Megismerni a nemzetiségek életét és tanulmányozni a Magyarországon érvényes nemzetiségi jogszabályokat – ez a célja annak a gyakornoki programnak, amelyet a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) szervezett ukrán résztvevők számára. A programban 36-an vesznek részt a határ menti régiókból: Kárpátaljáról, Lembergből, Ivano-Frankivszkból, Csernyivciből, Ternopilból és Voliny megyéből.
Pétervári Natália
Vida László, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának első beosztott konzulja az ukrán szakemberek budapesti indulása előtt hangsúlyozta, Magyarország kiemelt fontosságot tulajdonít ennek a programnak, mert szeretné megismertetni az ukránokat azokkal a jogszabályokkal, amelyek szerint Magyarországon a nemzetiségek élnek.
„Valószínűleg mindenki tisztában van azzal, hogy vannak bizonyos eltérések, árnyalatok, amelyek különböznek az ukrán és a magyar fél álláspontja között a magyar nemzeti kisebbség ukrajnai életét és fejlődését illetően. Azonban örömmel mondhatjuk, hogy konstruktív párbeszéd zajlik, és ezek a kérdések fokozatosan megoldódnak – emelte ki Vida László. – Ezen tárgyalások során világossá vált számunkra, hogy az ukránok kevéssé ismerik, milyen nemzetiségi jogszabályok érvényesek Magyarországon, hogyan élnek a nemzetiségek, és milyen állami támogatást kapnak. Egy másik fontos kérdéskör: a magyar diaszpóra már régóta az ország határain kívül él, Magyarország nagy tapasztalattal rendelkezik saját állampolgárainak támogatásában külföldön.
Tekintettel arra, hogy Ukrajna most olyan helyzetbe került, amikor milliók kényszerültek külföldre, talán hasznos és követendő lehet számukra a mi tapasztalatunk.”
Az ukrán delegáció 5 napot tölt Magyarországon. Ez idő alatt lehetőségük lesz találkozni az ott élő nemzeti közösségek képviselőivel. A Külgazdasági és Külügyminisztériumban tett látogatás során részletesen megismerkedhetnek a nemzetiségekre vonatkozó magyar jogszabályokkal.
A program részeként többek között találkoznak Grexa Lilianával, a magyar parlament ukrán nemzetiségi szóvivőjével, Pánczél Károllyal, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnökével.
A gyakornoki programot az NSKI kezdeményezte, a szervezési támogatást a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás nyújtotta, a logisztikai segítséget pedig az ungvári főkonzulátus biztosítja.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.