KISZó-kérdés: A többség műfenyőt állít karácsonykor

A karácsonyi ünnepek közeledtével sok család mérlegeli, hogy élő fenyőfát vagy műfenyőt válasszon-e. Mindkét opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai, valamint költségei, amelyek befolyásolhatják a döntést. Lássuk, melyek ezek!

Simon Rita

Az idén az élő fák ára nem tér el jelentősen az előző évitől. Egy méternyi élő fenyő ára átlagosan 135 hrivnyától indul, ha helyi, legális forrásból vásárolják. A pontos árak azonban régiónként eltérhetnek. Kárpátalján például 450 hrivnyától kezdődik egy 1,5 méteres fa. Más régiókban az árak 160 és 500 hrivnya között mozognak.

A Kárpáti Igaz Szó legutóbbi, nem reprezentatív felmérésében arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink a mű- vagy inkább az élő fenyőt részesítik előnyben? A válaszok alapján a többség már a mű mellett dönt, ugyanakkor sokaknak a karácsony nem is igazi ünnep az élő fenyő illata nélkül. Az erdészek az ország minden régiójában speciális ültetvényeken termesztik a karácsony és az újévi ünnepek jelképét.

Ezen fák termesztése 4-8 évig tart. Ez az egyik leggyorsabb „termés”, mert a fák növekedése általában sokkal hosszabb ideig tart. Ilyenkor több tízezer fát vágnak ki Ukrajna-szerte.

Kárpátalján szinte minden nagyobb településen árulnak már fenyőket. Ungváron például tíz helyszínen is megvásárolhatók az élő karácsonyfák december 31-ig.

A legbőségesebb kínálat a Bozdosi parkban található, ahol cseh és dán fenyőfák kaphatók 750 hrivnyától egészen 3300 hrivnyáig, 1–2,5 méteres magassággal.

Cserepes fákat is vásárolhatunk az erdészetektől (ezek ára 230 és 570 hrivnya között mozog a méretétől és korától függően), amelynek szakemberei tanácsot is adnak arról, hogyan kell megfelelően átültetni egy fát az ünnepek után, és hogyan kell gondoskodni róla.

Bár a műfenyők magasabb áron kaphatók, hosszú távon gazdaságosabb megoldást jelenthetnek, mivel több éven át használhatók. Az alábbi árak egy 1,5 méteres műfenyő esetében irányadóak:

  • Epicentr: 620 hrivnyától.
  • Eva: 790 hrivnyától.
  •  Rozetka: 800 hrivnyától.
  •  JYSK: maximum 3500 hrivnyáig.

Az élő fenyő mellett szól a természetes illat és megjelenés, a tradicionális karácsonyi hangulat megteremtése, ugyanakkor a műfenyő hosszú távon költséghatékonyabb és praktikusabb, nem hullik a tűlevele.

A nagybodronyi Mészár Viktória többek között pont ezért döntött a műfenyő mellett, mert tovább tudják bent tartani a lakásban, miközben nem hullik a levele. Ők már december 15-én feldíszítették, hogy a család minél tovább csodálhassa.

– Azért is a műre esett a választásunk már nagyjából három éve, mert az élők elég drágák, aztán pedig csak kidobjuk a fát. Ez viszont még évekig meg lesz és nincs vele gond. Talán 1300 hrivnyáért vettük anno, 2 méter magas. Két darabba szét tudom szedni, összehajtogatom az ágait, összekötöm és elteszem, egész évben a raktárban pihen, senkit sem zavar.

Román Olga a környezettudatosság jegyében döntött néhány éve a műfenyő mellett.

„Nagyon sajnálom a kivágott fákat… Kárpátalján már így is sajnos „kopaszok” a hegyek az illegális fakitermelés miatt. Karácsony után ez a sok élő fenyő pedig csak a szemetes mellé kerül. Remélem minél több ember tudatosabb lesz, és a műfenyőt választja, amely több éven keresztül örömet szerez majd nekik” – fogalmazott az ungvári nő.

A Kisgejőci Fenyves

Bogáthy Miklós 17 éve foglalkozik fenyőtermesztéssel. Kezdetben 0,3 hektáron ültettek el mintegy 1800 facsemetét. Ma 2,5 hektáron körülbelül 8000 fenyőt gondoznak. Miklós elmondása szerint a Kisgejőci Fenyves évről évre népszerűbb, ami annak tudható be, hogy a környező településeken senki sem foglalkozik fenyőtermesztéssel. Az értékesítést főleg helyben, Kisgejőcön végzi, az ünnepek közeledtével viszont már Somban és Kisdobronyban is megvásárolhatóak.

Összesen nyolcfajta fenyőjük van: luc-, szürke luc- és szerb lucfenyő, kaukázusi és kolorádói jegenyefenyő, erdélyi feketefenyő, ezüstfenyő és vörösfenyő.
Vágott és földlabdás is kapható, előbbi a népszerűbb, mivel azt könnyebb szállítani, nem igényel utógondozást. A földlabdásnak ugyan előnye, hogy több éven át is feldíszíthetjük karácsonykor, de Miklós szerint nem érdemes sokáig a kosárban hagyni a fát, mert ezáltal nem tud szépen fejlődni, nem lesz olyan, mint természetes közegében. Azt ajánlja, az ünnepek után ültessük ki, akkor ugyanis még gyökere biztosan befogan. A vágott fenyő fajtájától és méretétől függően 800 és 1000 hrivnya között mozog, a földlabdás 2000 hrivnyába kerül.

Kapcsolódó:

Tetemes bírság jár az illegálisan kivágott fenyőfákért

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó