Kettős könyvbemutató a Rákóczi-főiskolán ● Kárpáti Igaz Szó

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Történelem- és Társadalomtudományi Tanszéke és a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont a főiskola Apáczai Csere János Könyvtára központi olvasótermében mutatta be Szamborovszkyné Nagy Ibolya Nagybereg krónikája című kismonográfiáját, valamint Beregszász város monográfiája (kollektív monográfia) című kötetét.

Hegedűs Csilla

A kismonográfia Nagybereg település történetét dolgozza fel, amelyről a 13. század közepén Bereg vármegyét elnevezték. A szerző közel egy évtizedes szerteágazó kutatásainak eredményét adja közre a közérthető nyelven fogalmazott kötetben, amely írott forrásokra alapozva vezeti végig az egykori mezőváros múltját majdnem a jelenig. A forráshiány, mely a kárpátaljai vidék településeire jellemző, ennél a településnél hatványosan jelenik meg. Ennek ellenére a szerző ragaszkodott ahhoz, hogy csak olyan állítások kerüljenek a munkába, amelyek a munka végén visszakereshetők az irodalomlistában. Elsősorban a helytörténet és Nagybereg története iránt érdeklődők számára ajánlják.

– A kismonográfia teljesen más stílust használ, mint a nagymonográfia: a nyelvezete, a kinézete, az illusztrációs apparátusa sokkal bővebb, szélesebb, mert a helyi közösségnek készült. A múltról szól, viszont a jelenben erősíti meg az embereket. A könyv szerkezetileg két részből áll, az első része időrendben halad, a kezdetektől a rendszerváltásig, vagyis 1991-ig. A második szakasz pedig a helytörténetet mutatja be, sorra veszi a falu jelentősebb intézményeit, épületeit, a helyi közösség életét, s elvezet egészen a 2020-as esztendőig – fejtette ki Szamborovszkyné Nagy Ibolya történész, a könyv szerzője.

Molnár D. Erzsébet, a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont vezetője kihangsúlyozta, egy nagy adósság, amit most törlesztett a szerzői gárda Beregszász történetének megírása kapcsán.

– 2023 tavaszán fogalmazódott meg a Történelem- és Társadalomtudományi Tanszék, illetve a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont munkatársai között, hogy a tettek mezejére lépünk, és megírjuk a könyvet: megbeszéltük, hogy milyen terjedelemben, milyen kronológiai határok mentén mutatjuk be a város történetét. A kutatás több szerző esetében nem most kezdődött el, sok kollégánk már rendelkezett előkutatási tapasztalattal. De nyilvánvalóan nagyon sok új információra is szükség volt, hiszen a korszakok közötti átmenet, a folytonosság meglétét át kellett hidalnunk, a hiányzó részeket fel kellett kutatni. Tehát egy nagyon intenzív munka áll mögöttünk, sokan, sokat dolgoztunk ezen a köteten, hiszen a kezdetektől, amikor az ősember nyomai voltak felfedezhetőek a település lokalitásában, egészen a Szovjetunió széthullásáig, 1991-ig tárgyaljuk az eseményeket a könyvben – magyarázta Molnár D. Erzsébet.

Zubánics László szakmai lektorként hangsúlyozta, mindenképpen unikális kiadványról van szó, mert eddig még senkinek nem sikerült megírni a város történeti monográfiáját.

– Népszerűsítő turisztikai kiadványokban a város történetét már összefoglalták, de úgy, hogy ezt megfelelő módon korszakokra, akár intézményekre kibontsák, most először történt meg. Tehát mindenképpen egy sikeres kiadványról beszélhetünk, ezért fontos, hogy minél nagyobb példányszámban, írott, nyomtatott és elektronikus változatban is eljusson az olvasókhoz – szögezte le a történész.

Csernincskó István a kettős könyvbemutató kapcsán elmondta, a főiskola bár felsőoktatási intézmény, nem csupán oktatással, hanem kutatással is foglalkozik.

– Azok a kötetek, amelyek ma bemutatásra kerültek, a kutatók eredményeit foglalják össze. És a könyvbemutatók nemcsak arra szolgálnak, hogy megismertessük a nagyközönséget azzal, hogy milyen kiadványok születtek, hanem ez egyfajta visszacsatolás a közösség felé is. Azt mutatjuk meg az embereknek, hogy amit írtunk róluk, azok a dolgok nekik és értük is szólnak. Így megpróbáljuk hasznosítani is azokat a köteteket, amelyek születtek, hogy ne csak holt anyagként, ne csak porfogóként szolgáljanak a könyvtárban, hanem eljussanak az olvasókhoz – fogalmazott a főiskola rektora.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó