Magyar kormánytámogatással épült óvodát adtak át Bulcsúban
2017-ben a Magyar Kormány által meghirdetett Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) közreműködésével közel 70 magyar, illetve magyar csoporttal rendelkező óvoda került felújításra. A program keretén belül a közigazgatásilag Beregszász városához tartozó Bulcsú településen új építésű óvoda átadására került sor.
Hegedűs Csilla
A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében kialakított Perényi Frangepán Katalin Gimnázium bulcsúi óvodájának ünnepélyes átadásán részt vett Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, aki örömtelinek nevezte az eseményt.
– Egy új intézmény átadása mindig örömteli, különösen ha az a magyar fiatalságot, a magyar gyermekeket szolgálja, hiszen azzal minden esetben a Kárpát-medencei jövőbe fektetünk be
– hangsúlyozta a politikus. – A mai alkalmat még különlegesebbé teszi a tény, hogy közel három év háborús körülményei között Kárpátalján van erre lehetőségünk. Ez azt jelenti, hogy
a kárpátaljai magyarság a legnehezebb körülmények ellenére nemcsak kitart identitása, szellemi és kulturális öröksége mellett, hanem bizakodva tekint a jövőbe szülőföldjén. Aki háborúban óvodát épít, az hisz a békében és hisz a jövőben.
A mai nappal Bulcsúból azt is üzenjük, hogy a legnagyobb viszontagságok közepette is merjünk nagy célokat kitűzni magunk elé, mert közös erővel és összefogással bármit képesek vagyunk megvalósítani Hozzátette, ennek kiváló bizonyítéka az elmúlt három év, amely bár megrendítette a kárpátaljai magyar közösséget, összetörni nem tudta, a helyiek kitartásának és akaraterejének köszönhetően Kárpátalján még mindig működik a közösség intézményrendszere, egyetlen magyar intézmény sem zárta be a kapuit.
Az államtitkár arról biztosította a kárpátaljai magyarokat, hogy mindig számíthatnak az anyaországra, az egész magyar társadalom, valamint a magyar kormány támogatására és segítségére.
– A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program 2016-os indulása óta eddig közel 150 beruházást valósítottunk meg Kárpátalján
– emlékeztetett Nacsa Lőrinc. – Ebből 13 esetben teljesen új intézmény létrehozására került sor. Közös célunk, hogy kiszámítható jelent és élhető jövőt teremtsünk a kárpátaljai magyar közösség számára. Ehhez a mi részünkről továbbra is minden támogatást meg fogunk adni. A mai átadóünnepség egy tanúbizonysága annak, hogy a magyar nemzetpolitika szilárd alapokra épült. A kárpátaljai magyarság pedig példát mutat számunkra is azzal, hogy a nehéz sors ellenére is a jövőbe tekint, új intézményt nyit. Mindannyian azért jöttünk ma erre az avatóünnepségre, mert hiszünk abban, hogy a kárpátaljai magyarság számára a jövő nemcsak remény, hanem valóság, amit közösen építünk tovább – zárta szavait a politikus.
Jakab Andrea, a Perényiné Frangepán Katalin Gimnázium igazgatója örömmel jegyezte meg, hogy újabb óvoda ünnepélyes átadásán vehet részt, amely immár a 12-ik a Perényiné Frangepán Katalin Gimnáziumhálózat történetében.
– Ez a nap nemcsak az intézményünk, hanem az egész bulcsúi közösség számára is fontos mérföldkő. Ez az esemény a gyermekeink jövőjébe való belefektetés egyik legszebb szimbóluma. Az itt elültetett értékek, az itt megélt élmények és az itt kötött barátságok alapjaiban határozzák meg azt, hogy milyen felnőttek lesznek belőlük. Az új intézmény modern, biztonságos és olyan környezetet biztosít, amely támogatja a kicsik fejlődését, tanulását és játékát. De mindez nem valósulhatott volna meg anyaországi támogatóink, alapítóink és a sok szorgos kéz nélkül, akik nap mint nap azon dolgoztak, hogy a lehető legjobbat hozzák ki az épületből – hangsúlyozta az igazgató, majd köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy a projekt sikeresen megvalósulhasson. Végül azon reményének adott hangot, hogy a gyerekek rövid időn belül örömmel, izgatottan lépik majd át az óvoda kapuját és hamar otthonra találnak az új közösségben.
– A 2016 óta zajló óvodaprogramnak az utolsó fázisában vagyunk – fejtette ki Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnöke.
– Először az önkormányzati óvodákat újítottuk fel, s vittük ki a Szovjetunió szellemiségét, mert a legtöbb helyen még vaságyak voltak. Majd azokon a helyeken próbáltuk visszaállítani az óvodát, ahol évtizedek óta nem volt, így lett óvoda Nagybereznán, Kerepecen, Bakosban és Terebesfejérpatakon. Most a gyertyánligeti óvoda áll felújítás alatt. Két helyen, Eszenyben és Bulcsúban zöldmezős beruházásként építettünk óvodát. A bulcsúit ma sikerült átadni (az eszenyi még várat magára), ami azért is nagy öröm számunkra, mert hosszú évek elteltével végre itt is lesz a gyermekeket hová vinni. A valaha önálló faluként létező Bulcsút ugyanis hozzácsatolták Beregszászhoz, ezzel megszűnt az önálló jogi státusza. Azóta az itteniek a közeli ukrán tannyelvű óvodába voltak kénytelenek vinni a csöppségeket. Most viszont a falunak lett egy új magyar gyermekintézménye, ami remélhetőleg több lesz, mint óvoda, hiszen ha arról van szó, összejöhetnek is a szülők, a helyi fiatalság és az idősebb korosztály, ezzel egyfajta kulturális központként funkcionálna az épület
– mutatott rá a KMPSZ elnöke.
Miután Nacsa Lőrinc és Orosz Ildikó közösen meggyújtotta az adventi koszorú harmadik gyertyáját, a történelmi egyházak képviselői kérték Isten áldását az épületre, a résztvevőkre. A három csoport befogadására alkalmas intézmény februárban kezdi meg valódi működését, ugyanis akkor nyitja meg kapuit a gyermekek előtt.
Kapcsolódó tartalom:
Koncert, hangszersimogató és táncház a Zene Világnapja alkalmából | KISZó-tudósítás
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.