A 1914-es év karácsonyán figyelemre méltó rendkívüli dolog történt az első világháború nyugati frontján, a nyirkos és sárral borított lövészárkokban. Karácsonyi fegyverszünetnek hívták, de felért egy kisebbfajta csodával. A nem hivatalos, spontán fegyverszünet során brit és német katonák találkoztak a senkiföldjén, ahol ajándékokat cseréltek, fényképeket készítettek egymásról, és néhányan elkezdtek futballozni. Ezzel beírták magukat a történelembe, hiszen ez volt a Nagy Háború egyik legérzelmesebb és egyben legfurcsább, a karácsony kegyelme által szült pillanata. A karácsonyi fegyverszünet rövid időre megakasztotta az első világháborút. Az eseményt azonban nem követte béke. Másként érinti meg az ünnep hangulata a frontvonal közvetlen közelében lévő katonákat, mint azokat az embereket, akik ilyenkor a családjuk körében lehetnek. Hosszas egyeztetés, és többszöri időpontmódosítás után sikerült három kárpátaljai magyar katonával beszélni, akik a harmadik karácsonyukra készülnek a fronton.
Szabó Sándor
Traski Viktor ungvári matematikus, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán‒Magyar Oktatási-Tudományos Intézete Fizika és Matematika Tanszékének docense alig egy héttel a teljes körű háború kitörése után, mindenféle előképzettség nélkül, önként jelentkezett katonának. A munkácsi 128. önálló hegyi rohamdandár tüzére a több mint ezer napja tartó háború során a déli és a keleti frontot is megjárta. Jelenleg Zaporizzsja megyében állomásozik alakulatával, megjegyzi, hogy a hadseregben nem lehet előre tervezni, így még nem tudni, hol tölti a karácsonyt. A leginkább otthon családjával, feleségével és két kisfiával karácsonyozna.
– A helyzettől és a körülményektől függetlenül igyekszünk itt, a frontvonal közelében is megünnepelni a karácsonyt – kezdi a beszélgetést Viktor. – Ugyanakkor rossz érzés a családtól távol megélni az ünnepeket. 2022-ben a Doneck megyei Bahmut környékén ért minket a karácsony. Egy sötét, hideg és nyirkos pincében töltöttük az ünnepeket. Ott tisztálkodásra egyáltalán nem volt lehetőség, viszont december 24-e reggelén lehetőségünk nyílt hátrébb a fronttól megmosakodni. Egész december folyamán mindössze két ilyen alkalom volt, így nagyon tudtunk örülni ennek. Sötétedés után visszavittek minket. A szakács készített salátát, ami ünnepi vacsorának nem nevezhető, de legalább eltért a megszokottól. Miután elfogyasztottuk, nyugovóra tértünk. Számunkra abban a helyzetben az volt a legfontosabb, hogy viszonylag biztonságban voltunk.
A tüzér tavaly, valamivel jobb körülmények között, a zaporizzsjai frontvonal közelében, egy kályhával fűtött épületben töltötte a karácsonyt. Viktor elmondta, hogy fényfűzérből karácsonyfát készítettek, és hagyományos ünnepi ételekkel – suba salátával és rántott hússal – próbálták megidézni a karácsony hangulatát. A bajtársakkal ukrán karácsonyi dalokat kántáltak, majd mindenki elmesélte, milyen volt a karácsonya békeidőben. A tavalyi karácsonyt az is emlékezetessé tette a számára, hogy Magyarország Ungvári Főkonzulátusától kapott egy ajándékcsomagot. A katonák maximum csokival, gyümölccsel szokták megajándékozni egymást.
– Odahaza Szenteste rendszeresen eljártunk a szomszédokhoz, ismerősökhöz kántálni, valamelyest azt idézte a számomra – emlékezett vissza, megjegyezve, hogy azt még nem tudja, hol tölti az idei ünnepet. – Itt nem szoktunk napokra előre tervezni, így karácsonyra-hangolódásról, készülődésről sem beszélhetünk. Bármikor jöhet egy parancs, egy feladat. Az idén az lenne a legnagyobb karácsonyi csoda, ha otthon a családdal lehetnék. Gyermekként minden olyan egyszerű volt: hinni a csodákban, várni és vágyakozni. Ám sokkal valószínűbb, hogy a harmadik karácsonyt is a családomtól távol, a fronton töltöm. Ami a harcokat illeti, az ukrán ünnepek alkalmával az orosz csapatok többnyire mindig megnövelték a harcok intenzitását, így erre számítunk idén is.
Ebben az is közrejátszik, hogy a harcoló felek más időpontokban ünneplik a karácsonyt. Az orosz ortodox karácsony január 7-én van, nem pedig decemberben, mint a nyugati keresztény karácsony. Ukrajna 2023-ban úgy döntött, hogy attól az évtől kezdve december 25-én ünneplik a karácsonyt, ezzel a szimbolikus lépéssel is távolodva az „orosz világtól”. Viktor elmondta, hogy az ukrán katonák is áttértek erre. Hozzátette: kizártnak tartja, hogy az első világháború egyik legmegindítóbb eseménye az 1914-es karácsonyi fegyverszünet megismétlődne az ukrán fronton.
– Ide nem tűzszünet kell, hanem a háború befejezése, minél hamarabb – magyarázta a matematikus, akinek a december 24-e nem csak a Szenteste miatt különleges ünnep. Az idősebbik fiának ekkor van a születésnapja. Dávid idén tölti be a 6. életévét, tavaly a fronton egy tortával ünnepelték meg a születésnapját. Most szeptemberben ment első osztályba, akkor látogatott haza legutóbb. – A fiaim már nagyon várják, hogy otthon legyek és együtt menjünk kántálni, már a karácsonyi dalokat is megtanulták – mondta.
Szabó Tivadar a kárpátaljai 73. területvédelmi zászlóalj kötelékében teljesít szolgálatot. Ahogy az első két alkalommal, most is az északkelet-ukrajnai Szumi megye területén várja a keresztény világ egyik legnagyobb ünnepét. A beregszászi férfi elvált, de jó kapcsolatot ápol korábbi feleségével, és a 12 éves lányával, aki nagyon várja haza az édesapját.
– 2022-ben egy erdőben, föld alatti, ásott óvóhelyen voltunk, itt töltöttük a karácsonyt is – emlékezett vissza a katona, aki a teljes körű háború kitörése előtt gondnokként dolgozott a Linner Bertalan Beregszászi Járási Központi Kórházban. – Nem volt felemelő, viszont az akkori bajtársakkal nagyon családias volt a hangulat. Itt a bajtársak jelentik a családot. Felkeresett minket Fegyir Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora, aki akkor még az Ukrán Fegyveres Erők kötelékében teljesített szolgálatot. Készítettünk egy videót, amelyen elénekeltük a Mennyből az angyalt. Ezzel a videóval a Facebook-on kívántunk kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog, békés új esztendőt. Megható pillanat volt.
Sokat imádkoztunk és reménykedtünk abban, hogy az lesz az első és utolsó karácsony távol a szeretteinktől, a fronton. De sajnos nem így lett, tavaly már kevésbé bizakodó volt a hangulat, sajnos úgy tűnik, idén sem változik semmi. Őrségbe vagyunk beosztva, így ahogy az első két karácsony alkalmával, most sem tudunk előre tervezni. Ahogy korábban, most is ünnepi ételekkel és imával szeretnénk megünnepelni a karácsonyt. Számomra a hit bizalmat jelent Isten személyében és az Ő jó ígéreteiben, ez vezérel minden nap, és érzem, hogy az Úr megóv minden bajtól, ő vigyáz az életemre. Karácsony a remény ragyogása, Isten szeretetének megnyilatkozása és alkalom arra, hogy lélekben megújuljunk, ehhez, a körülményektől függetlenül, igyekszem tartani magam – húzta alá Szabó Tivadar, aki minden nap azért imádkozik, hogy véget érjen a háború.
Viktorhoz és Tivadarhoz hasonlóan az egészségügyi végzettségű Lőrinc Zoltánnak is ez a harmadik karácsonya fegyverropogás közepette. Mozgósítása előtt ápolóként a beregszászi székhelyű megyei pszichiátriai intézet csikosgorondi fiókintézményében dolgozott. A gáti férfit 76 éves édesanyja várja haza, aki nagyon nehezen viseli ezt a helyzetet.
– 2022-ben volt az első alkalom, hogy távol, a szeretteimtől töltöttem az ünnepet, ami nagyon megviselt lelkileg – elevenítette fel az első frontvonalban töltött karácsonyát. – Otthon ilyenkor mindig nagy családi összejövetelek voltak, ez elképesztően hiányzott nekem. Nem gondoltam, hogy így elhúzódik a háború, és idén is itt kell töltenem az ünnepeket. Ilyenkor még inkább felerősödnek bennem a negatív érzések, de nem hagyom el magam, hiszen önmagam mellett, édesanyámban is tartanom kell a lelket. Itt nincsenek ünnepnapok, vasárnapok, itt minden nap egyforma. Ennek ellenére eddig mind a két Szentesténket megpróbáltuk ünnepi vacsorával különlegessé tenni. Természetesen várjuk az ünnepeket, bízom benne, hogy idén is így lesz, ugyanakkor a fronton nem lehet előre tervezni. Ha egyvalamit kérhetnék most, az az lenne, hogy véget érjen a háború, ne kelljen rettegésben élnünk, attól tartva, hogy bármikor becsapódhat egy tüzérségi lövedék.
Zoltán bízik benne, hogy a következő karácsonyt már otthon, békében és nyugalomban, szerettei között töltheti.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.