Az orosz–ukrán háború erre is rányomja a bélyegét. A méhészet veszteségei elérték a 30 százalékot.
2024-ben az Ukrajna által ellenőrzött területeken a méhek elhullási aránya 20-25% között mozgott, ami jelentősen meghaladja a háború előtti mutatókat – tudatta az Interfax-Ukrajina Volodimir Posztojenko, a Prokopovics Méhészeti Intézet igazgatójának nyilatkozata alapján.
Posztojenko elmondása szerint a magas halandóságot az elmúlt év kedvezőtlen időjárási körülményei okozták tavasszal és nyáron, amelyek a mézelő növények területének csökkenéséhez vezettek.
„A 2024-es év rendkívül nehéz volt a méhészek számára a klímaváltozás miatt. Tavasszal a méhcsaládok fejlődése szempontjából kulcsfontosságú fehér akác virágzása alatt egész Ukrajnában fagyok voltak, így a méhek nem tudtak mézet gyűjteni. Ezután a napraforgóval is problémák voltak, amely szintén fontos mézelő növény. A szárazság miatt gyenge volt a terméshozama, nem választott ki nektárt, és nem támogatta a méhcsaládok fejlődését” – magyarázta.
Ennek eredményeként a különböző régiókban a méhek halandósága 15-20% között mozgott, egyes helyeken elérte a 23-27%-ot is.
Országos átlagban ez a mutató 20-25% volt.
Korábban a méhek halálozásának fő oka az volt, hogy a gazdák nem értesítették időben a méhészeket a vegyszeres növényvédelmi kezelésekről.
Az intézet igazgatója szerint a méhészet területén nincs pontos statisztika, mivel a méhészek mindössze 5%-a végez ipari termelést, míg a fennmaradó 95% magángazdaságokban tevékenykedik. Ezek a gazdaságok elkerülik az adófizetést, így tevékenységük pontos nyilvántartása csak hozzávetőleges.
A háború előtt, nem hivatalos adatok szerint, Ukrajnában 3-3,5 millió méhcsalád volt.
Ezen méhészetek mintegy 30%-a a jelenleg megszállt területeken található.
A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint 2022. január 1-jén Ukrajnában 2,6 millió méhcsalád volt. Két háborús év (2022-2023) során a méhcsaládok száma 13,8%-kal csökkent, 2,3 millióra.
A minisztérium kommentárja szerint: „az Orosz Föderáció Ukrajna elleni háborús cselekményei pusztító károkat okoztak az állattenyésztési szektorban, beleértve a méhészetet is.”
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.