KISZó-kérdés: Szűrés: hiányzik a tudatos hozzáállás

A több mint ezer napja tartó háború nyomot hagy a hátországban élőkön is. Az ország nyugati részén lakókat hiába nem érintik közvetlenül a harcok, mentálisan mégis megviselik az embereket. A folyamatos stressz, a rossz hírek, az aggodalom pedig bizony egy idő után testi tüneteket produkál. Ezért jelenleg még a korábbiaknál is fontosabb, hogy eljárjunk prevenciós vizsgálatokra.

Magyar Tímea

Ön eljár szűrővizsgálatokra? – tettük fel a kérdést Facebook oldalunkon, amire a válaszadók sajnos nemmel válaszoltak. Ennél is meglepőbb, hogy volt, aki felháborodott a kérdésfeltevés kapcsán. Nos, vitába kell szállnom azokkal, akik úgy gondolják, a szűrés nem fontos. Medicina rovatunkban nem egy ízben elmondták az egészségügyi szakemberek, mennyire fontos, hogy a betegség típusától függetlenül, minél koraibb stádiumban fedezzük fel a bajt. Az idejében észlelt rendellenességek ugyanis sokkal nagyobb hatékonysággal, gyorsabban és olcsóbban gyógyíthatók.

Tavaly a Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA című internetes portál tette közzé tanulmányában, melyek az Ukrajnában leggyakrabban előforduló betegségek – szív- és érrendszeri, cukorbetegség, rák, HIV és tuberkulózis – előfordulása az áttelepültek körében. A háború miatt lakóhelyüket elhagyni kényszerültek több mint 20 százaléka szenved szív- és érrendszeri megbetegedésekben, húszból egy cukorbeteg. Ugyanezen tendencia figyelhető meg az ország lakosságának, azon belül a kárpátaljaiak életében is. Az elemzés kijelenti, hogy Ukrajnában a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a cukorbetegség okozzák az összes halálozás 79 százalékát, az országban a HIV-fertőzöttség és a tuberkulózis aránya is az egyik legmagasabb Európában. S mivel a test és a lélek egységet képez, s egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy a közeljövőben kevesebb stressz érne bennünket, továbbra sem várható a lakosság egészségi állapotának javulása. Az emberek többsége ugyanis már csak akkor fordul orvoshoz, amikor az elkerülhetetlen.

– Saját egészségünkért elsősorban mi felelünk. Ne várjuk meg, amíg a panaszok vagy tünetek jelentkeznek, vagy jelét tapasztaljuk annak, hogy megbetegedtünk! Menjünk el rendszeresen szűrővizsgálatra még akkor, amikor egészségesnek érezzük magunkat – ajánlja Irina Dankanics ungvári családorvos. – Hogy milyen vizsgálatot érdemes rendszeresen elvégeztetnünk, azt a családorvosunkkal beszéljük meg, aki a családban előforduló rendellenességeket, a páciens korát, stb. ismerve meghatározza a szükséges vizsgálatokat. Mindenképpen célszerű évente egy teljes laboratóriumi vizsgálatot végeztetni, amelynek része a teljes vérkép, anyagcsere paraméterek, máj és vese funkció, valamint a vizelet vizsgálata. Ezekből az értékekből háziorvosunk következtetni tud az egészségügyi állapotunkra és a lehetséges megbetegedésekre. A tüdőszűréssel főként a tbc-t és más tüdőbetegségeket lehet kiszűrni, de a vizsgálat a szívünk és a nagy erek állapotát is megmutatja. Emellett a nagyobb méretű daganatos elváltozásokra is fény derülhet. 25 éves kor fölött minden évben ajánlatos elvégezni ezt a vizsgálatot. A pajzsmirigy problémák idejében történő felfedezése érdekében kétévente vérvétel-laborvizsgálat ajánlott, mellette nem árt egy ultrahang vizsgálat sem. Ugyancsak kétévente végeztessünk szemvizsgálatot, mert nem csak az idő múlása miatt romolhat a látásunk, hanem például a cukorbetegség egyik legjellemzőbb tünete is lehet. Kétévente látogassunk el szív- és érrendszeri vizsgálatra. Ha kisebb a kockázati esély, tehát a családban nem volt ilyen jellegű probléma, és nem is dohányzunk, akkor 40 éves korunkig elegendő öt évente ellenőriztetni a szívünket – javasolja a szakember.

Az orvos szerint ezenkívül a hölgyeknek és a férfiaknak is vannak plusz vizsgálataik, amiket érdemes elvégezni. Így a nőknek évente rész kell venniük méhnyakrákszűrésen, amely magában foglalja a citológiai vizsgálatot is. 30 és 45 éves korunk között érdemes 2 évente mammográfiás szűrővizsgálaton megjelennünk, de 50 éves korunk fölött ez már évente javasolt. A férfiak nehezebben szánják rá magukat, hogy szűrővizsgálatra és eleve orvoshoz menjenek. Többek között ez az egyik oka, hogy a szebbik nem átlagos életkora magasabb, mert korábban kiszűrik náluk a veszélyes betegségeket, így jobbak a gyógyulási esélyeik. A férfiak számára fontos a herék vizsgálata, a prosztataszűrés, tehát 40 éves kor felett ajánlott évente felkeresni az urológus szakorvost. Ennél korábban is ajánlott a rendszeres szűrés, főleg, ha a családban fordult elő már ilyen jellegű megbetegedés. Az urológus emellett felméri a vesék állapotát és a nemi szerveket is megvizsgálja, így rengeteg kóros elváltozás kiszűrhető, magyarázza a szakember.

Tudatos hozzáállással megelőzhető és túlélhető a mellrák

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó