Folytatódik a tiltakozás a szélerőművek építése ellen

Aktivisták szerint a beruházásokkal visszafordíthatatlan károkat okoznak a Kárpátokban

A szélenergia az egyik legfontosabb alternatív energiaforrás. A szélenergiaipar napjaink legdinamikusabban fejlődő megújuló energiát alkalmazó technológiája. Egy közepes méretű szélturbina akár 3-5 ezer háztartást is képes ellátni tiszta energiával. Míg Nyugat-Európában és a világon már évtizedek óta nagy hatékonysággal alkalmazzák a szélenergiát, Ukrajnában és ezen belül Kárpátalján az utóbbi néhány évben indultak meg a szélenergia hasznosítására irányuló beruházások. A teljes körű háború, az ukrán energetikai infrastruktúra elleni orosz támadások és az ezekkel járó áramkimarások felgyorsították ezeket a folyamatokat. A szélerőműparkok mellett ugyanúgy érvelnek környezetvédők, ahogy ellene is.

KISZó-összeállítás

Kárpátalján is vannak, akik ellenzik a szélerőművek telepítését a Kárpátok hegyvonulataira. Az első ilyen civil szervezet 2020-ban alakult Save Borzhava néven, melynek tevékenysége a Borzsa-havasokba tervezett 34 szélerőmű építésének megakadályozására indult. A tüntetések és elhúzódó bírósági perek hatására érvénytelenítették a döntést és végül a befektetők visszaléptek a projekt megvalósításától. Azonban tavaly ismét lendületet vettek a szélerőművek telepítésére irányuló kezdeményezések. Szerepet játszott ebben az is, hogy az orosz–ukrán háború miatt Kárpátaljára települt át egy több mint tíz éve szélerőművek gyártásával foglalkozó gyár. A kramatorszki üzem Perecsenyben kezdte meg a működését.

Kárpátalján az első szélerőművet egy éve, január végén állították fel Alsóverecke (Nyizsnyij Vorota) közelében. A turbina 120 méter magas, a lapátok teljes átmérője megközelítőleg 152 méter. Ez egy közepes nagyságú szélturbinának számít, Ukrajnában vannak ennél jóval nagyobbak is. Egy ilyen szélerőmű termelési kapacitása 80 megawatt. Energetikai szakemberek szerint ezek a beruházások hozzásegítik a régiót az energetikai decentralizációhoz. Az első 175 ezer kWh villamos energiát az Osztrovszkij szélerőmű augusztusban termelte meg. Decemberre pedig a szélerőmű elérte az 1 millió kWh termelést.

Tavaly márciusban újabb kezdeményezés indult a szélerőművek telepítése ellen. A petíciót a környezetvédelmi miniszternek címezték. A Mentsük meg a Pikujt (Save Pikuy) civil szervezet által jegyzett petícióban azt követelték, hogy készüljön egy környezetvédelmi esettanulmány arról, hogy milyen hosszú távú hatással lesz a természetre, a növény- és állatvilágra a szélerőművek telepítése és működése.

A tiltakozások nyomán az Ukrán Környezetvédelmi és Természeti Erőforrások Minisztériuma leállította a szélerőművek építését a Róna-havasokban és az Osztra Hora gerincén. Mint arról a Save Pikuy Facebook-oldal beszámolt, az erről szóló határozatot a szaktárca 2025. január 22-én adta ki. Az ökoaktivisták megjegyezték, hogy a civil szervezet pert indított a Turjaremetei Községi Tanács ellen, amely jóváhagyta a szélerőművek építésére vonatkozó terület részletes tervét. Január 14-én földtani vizsgálatot rendeltek el annak megállapítására, hogy azok a telkek, amelyeken a szélerőmű létesítését tervezik, a Kárpátok hegyvidéki területeihez tartoznak-e. A bíróság jóváhagyta a vizsgálatot, így a szélerőművek építését az eljárás befejezéséig felfüggesztették. A földtani vizsgálatot a Lembergi Igazságügyi Szakértői Kutatóintézet kárpátaljai kirendeltségének munkatársai végzik majd el.

Az elmúlt hét végén elérte az 1000 aláírót az a petíció, amit a Kárpátaljai Megyei Tanács oldalán jegyzett be a Mentsük meg a Pikujt civil szervezet. Ebben azt kezdeményezik, hogy a képviselőtestület vezessen be moratóriumot a szélerőművek építési engedélyének kiadására és építésére, valamint a folyamatban lévő beruházások felülvizsgálatát kérik. A petíciót február 4-ig lehet aláírni, 1000 támogatót kell összegyűjteni, hogy a téma napirendre kerüljön a megyei tanács ülésszakán. Mivel a kezdeményezés elérte a kellő számú támogatót (január 25-ig 1012-en írták alá), a kérdéssel foglalkoznia kell a képviselőtestületnek.

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó