kampányában a legnagyobb fordulópont Biden sikertelen elnökjelölő vitája után a Trump elleni sikertelen merénylet volt, amikor vérző füllel bátran azt kiabálta, hogy harcolj, és ne add fel. Majd két nap múlva Milwaukeeban megválasztották elnökjelöltnek, akkor szinte már a zsebében érezhette a Fehér Ház kulcsát.

– Jól emlékszünk, hogy mindeközben voltak pillanatok, amikor Trump és Harris mutatója fej-fej mellett állt…

– 2016-ban a republikánusokat, illetve Trumpot alulmérték. A republikánus szavazók nem szeretnek arról beszélni, hogy kire fognak szavazni. Én bíztam a józan ész erejében és hatalmában, hiszen a gazdasági problémákra, az illegális migrációra a demokraták nem tudtak választ adni. A rend nélküli világrend problémáira, így az orosz-ukrán konfliktus, Izrael, Hamasz, Hezbollah iránt szintén nem tudtak megfelelő választ találni. Tehát a világban érezhető egy átrendeződés, gondoljunk a nyugati klasszikus nagyhatalmi, egypólusú világra, és a BRICS feltörekvő országaira, Kína, India, Brazília, Dél-Afrika, sőt most már az Észak-Afrikai országokra, az Emirátusokra, Szaúd-Arábiára. Érzékelhető egy kibillent világrend, amit szeretnének az emberek rendbe tenni.

– Azt tudjuk, hogy mi mit várunk Trumptól. Ön szerint az amerikaiak mit várnak tőle?

– A legfontosabb kampánytéma a gazdaság fellendítése volt. 40-50 százalékkal kerül többe az üzemanyag, az alap-élelmiszerek, a megélhetés, mint a Trump adminisztráció idején. Több mint 11 millió illegális migráns érkezett az Egyesült Államokba, akik lakhatást, egészségügyet, vagy akár oktatást kaptak, sokkal inkább szűkítve az amerikai polgárok mozgáskörét, és azt a lehetőséget, azt a szociális hálót, amit korábban kaptak. Ezek voltak a legfontosabb problémák, ezekre a Trump adminisztrációnak választ kell adnia.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó