Lakhatási válság Ukrajnában: hogyan érinti a lakosságot az albérletpiac átalakulása? │ KISZó-háttér

Ukrajna albérleti piaca 2024-ben soha nem látott kihívásokkal nézett szembe, amelyek az országot érintő háborús helyzet, a belső migráció és a gazdasági instabilitás következményei. Ezek a tényezők gyökeresen megváltoztatták az ingatlanpiacot, felborítva a kereslet és kínálat közötti egyensúlyt. A biztonságosabb régiókban az albérleti díjak az egekbe szöktek, míg a frontvonalakhoz közeli területeken a bérleti díjak stagnálnak vagy alacsonyak maradtak. Ez a kettősség új szempontokat és kihívásokat hozott a lakáspiacon, amelyek a társadalom különböző rétegeire eltérő hatást gyakorolnak.

Bujdosó Ivett

Jelentős áremelkedések: hol a legdrágább lakni?

Az elmúlt évben az ukrán albérletárak drámai mértékben nőttek, főként a belső menekültek növekvő száma és a gazdasági bizonytalanság miatt. Országos szinten az átlagos bérleti díj 7148 hrivnyára emelkedett 2024 októberére, ami 8,2%-os növekedés a 2023 decemberi 6605 hrivnyás átlaghoz képest. Az áremelkedések azonban nem egyenletesen jelentkeztek: a legmagasabb árakat a nyugati és középső régiókban jegyezték. Kárpátalján például az egyszobás lakások bérleti díja elérte a 11 822 hrivnyát, Lemberg megyében 10 659 hrivnyát, míg Kijev városában 9580 hrivnyát.

Ezekben a régiókban a lakások iránti kereslet folyamatosan magas, mivel a belső menekültek biztonságosabb környezetet keresnek. Ezzel szemben a frontvonalak közelében fekvő területeken, mint Herszon, Szumi és Harkiv, az alacsony kereslet miatt a bérleti díjak lényegesen alacsonyabbak. Az ingatlanpiac földrajzi széttagoltsága egyértelműen tükrözi az ország biztonsági helyzetének különbségeit.

Régiók, ahol az áremelkedés kiemelkedő

Egyes régiókban az áremelkedés különösen drasztikus volt. Rivne megyében például 37,4%-kal nőttek a bérleti díjak, míg Voliny (+33,8%) és Kirovohrad (+30,1%) megyék szintén jelentős áremelkedést tapasztaltak. Ezek az adatok azt mutatják, hogy a biztonságos területek iránti kereslet közvetlenül hat az albérleti díjak alakulására. Az ilyen áremelkedések azonban komoly pénzügyi terhet jelentenek a lakosság számára, különösen azoknak, akik már eleve gazdasági nehézségekkel küzdenek.

A háború átformálta a kereslet-kínálat dinamikáját

A háborús helyzet okozta belső migráció alapvetően alakította át az ukrán albérleti piacot. Több millió ember kényszerült otthona elhagyására, és a biztonságosabb régiókban próbál új életet kezdeni. Ez a belső migráció jelentős nyomást gyakorolt a lakáspiacra, mivel a kereslet messze meghaladja a kínálatot. Kijevben például egy lakás ma már akár egy nap alatt kiadható, míg 2024 elején ez az idő még átlagosan 11 nap volt. Ez az intenzív verseny az albérletpiacon további áremelkedéseket idéz elő, különösen a kisebb, egy- és kétszobás lakások esetében.

A szezonális ingadozások is átalakultak: míg korábban a nyár végi és őszi kereslet a diákok és szezonális munkások migrációjához kötődött, ma a magas kereslet egész évben fennáll. Az albérleti díjak az előző évhez képest átlagosan 25%-kal emelkedtek, ami tovább mélyíti a lakhatási válságot.

Új szempontok a bérlők döntéseiben

A háborús helyzet új prioritásokat hozott a lakásválasztásban. A bérlők számára ma már nemcsak az ár vagy a lakás mérete számít, hanem a biztonsági tényezők is meghatározóvá váltak. Az alacsonyabb emeleteken található lakások, a gáztűzhelyek és az alternatív energiaforrások, például generátorok és napelemek előnyt élveznek. Az óvóhelyekkel rendelkező épületek, valamint a stratégiai objektumoktól távol eső lakások iránti kereslet szintén megugrott. Egyes városokban már külön fogalmak születtek, mint a „dróntámadás-veszélyes” vagy „nem veszélyes” oldal. Ezek a biztonsági szempontok az albérleti díjak alakulására is jelentős hatást gyakorolnak, hiszen a biztonságosnak ítélt lakások magasabb áron kelnek el.

A turizmus sem kerülte el az áremelkedést

Az albérleti piac változásai a turizmusban is érezhetők. A Kárpátok térségében, amely Ukrajna legnépszerűbb téli turisztikai célpontja, az árak szintén meredeken emelkedtek. Bukovelben például egy napi bérleti díj 4750 hrivnyára nőtt, ami 19%-kal több, mint az előző évben. Az üdülőhelyek áremelkedése különösen az ünnepi szezonban, például decemberben és januárban tapasztalható, ami a belföldi turisták számára is megnehezíti a hozzáférést.

Társadalmi és gazdasági következmények

Az albérletárak emelkedése nemcsak gazdasági, hanem társadalmi következményekkel is jár. A belső menekültek számára különösen nehézséget jelent, hogy a jelentősen megemelkedett bérleti díjakat kifizessék, miközben korlátozott anyagi forrásokkal rendelkeznek. Bár az ukrán kormány bérleti támogatásokat kínál, ezek kizárólag hivatalosan kiadott lakásokra érvényesek, ami kizárja az informális bérlőket. Ez a helyzet tovább mélyíti a társadalmi egyenlőtlenségeket és növeli a gazdasági bizonytalanságot.

Kilátások a jövőre nézve

Az ukrán albérletpiac jelenlegi állapota világosan tükrözi a háborús konfliktus és a gazdasági kihívások hatását. Az emelkedő bérleti díjak, a bérlői preferenciák változása és a biztonság prioritása új kihívások elé állítja a bérlőket és a tulajdonosokat egyaránt. Az áremelkedések folytatódására lehet számítani, amennyiben nem születnek átfogó állami intézkedések a lakhatási válság enyhítésére. Az ország előtt álló kihívások azt mutatják, hogy hosszú távú és fenntartható megoldások nélkül a lakhatási problémák tovább mélyülhetnek.

Miért torpant meg az ukrán ingatlanpiac?

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó