Szijjártó Péter: Ukrajnának tiszteletben kell tartania az EU energiabiztonságát

A Petro Porosenko-féle Európai Szolidaritás párt törvényjavaslatot nyújtott be az ukrán parlamenthez, amely hadiállapot idején lehetővé tenné, hogy Ukrajna lezárja az Oroszországból induló földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat. Ez a javaslat komoly nemzetközi reakciókat váltott ki, különös tekintettel arra, hogy január óta az ukrán földgáztranzit megszűnt Magyarország irányába. Az ügy kapcsán Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter közleményt tett közzé a Facebookon, amelyben határozottan kiállt az európai energiabiztonság mellett.

„Ukrajna külügyminisztériuma meglehetősen agresszíven reagált azokra a tegnapi hírekre, amelyek az ukrán gáztranzit leállítása következtében megemelkedő földgázárakról szóltak, ma pedig egy olyan törvényjavaslatot regisztráltak az ukrán parlament honlapján, mely arra irányul, hogy hadiállapot idején Ukrajna zárja le az Oroszországból induló földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat.

Ezzel kapcsolatban tisztelettel fel kell hívnunk ukrán kollégáink figyelmét arra, hogy létezik realitás, vannak jogok és kötelezettségek.

A realitás: az EU-ban a tagállamok közösen, egyhangúan döntenek új tagok felvételéről. Vagyis szükség van minden egyes tagállam igen szavazatára.

Jogok: minden ország szuverén joga eldönteni, hogy honnan és milyen útvonalon veszi a működéséhez szükséges energiahordozókat. Ebbe senkinek nincsen beleszólása kívülről. Senkinek nincsen joga más országra ráerőltetni drágább, bizonytalanabb energiabeszerzéseket.

Kötelezettségek: az az ország, amely társulási megállapodást köt az EU-val, sőt tagja akar lenni az EU-nak, köteles hozzájárulni az EU energiabiztonságához a szállítási útvonalak biztosításával. Ezért akár a földgáz-, akár a kőolajszállítási útvonalak lezárása elfogadhatatlan és ellentétes az EU-integrációhoz kapcsolódó elvárásokkal.”

A külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetett, hogy január óta megszűnt az ukrán földgáztranzit Magyarország irányába, ami már önmagában is komoly hatással volt az energiaárak alakulására. A mostani törvényjavaslat pedig további feszültségeket gerjeszthet az EU és Ukrajna viszonyában, különösen az energiaellátás biztonsága kapcsán.

Mint ismert, korábban Kijev manipulatívnak nevezte az orosz gáztranzit leállítását érintő magyar kijelentéseket.

„Magyarország manipulatív kijelentései, amelyek szerint Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával nehéz gazdasági helyzetbe hozta az Európai Uniót, egy politikailag motivált, belföldi fogyasztást célzó tájékoztató kampány részét képezik” – közölte az ukrán külügyminisztérium szerdán a Jevropejszka Pravda ukrán hírportálnak adott kommentárjában.

A kijevi tárca hangsúlyozta, hogy az európai energiapiacon a problémák egyetlen oka mindig is Oroszország volt.

„A Kreml évtizedek óta használta fegyverként az energiát, zsarolva az európai kormányokat és aláásva az energiabiztonságot” – szögezte le.

A minisztérium szerint az Európai Bizottság és az európai kormányok sikeresen együttműködnek az ellátási források diverzifikálása és az energiafüggetlenség növelése érdekében.

Szijjártó Péter keddi kijelentései kapcsán a tárca megjegyezte, hogy Ukrajna kész arra, hogy elfoglalja Magyarország helyét az EU-ban és a NATO-ban, ha Magyarország úgy dönt, hogy más szövetségi rendszerekhez csatlakozik.

Erre reagált fenti nyilatkozatával Szijjártó Péter, határozottan visszautasítva az ukrán vádakat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó