KISZó-kérdés: Nem változik a gáz szállítási díja

Ukrajnában az elmúlt hetekben több sajtóorgánum is beszámolt a gázszállítási díjak esetleges drasztikus emelkedéséről, amit az orosz gáztranzit 2025. január 1-jével történő leállásával hoztak összefüggésbe. A közüzemi díjak állami szabályozását végző nemzeti bizottság (NKREKP) azonban egyértelművé tette: a lakossági fogyasztókra vonatkozó díjszabás változatlan marad, és az emelkedés kizárólag az ipari szektort érinti.

Bujdosó Ivett

A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán közzétett kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, olvasóink számítanak-e a gáz szállítási díjának emelkedésére. Válaszadóink jelentős többsége úgy véli, várható a kommunális szolgáltatás költségének növekedése, néhányan azonban bizakodnak annak stabilitásában.

Mint ismert, december 30-án a média arról számolt be, hogy a gázszállítási díjak akár a jelenlegi négyszeresére is növekedhetnek, mivel az orosz tranzitból származó bevételek kiesése komoly terhet ró az ukrán gázszállító infrastruktúrára. Azonban az NKREKP közleménye egyértelművé tette, hogy a gázszállítási díjak emelése kizárólag az ipari és energetikai szektorra vonatkozik, a lakosságot nem érinti.

Miért merült fel a gázszállítási díj emelése?

Az orosz tranzit megszűnése komoly kihívások elé állította Ukrajna gázszállító infrastruktúráját, mivel a korábbi tranzitból származó bevételek az ukrajnai gázinfrastruktúra üzemeltető (OHTSZU) éves jövedelmének 85 százalékát tették ki. A kieső bevételek pótlására irányuló kormányzati intézkedések azonban kifejezetten az ipari szektort célozzák, és nem terhelik a lakosságot.

Az új, 2025–2029-es szabályozási időszakra szóló tarifarendszer értelmében ugyanis a gázszállítás díja a vállalatok számára a távolság függvényében, 65-84 kopijka közötti összegre módosul.

A teljes díj tehát 1000 köbméterenként napi 501,97 hrivnyára is rúghat.

Az emeléssel kapcsolatban Olekszandr Harcsenko, az Energiakutató Központ igazgatója szerint, a tranzitbevételek kiesése miatt szükséges az árak korrekciója. Azonban még a nagyobb gázfelhasználók esetében sem várható a terhek jelentős növekedése, mivel a szállítási költségek a teljes árban csekély részarányt képviselnek.

Stabilitás a lakossági fogyasztók számára

Az elmúlt hetekben kiderült, a gázszállítási tarifa változatlan marad. Ezt az NKREKP hivatalos közleményben jelentette be. Eszerint a lakossági gázszolgáltatás díjai nem változnak, annak ellenére, hogy 2025. január 1-jével megszűnt az orosz gáz tranzitja Ukrajna területén keresztül.

A bizottság december 31-i ülésén megerősítette, hogy a lakossági gázárakat a teljes téli szezonra rögzítették. Ezen túlmenően a gáz elosztási díja, amely az ukrajnai háztartások terheit jelentősen meghatározza, szintén változatlan marad, mivel az árszabályozásra vonatkozó moratórium továbbra is érvényben van. Az árszabályozás alá tartozó szolgáltatások, mint például a melegvíz- és fűtésszolgáltatás, továbbra is fixált díjakon érhetők el, ami jelentős könnyebbséget biztosít a lakosság számára az energiaárak ingadozása ellenére.

Jurij Vlaszenko, a bizottság elnöke hangsúlyozta, a jelenlegi tarifák biztosítják, hogy az ukrajnai háztartások energiaellátása fenntartható és megfizethető legyen az egész téli szezon alatt.

„A háborús körülmények között különösen fontos, hogy a lakosság számára stabilitást nyújtsunk” – fogalmazott.

A hosszú távú árstabilitás kérdése

Törvényi szabályozás alapján tilos a gáz, a fűtés és a melegvíz díjainak emelése, amíg az ország háborús helyzetben van. A szabályozás hosszú távú célja, hogy az energiaköltségek ne okozzanak további terheket a háztartások számára. Az energiaárak rögzítésével párhuzamosan a kormányzat fenntartja a szociális támogatások rendszerét is. Az alacsony jövedelmű háztartások automatikusan jogosultak árkompenzációra és szociális tarifákra.

Elemzők azonban rámutattak, hogy bár a jelenlegi árszabályozás jelentős terhet vesz le a háztartások válláról, hosszú távon nem fenntartható.

Az előrejelzések szerint 2026-tól a díjak fokozatosan az önköltségi árakhoz igazodhatnak. Ez az inflációval és az energiaellátás stabilitásával kapcsolatos kérdések megoldását is előtérbe helyezi.

Ez is érdekelheti:

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó