Az ukrán törvények előírják a munkavállalók támogatását betegség esetén, ha az a hivatalos munkavégzés ideje alatt következik be. Lássuk, milyen feltételekhez kötik idén a betegszabadságot, melyről a kötelező állami társadalombiztosításról szóló 1105. számú törvény rendelkezik.
A számítási eljárás szerint a betegszabadság alapján történő ideiglenes munkaképtelenség első öt napját a munkaadó intézménynek kell kifizetnie, a többit pedig – a biztosítási befizetések terhére – a Nyugdíjalapnak.
Ebben az évben a számítási módszerben történt néhány fontos változás:
a számítás során az átlagos napi bér felső határának növekedése, mivel az egységes szociális hozzájárulás maximális alapja 15-ről 20 minimálbérre emelkedett;
a 2024. december 1-jén hatályba lépett 4015. számú törvény értelmében a legtöbb munkavállaló esetében a hadiadó összegének 1,5%-ról 5%-ra történő módosítása.
A betegszabadság kiszámításához:
kiválasztják a számítási időszakot;
meghatározzák a számítási időszak hosszát (napokban);
kiválasztják a szükséges kifizetéseket (jövedelmeket) és összeadják azokat;
kiszámítják a napi átlagfizetést;
kiszámítják a táppénz teljes összegét.
A számítási időszak meghatározásakor ki kell választani azokat a hónapokat, amelyek alapján a kifizetések történnek:
– a betegség kezdetének hónapját megelőző 12 hónap, ha a munkavállaló több mint egy éve áll munkaviszonyban;
– a foglalkoztatás teljes naptári hónapjainak száma (elsejétől elsejéig), ha a személy egy évnél kevesebb ideje áll munkaviszonyban;
– a ténylegesen ledolgozott idő tartama (a munkaszerződés kezdetének napjától a betegszabadság kezdetének napjáig, a kezdet napja kihagyásra kerül) – ha a munkavállaló egy teljes naptári hónapnál rövidebb ideje áll munkaviszonyban.
Ha a munkavállaló az első munkanapon betegszik meg, akkor, mivel nincs bérfizetési időszak, a táppénz a munkavállaló fizetése alapján jár.
2025-ben, ha a munkavállaló a betegségét megelőző évben nem rendelkezik hat hónapnyi munkaviszonnyal, a napi átlagos táppénz nem haladhatja meg a 262,8 hrivnyát (8 000/30,44 hrivnya).
Milyen esetben nem fizetnek beteglapot?
A betegszabadság kiszámításakor csak azokat a betegségnapokat veszik figyelembe, amelyeket az e-betegszabadság alapján határoznak meg. Az ilyen napokat nem fizetik ki:
– ha a beteglapon a rendszer megsértése szerepel;
– ha a betegség/hiányzás napjait orvosi igazolással igazolják, nem pedig beteglappal.
A betegszabadság nem jár, ha a betegség:
– a fizetés nélküli szabadság napjaira esik;
– a szülési szabadság napjai alatt, amíg a gyermek el nem éri a három/hat éves kort;
– a munkaszerződés az orosz agresszió miatt megszűnik.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.