A Kutlán István kárpátaljai festőművész (1894-1969) munkásságát bemutató kiállítás nyílt Magyarország Beregszászi Konzulátusának Munkácsy Mihály termében.
Hegedűs Csilla
A megjelenteket Fülöp Andrea konzul köszöntötte, aki elmondta, az alkotások Kovács László műgyűjtő tulajdonát képezik.
– A fancsikai gazdálkodó családból származó festőművész igen sokoldalú volt. Már gyermekkorában sokat rajzolt, festett, a tanulmányai befejezését követően rajz- és tornatanár volt, versenyszerűen birkózott, nyaranta kisebb művésztelepeket működtetett, ábécés könyvet írt magyar tannyelvű iskolák számára – mutatta be néhány szóban a diplomata Kutlán Istvánt.
Gyebnár István, a külképviselet ideiglenes ügyvivője kiegészítve az elhangzottakat hozzáfűzte, Kutlán István többnyire csendéleteiről és tájképeiről ismert. Tárlatokkal mutatkozott be Prágában, Budapesten, Ungváron, Munkácson, Beregszászban. Vászonra vitte a Tisza-menti vidéket, a méltóságteljesen hömpölygő folyamot, a vadregényes Kis-Tiszát, s megannyi festményen megörökítette a legmagyarabb folyót, így méltán nevezték el a Tisza festőjének.
– A sportolóként és pedagógusként is ismertté vált művész emlékezete ma is él, 2007 óta Nagyszőlősön minden évben megrendezik a róla elnevezett nemzetközi ifjúsági kötöttfogású birkózó emléktornát. A mostani esemény méltó szimbóluma annak, hogy a kárpátaljai magyarság büszke múltjára, de a jövőnek is építkezik – emelte ki a diplomata.
Kovács László műgyűjtő, a tárlat tulajdonosa, aki igazán impozáns képeket hozott a kiállításra, a festőművészről további információkkal szolgált.
– Kutlán István 1927-től Franciaországban tanult. Munkájára kiemelkedő tehetségére ott is felfigyeltek. Kutlán egy igen érdekes korszakban élt, számos kárpátaljai festővel ápolt barátságot. Többek mellett Erdélyi Bélával, Boksay Józseffel, Beregi Sámuellel tartotta a kapcsolatot. Számos alkalommal kirándulást tettek a Felső-Tisza-vidékre, együtt látogatták meg a técsői, Hollósy Simonról elnevezett iskolát – jegyezte meg Kovács László.
A rendezvényen Bedő Dániel, a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum 9. osztályos diákja elszavalta a Himnuszt.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.