Nemlétező ingatlanokra épült csalás: lebukott a 90 millió hrivnyát eltüntető bűnszervezet

Az országos rendőrség nyomozói és stratégiai nyomozócsoportja leleplezett egy 27 tagú bűnszervezetet, amely több mint 90 millió hrivnyát sikkasztott el banki ügyfelektől. A bűnbanda átfogó hálózatot működtetett, amelyben bankvezetők, magánvállalkozók, értékbecslők és állami nyilvántartók is részt vettek.

KISZó-összeállítás

A nyomozás megállapította, hogy a bűnszervezet vezetője pénzintézetet vásárolt meg kifejezetten bűncselekményei végrehajtására. A szervezet tagjai fiktív ingatlanokat regisztráltak az állami tulajdonjogi nyilvántartásban, amelyek nagy alapterületű épületeknek tűntek Kijev és Harkiv központi kerületeiben.

Ezeket a nemlétező ingatlanokat fedezetként használták fel nagy összegű kölcsönök, összesen 90 millió hrivnya felvételéhez. A megszerzett pénzt a bűnszervezet tagjai saját üzleti projektjeik finanszírozására használták, például gyárak és hőerőművek építésére, bányászati tevékenységek támogatására, valamint luxusautók és ingatlanok vásárlására.

A bank biztonsági osztályának alkalmazottai éveken keresztül készítették a hamis ellenőrzési jegyzőkönyveket a nem létező fedezeti ingatlanokról, ezzel fenntartva a csalás látszólagos legitimitását. A bank azonban 2021-ben csődbe ment, miután képtelenné vált ügyfelei kifizetéseinek teljesítésére és egyéb pénzügyi kötelezettségeinek rendezésére. Az ezután indított nyomozás feltárta a bűnszervezet tevékenységét és a felelősök kilétét.

A nyomozók az ügyben 27 személyt azonosítottak, akik részt vettek a bűnszervezet működésében.

A rendőrség hét személy ellen már korábban is vádemelést kezdeményezett, míg további vezető tisztségviselők, köztük a bank tulajdonosa ellen 2025 januárjában emeltek vádat.

A bizonyítékok megőrzése és a károk részleges megtérítése érdekében a hatóságok lefoglaltak 12 lakást Kijevben, 5 családi házat a főváros központjában, földterületeket, 12 luxusautót, 12 parkolóhelyet, illetve vállalati részesedéseket a bűnszervezet tagjaival kapcsolatban álló cégekben.

A bűnszervezet vezetői ellen többek között szervezett bűnözői csoport létrehozása és irányítása, szolgálati visszaélés, sikkasztás és hűtlen kezelés, illetve pénzmosás vádpontokban indítottak eljárást.
A gyanúsítottakra 12 évig terjedő szabadságvesztés és teljes vagyonelkobzás várhat.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó