Czibere Károly, a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) kuratóriumi elnöke és Katona Viktória ügyvezető-helyettes, határon túli szolgálatokért felelős lelkipásztor 110 Nyilas Misi Pakkot adott át szombaton Ungváron. A cipősdobozba csomagolt ajándékok a helyi gyermekek mellett az ungtarnóci és perecsenyi református gyülekezethez tartozó, nélkülöző fiatalok Karácsonyát teszi szebbé.
Szabó Sándor
Az MRSZ november elején három adománygyűjtő programot hirdetett , hogy Kárpát-medence-szerte több mint 8000 rászorulónak nyújthasson segítséget. Az adomány élelmiszerekből, higiénés termékekből, gyermekek számára készített ajándékcsomagokról. A programok között idén is szerepel az évtizedes múltra visszatekintő Nyilas Misi Pakk, mely programban cipősdobozokba csomagolják az adományozók a nehéz helyzetben élő gyermekek számára felajánlott édességeket, írószereket, mesekönyveket és játékokat. Az adventi időszakban csak Kárpátaljára 2100 adománycsomag kerül, és 2300 ajándék jut el az erdélyi, királyhágómelléki, felvidéki és délvidéki rászoruló gyermekekhez.
A napokban a Felső-Tisza-vidéki Gyertyánliget, Nagybocskó és Bustyaháza óvodáiba 150 csomag érkezett. December 7-én, szombaton az MRSZ vezetősége Ungváron 110 Nyilas Misi Pakkot adott át, melyek a helyi gyermekek mellett az ungtarnóci és perecsenyi gyülekezethez tartozó rászorulókhoz is eljutnak.
Czibere Károly, az MRSZ kuratóriumi elnöke az ungvári átadóünnepségen elmondta, hogy a Nyilas Misi programot tizenötödik éve hirdetik meg. Az adománygyűjtés célja, hogy minden gyerek, függetlenül attól, milyen körülmények között él, érezhesse a karácsony varázsát. Fontos célkitűzés továbbá, hogy az ajándékcsomagok elkészítésébe bevonják a gyülekezetek gyermek tagjait.
– Azok a gyerekek, akiknek mindenük megvan, nem tudják, milyen az éhezés, nélkülözés, a jószolgálat során szembesülnek azzal, hogy a társadalomban élnek elesettek, segítségre szorulók. Ez a lélek indítsa őket, hogy minden karácsonykor és minden adventben gondoljanak rájuk. Ezért fontos, hogy a gyülekezeti tagok a saját gyermekeik és a saját unokáik kezét megfogva vásárolják meg, és készítsék el ezeket a dobozokat
– fogalmazott Czibere Károly.
MRSZ kuratóriumi elnöke emlékeztetett arra, hogy 2009-ben egyesült a Kárpát-medencei református egyház, és attól kezdve magától értetődővé vált, hogy a tíz református egyháztest közösen közreműködik ebben a programban, és ez így van a mai napig. Ennek keretében a következő hetekben további 2000 életkor és nem szerint összeállított adománycsomag kerül szétosztásra Kárpátalján, valamint 2300 ajándék jut el az erdélyi, királyhágómelléki, felvidéki és délvidéki rászoruló gyermekekhez.
– Kárpátalja a háború kitörése előtt is a Kárpát-medencei együttműködés kiemelt területe volt, hiszen ez a legnehezebb helyzetben lévő külhoni nemzetrészünk. Ráadásul a teljes körű háború kezdete óta az itteni református gyülekezetek erőn felül vállaltak szolgálatot a háborús menekültek fogadásában és ellátásában – hangsúlyozta Czibere Károly. Hozzátette:
az a feladatunk, hogy ne hagyjuk őket magukra ebben az embert próbáló erőn felüli szolgálatban,
és minden lehetséges erőforrást és adományt próbáljuk mozgósítani az itt élő testvéreinknek a megsegítésére, hogy ők ezzel tovább tudják segíteni saját híveiket, a gyülekezetekre maradt időseket, magányos embereket és az itt élő menekülteket – jelentette ki az MRSZ elnöke.
Héder János, a Kárpátaljai Református Egyház püspökhelyettese, ungvári és ungtarnóci lelkész megköszönte az adományt a magyarországi szeretetszolgálatoknak és mindazoknak az embereknek, akik támogatják a rászorulókat.
– Különösen nagyon szívhez szóló az ajándék, ha nehezebb azt előkeríteni – mondta Héder János emlékeztetve arra, hogy már a háború harmadik esztendejében járunk. – Akik itt maradtak, azok nagyon sokszor munkás emberek, akiknek minden nap meg kell küzdeniük azért, hogy meglegyen a mindennapi kenyér.
A püspökhelyettes elmondta, nagyon sok az olyan család, ahol hiányzik a családfő. Vannak férfiak, akik a fronton teljesítenek szolgálatot, akik sebesülten tértek haza. Akadnak gyermekek, akiknek ott van a rettegés a kis lelkében, és minden nap azért imádkozik, hogy véget érjen a háború, és édesapjuk hazatérhessen. Rámutatott, hogy különösképpen nagy öröm ajándékot adni ezeknek a gyerekeknek.
Maguktól kell elvenni az embereknek, hogy oda tudják adni a másiknak. Ez igazi bibliai tett, hiszen Krisztus nem azt fogja tőlünk kérdezni, hogy ismered-e parancsolatokat, vagy azt, hogy tudod-e mi a szeretet. Az utolsó ítéletkor Krisztus így szól: szomjúztam, és innom adtatok, éhes voltam, és ennem adtatok, bajba voltam és meglátogattatok, vagyis tetteitekben megmutattátok azt, hogy szeretitek a másikat. Mi ezekben az időkben ezt tapasztaljuk meg újra és újra – mondta Héder János, aki hozzátette, hogy lelkészként, egyházként nagyon sok támaszt kell nyújtani, és onnan kapják az erőt, hogy van egy lelki háttér. Vannak testvérek, akik odaát imádkoznak értük, akik odaát áldozatot hoznak. Mint fogalmazott:
igazából bajban ismerszik meg az igazi barát, és mi hálásak lehetünk, hogy nekünk ilyen testvéreink vannak.
Nem véletlenszerű dolgok ezek, hanem ez egy rendszer, ezek régi kapcsolatok, és ez a testvériség is arról beszél, hogy a keresztények, a reformátusok együtt vannak és odafigyelnek egymásra.
– A szombati alkalmon az ungvári magyar és ukrán, valamint az ungtarnóci gyülekezethez tartozó gyermekek is jelen voltak – fogalmazott a püspökhelyettes.
– Kárpátalján sok nép él, mindenki megérti a másikat, és mi ezen nem akarunk változtatni, mert a Biblia erre tanít bennünket.
Egymás szeretetére, megbecsülésére és a toleranciára tanítjuk a gyermekeket. Mi nyitottak vagyunk, mind a reformátusok, mind a más felekezetű keresztyén testvérek irányába is – hangsúlyozta Héder János.
Kapcsolódó tartalom:
Közel nyolcszáz óvodást ajándékozott meg a KárpátHáz Mikulása
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.