Két nappal Szalézi Szent Ferenc, az újságírók védőszentje ünnepe előtt, január 22-én a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) nevében Veres András győri megyéspüspök, a testület elnöke adta át a genfi püspökről elnevezett sajtóösztöndíjat Budapesten, a Központi Papnevelő Intézet (KPI) dísztermében – számolt be a Magyar Kurír.
A Szalézi Szent Ferenc-ösztöndíj átadását a szokásoknak megfelelően szentmise előzte meg a KPI kápolnájában, melynek főcelebránsa Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke volt. A szertartás után került sor a sajtóösztöndíj átadására a Központi Papnevelő Intézet dísztermében.
A díjátadón Veres András győri megyéspüspök, az MKPK elnöke mellett jelen volt Spányi Antal székesfehérvári püspök; Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, valamint Németh Gábor, az MKPK titkára is.
Veres András hangsúlyozta, nagy öröm, hogy olyan valakinek tudják adni a díjat, aki fiatalként tanúságot tett arról, hogy a keresztény értékrend számára személy szerint is fontos, és a munkásságában meg is jeleníti. Különösen is azért öröm ez, mert nagyon nagy hiány van hitvalló, a keresztény értékrend szerint dolgozó újságírókból
– tette hozzá a főpásztor.
Az újságírói hivatás megbecsülésének jeléül a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2001-től minden évben ösztöndíjjal támogatja a nem egyházi média egy-egy munkatársát a keresztény értékrend szakmailag megalapozott és hiteles képviseletének elősegítéséért. 2025-ben a Szalézi Szent Ferenc-ösztöndíjat a jelölések alapján a püspökök testülete Dorgay Zsófiának, az MTVA Vallásügyi Főszerkesztősége munkatársának adományozta.
A díjazott méltatásaként elhangzott: Dorgay Zsófia Szürtén született. Édesapját nagyon korán elveszítette, így őt és a testvérét édesanyja és nagymamája nevelte fel. Szürte az Ungvári járásban található, Kárpátalján. Jelenleg – szintén kárpátaljai származású – férjével Budapesten él, ám számára az otthon továbbra is Kárpátalja. Szülőföldjéről úgy tartja:
„Az otthonom Kárpátalja, egy olyan történelmi múltú magyar régió, ami fölött a 20. század során több hatalom cserélt gazdát. Dédszüleim Csehszlovákia, nagyszüleim Magyarország, szüleim a Szovjetunió állampolgáraként láttak napvilágot – mindez úgy történt, hogy ki sem mozdultak a településünkről. Így születtem én Ukrajnában, magyarként.”
A médiával kapcsolatos érdeklődés és tapasztalatok – általános iskolás kora óta – természetes részét képezték életének, de csak később kezdte el komolyan fontolgatni, hogy ezt a területet válassza hivatásának. Diákévei alatt aktív vendégszerzője volt többek között a munkácsi egyházmegye Új Hajtás havilapjának, majd az egyetemi diákszervezet sajtóreferense lett.
Középfokú tanulmányait a Técsői Magyar Tannyelvű Református Líceumban végezte. Felsőfokú képesítését is Kárpátalján, Ungváron szerezte. Ezt követően elvégezte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az MTVA közszolgálati újságíró és szerkesztő szakirányú továbbképzését. Amíg Kárpátalján élt, aktív tagja volt a helyi egyházközségnek, katolikus ifjúsági közösségnek, amely keretében több megemlékezés, ünnepség közreműködője, szervezője volt. A helyi Dominus nevű egyházi kórusnak is tagja volt.
Zsófia három éve csatlakozott az MTVA Vallási Főszerkesztőségének csapatához. Segítette az Agapé műsort, a Katolikus Krónikát, a Jézus és… 2. évadában szerkesztőként vett rész, jelenleg pedig már felelős szerkesztője a Jézus és… 3. évadának. Kezdetektől ő az MTVA Bizony, Isten! YouTube- és Facebook-felületeinek kezelője.
Rengeteg és gondos munkájának köszönhető a több mint 40 ezer YouTube-feliratkozó és 60 ezer Facebook-követő, ami a vallási felületeket tekintve itthon a piacvezető oldalak között szerepel.
Munkáját alázattal, körültekintéssel és alapossággal végzi, rengeteg ambícióval, ami mögött érezni lehet katolikus meggyőződését, elhivatottságát.
Öt éve újságíró-riportere a clevelandi Bocskai Rádiónak. Erről így vallott korábban: „Bár nem találkoztam veletek sosem személyesen, mégis úgy érzem, hogy ismerlek titeket. Furcsálljátok, ugye? Viszont az a nemzettudat, elkötelezettség, kisebbségi lét, amiben ti vagytok, számomra sem ismeretlen, sőt. Én is olyan környezetben nőttem fel, ahol nem a magyar volt a hivatalos nyelv, és szívbéli kötelesség volt a nemzeti ünnepek megtartása, nem pedig megszokássá vált nyűg. Nagyszerű élmény számomra a videós anyagokon át bepillantani az életetekbe. Egyszerre szürreális és izgalmas, hogy mintegy 7500 kilométer távolságból közvetíthetem a közösségetek érzéseit, publikálhatom a ti üzeneteiteket a közösségi médiában. A technika adta lehetőségek nélkül persze nagyon nehéz dolgunk lenne. Azt gondolom, hogy mindenképp tanulni tudunk a másiktól, és támogatni fogjuk egymás közösségét. Mi ez, ha nem a nemzet összetartó ereje határoktól függetlenül? Nekem ugyanazt jelenti itt Trianon, mint nektek ott. Azért könnyű megértenünk egymást, mert a cserkészet mottója Clevelandben is az, mint Kárpátalján, és ti is úgy ragaszkodtok a magyar nyelvű szentmiséhez, a néptánchoz és -dalhoz, mint mi.”
Munkája elismeréseként 2022-ben tiszteletbeli clevelandi díszpolgári címmel tüntette ki a diaszpóra közössége. A Clevelandben kiépült kapcsolatai révén – a háború kitörése óta – több ízben vitte el az amerikai magyarok anyagi támogatását szülőfaluja katolikus és református egyházközségének, melyekről sikeres, valósághű riportfilmeket forgatott.
A Szalézi Szent Ferenc-díjat Veres András, az MKPK elnöke adta át Dorgay Zsófiának, aki átvehette a Magyar Kurír ajándékát, az Új Ember több kiadványát is.
„Nagy alázatra szólít a kitüntetés, és még nagyobb lendületet ad”
– mondta el a díj átvétele után Dorgay Zsófia. Hozzátette, hogy igazi otthonosságérzést él meg, hogy ezáltal őt, a kárpátaljait befogadja a Magyar Katolikus Egyház.
Megköszönte mentorának, Andrónyi Kolosnak, hogy az MTVA Vallási Szerkesztőségébe kerülve ellátta feladatokkal. „Úgy éreztem, hogy nagy nekem a kabát, de idővel belenőttem.” Szintén megköszönte kollégáinak is a munkát, hozzátéve, hogy a díjban ők is benne vannak.
Egy Szalézi Szent Ferenc-idézettel zárta beszédét:
„Az Isten előtt nem az elvégzett munkák mennyisége a fontos, hanem a szeretet, amellyel elvégezzük.”
A díjátadó ünnepi fogadással zárult a Központi Papnevelő Intézet káptalantermében.
Kapcsolódó tartalom:
Kárpátaljai újságíró kapta a Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíjat
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.