Népzene Oktató Módszertani Képzés Beregszászban

A Hagyományok Háza Hálózat Kárpátalja megalakulása óta egyik fő profilja a képzések szervezése, a pedagógusok munkájának segítése. Minden évben különböző képzéseket szerveznek, a hétvégén, november utolsó napján a tavaszi Népzene Oktató Módszertani Képzés folytatását tartották a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán.

Hegedűs Csilla

A résztvevőket Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátalja vezetője köszöntötte. Emlékeztetőül elmondta, az első, 2014-ben megtartott képzésnek népzenei és néptánc mesterképzés volt a neve, melyre több mint 140-en jelentkeztek: táncosok, zenészek, népi énekesek. Tulajdonképpen belőlük alakult az a hét kárpátaljai népzenekar, akik mostanság szolgálják a táncházakat. Aztán 2018-ban Péterfalván egy kifejezetten hangszeroktatói képzést szerveztek, az idei ezeknek a folytatása.

– Nagy szükség van a népzenei és hangszeroktatói képzésekre, de ugyanilyen fontosak a néptáncoktatói, kézműves, és viseletvarró képzések is, amelyekre szintén nagy hangsúlyt fektet a Hagyományok Háza Hálózat. Sajnos a jelenlegi helyzet miatt sokan elhagyták a szülőföldjüket, ezzel együtt a pályát, az itthon maradtakat pedig kötelességünk tovább képezni. Örvendetes, hogy a pedagógusok ezt felvállalják, nem félnek tovább tanulni, mi pedig igyekszünk minden segítséget megadni ahhoz, hogy ez az oktatás sikerüljön. Míg kezdetekkor inkább a tárgyi tudást bővítettük a zenészeknél, táncosoknál, hogy minél több tájegység anyagát megismerjék, a mostani képzés inkább a módszertanra alapul, vagyis az a lényeg, hogy megtanítsuk a pedagógusokat arra, hogyan tanítsanak, hogyan adják át a tudást a gyerekeknek – hangsúlyozta Pál Katalin, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik határon innen és túlról támogatják az programjaikat.

Az elhangzottakhoz Pál Lajos népzenész hozzáfűzte, az itt megjelent szakemberektől nagyon sokat lehet tanulni. Fontos megjegyezni, hogy amit látok, azt hallom, és amit hallok, azt látom. Ha egy zenész ezt a két dolgot tudja, akkor nincs gond, mondta.

Kepics Andzselika, a Tulipán Tanoda igazgatója köszönetét fejezte ki a Hagyományok Háza Hálózatnak, a Pál családnak, az oktatóknak, hogy biztosítják a kárpátaljai zenetanároknak, közöttük a Tulipán Tanoda oktatóinak a szakmai továbbképzését.

Berta Alexandra, a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója hosszú évek óta részt vesz a képzésben, most is fontosnak tartotta Budapestről Beregszászba jönni, és a citeraoktatóknak segíteni a fejlődésben.

– Tíz éve veszek részt oktatóként a mesterkurzusokon, amelyek azt erősítik, hogy olyan színvonalon tudjon megmutatkozni ez a hangszer, hogy aztán a népszerűségét és a minőségét is tudja tartani. Nagy öröm látni, hogy ahonnan indultak a pedagógusok, ahhoz képest most hol tartanak. És számomra az is motiváló, hogy a későbbiekben még milyen fejlődésen mennek majd keresztül az itteni citeraoktatók. Mindig szívesen jövök ide, s azon kívül, hogy az emberek nagyon kedvesek, és mindannyiszor jó élménnyel térek haza, szakmai kihívás is számomra. Amikor pedig eredményeket látok, az tovább emeli a motivációmat – fogalmazott a magyarországi szakember. Majd hozzátette, a mai gyerekek mindenre „vevők”, csupán az a lényeg, hogy a tanár úgy tálalja nekik az oktatást, hogy kedvük legyen azt megkóstolni.

Váradi Enikőtől, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátalja kulturális szervezőjétől megtudtuk, Kárpátalja szinte minden szegletéből, Técsőtől Ungvárig több mint negyven pedagógus érkezett folkműhelyekből, tanodákból, művészeti iskolákból.

– Igyekeztünk olyan módszertant hozni, és azokat a kéréseket teljesíteni, amelyeket már a tavaszi alkalmon tolmácsoltak felénk a tanárok. A hangszeres foglalkozások különböző szekciókban zajlanak. Vonós hangszerek: hegedű, brácsa, nagybőgő, fúvósok, parasztfuvola, klarinét, népi harmonika, citera és végül cimbalom, amivel most bővült a képzés – magyarázta Váradi Enikő.

Az értékes, hasznos napot közös szakmai kiértékelés, egyfajta összefoglaló zárta, illetve a következő évre szóló terveket is megvitatták. Például a Hagyományok Háza Hálózat a jövőben a képzésekbe a gyerekeket is bevonná, természetesen kárpátaljaiakat is, hogy lássák, hogyan zajlik ez a hasznos munkafolyamat.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó