A protézisek készítésének folyamata összetett és többlépcsős
Naponta több tucat ukrajnai sérül meg súlyosan a háborúban, sok katona és civil veszíti el végtagjait. Az amputált betegeknek minőségi orvosi ellátásra, rehabilitációra és protézisre van szükségük. Fontos a rehabilitáció korai megkezdése: az ilyen betegek rehabilitációs ellátása az intenzív osztályokon kezdődik, beleértve az akut, az akut utáni, protézis előtti ellátást és a hosszú távú funkcionális helyreállítást. Ennek részleteit az egészségügyi minisztérium ismertette.
Magyar Tímea
Az akut rehabilitációs időszakban a hangsúly a beteg aktiválásán van. Ez különösen a vertikalizálást, a testhelyzetváltoztatás gyakorlását és a kerekesszékbe való átültetést foglalja magában. Ugyancsak tanításra kerülnek az önellátási készségek, mint például a mosakodás, fogmosás, pohárból ivás és étkezés. A beteg kognitív funkcióival is foglalkoznak, valamint az olyan szövődmények megelőzésével, mint a pangásos tüdőgyulladás vagy a kifekvés.
A protézisek készítésének folyamata összetett és többlépcsős. Amputáció után kialakul egy csonk (a végtagnak az amputáció után megmaradó része). Ebben az időszakban kontraktúra-megelőzést (az ízületek mozgékonyságának csökkentése) végeznek, és ödémaellenes terápiát alkalmaznak, amelynek hatása néhány hét alatt válik érzékelhetővé.
Amikor a heg begyógyult, megkezdődik a protézis előtti rehabilitáció egy multidiszciplináris szakembercsoport bevonásával. E rehabilitáció során a páciens aktívan részt vesz a gyógyulási folyamatban. A rehabilitációs folyamat fontos elemei az erőnlétet, állóképességet és funkcionalitást javító fizikai gyakorlatok. Például a végtagmozgások, váll- vagy csípőellenállás stb.
A kompressziós terápia magában foglalja a csonk posztoperatív kötözését, ami segít kialakítani a megfelelő formát a további protézisek számára. Az akut időszakban az isémia (elégtelen vérellátás) veszélye miatt nagyon óvatosan végzik. Először a kötözést rövid ideig, például 15 percig, mérsékelt nyomással végzik. Ezután fokozatosan áttérnek a szakemberek az érrendszeri edzésre, váltakozva: egy óra rugalmas kötéssel és egy óra anélkül, éjszaka – pihenés.
Fontos a heg masszírozása is, amelyet a varratok eltávolítása után kell elkezdeni. Ez megakadályozza a bőr megkeményedését a heg területén, fenntartja annak mozgékonyságát és csökkenti a csonk érzékenységét.
A gyakorlatok és beavatkozások listáját a multidiszciplináris rehabilitációs csapat (MDRK) határozza meg. Az MDRK szakemberei a beteg egészségügyi intézményben való tartózkodásának első napjától kezdve támogatják a beteget. Ha szükséges, ortopéd sebészt vonnak be az amputáció optimális szintjének meghatározásához és annak biztosításához, hogy a csonk megfelelően kialakított, támasztásra alkalmas és a jövőbeni terhelhető legyen. Ezenkívül a szakemberek szükség esetén más osztályok munkájába is bekapcsolódnak, miután a beteg állapota stabilizálódott, hogy elősegítsék gyors felépülését.
A protézis előtti rehabilitáció során a fizikális és rehabilitációs orvos átfogó tájékoztatást nyújt a páciensnek a rehabilitációs segédeszközök valamennyi gyártójáról. A protézis helyének kiválasztása után a páciens megkezdi a munkát a protézishez értő szakemberrel. Ebben a szakaszban kiválasztják a protézis kialakítását, és megbeszélik a lehetséges alkatrészeket és a gyártás részleteit.
A protézis elkészülte után egy ugyanilyen fontos szakasz kezdődik – a protézis rehabilitáció és adaptációja. A rehabilitációs team segít a páciensnek megtanulni a protézis használatát, helyreállítani a motoros aktivitást, és segít megszokni az új eszközt. A kiváló minőségű protéziseknek és a hatékony rehabilitációnak köszönhetően a páciens visszatérhet megszokott életviteléhez.
Az intézményben szakorvosok, sebet ellátó ápolási szakszemélyzet, gyógytornászok, valamint mozgás- és sportrehabilitációval foglalkozó szakemberek segítik a rehabilitációt. A terápiás programot minden esetben egyénileg az adott személy egészségi állapothoz és erőnlétéhez igazítják. A rehabilitáció része a mindennapos gyógytorna, ahol gyakorolják a járást, valamint szerveznek foglalkozásterápiás programokat, balneoterápiás kezeléseket (gyógyfürdő, masszázs, elektroterápia stb.) és sportterápiát is. A cél, hogy a páciensek a lehető leggyorsabban visszatérhessenek megszokott mindennapi életükhöz. A páciensek aktív részvétele alapvető hatással van a rehabilitáció eredményére. Ebbe beletartozhat annak elfogadása is, hogy korábbi életmódján módosítani kell.
Ukrajnában létezik egy állami program a civilek és a katonák számára, mely ingyenes protéziseket biztosít. A protézis megszerzéséhez az iratokat a szociálpolitikai minisztériumhoz a személyes fiók létrehozásával lehet benyújtani.
A sérülés súlyosságától függően minden beteg 2-8 rehabilitációs ciklusban részesülhet egy év alatt. A fekvőbeteg-rehabilitációs szolgáltatásnak legalább 14 napig kell tartania, a kezeléseknek naponta legalább három órán át kell tartaniuk. Az ambuláns rehabilitáció 14 napnál hosszabb, napi egy óránál hosszabb intenzív kezeléseket foglal magában.
Megjegyzés: ha az Ön által kiválasztott intézmény nem felel meg az Ön igényeinek, bármikor megváltoztathatja azt.
– Látogasson el a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat weboldalára (https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-contracts).
– Keresse meg és kattintson a „Szerződések szerinti szolgáltatóhelyek térképe szolgáltatási csoportok szerinti részletekkel” linkre.
– Válassza ki a saját régióját és a települést.
– A „Szolgáltatáscsoport” mezőben válassza ki az 53. pontot „Felnőttek és gyermekek rehabilitációs ellátása fekvőbeteg-ellátásban” vagy az 54. pontot „Felnőttek és gyermekek rehabilitációs ellátása járóbeteg-ellátásban”.
Ha a honlapot nehézkesnek és kényelmetlennek találja, hívja a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálatot a 16-77-es telefonszámon, és részletes választ kaphat az érintett szolgáltatásokat nyújtó intézményekről.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.