A Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága (RIT) hosszú évek óta szervez alkotótáborokat, követve a Ki a szabadba! impresszionista eszmét. A társaság alapítói ezeket az eseményeket Hollósy Simonról nevezték el, aki müncheni szabadiskolájának növedékeit kiszakította a városi környezetből, és a Kárpátokba hívta őket alkotni először Nagybányára, majd később Técső mellé.
Hegedűs Csilla
Ez a szép hagyomány mindmáig fennmaradt, tavaly ősszel immár XIV. alkalommal szervezték meg a Hollósy Simon alkotótábort. Az ott készült munkák kiállítására Beregszászban, a Na’Conxypan Galériában került sor. A társaság tagjai nyolc napon át Hárspatakon, a festői Róna-havasok lábánál alkottak. Az alkalmon Berecz Margit, Dikun György, Hrabár Natália, Erfán Ferenc, Kalitics Erika, Klisza János, Kulin Ágnes, Réti János és vendégként Jaroszlav Boreckij vett részt.
– Úgy vélem, hogy a Na’Conxypan Galériában minden kiállítás különleges: a mostani is az, ezúttal az ősszel alkotott műveket állítottuk ki. Az elmúlt évek alatt a RIT tagjai számos alkalommal bejárták a Kárpátok különböző pontjait, ezért felmerült a kérdés: hányszor lehet még lefesteni a Kárpátokat? A válasz egyszerű: nagyon sokszor. Ugyanis minden egyes alkalommal új helyszínre látogatunk, új emberekkel találkozunk, ezért az alkotások is újak – magyarázta Kulin Ágnes, a RIT elnöke. Hozzátette, a mostani kiállításon a RIT egy kis csoportjának alkotásait láthatjuk, akik egy bő héten keresztül nyerték az ihletet a mesebeli Róna-havasokon. Munkáik az ottani emberek történeteit „mesélik el”.
– Amikor alkotótáborban vagyunk, kiszakadunk a hétköznapi rutinunkból, a megszokott műtermi helyünkről, ami a művészeket alkalmazkodási helyzetbe hozza, s ekkor nagyon érdekes dolgok jönnek létre, azt is mondhatjuk, hogy kísérleteznek mind a színekkel, mind a formákkal, új technikákat keresnek. Jómagam is így voltam ezzel, nyolc képem van kiállítva, és ha nem az alkotótábor, ezek biztosan nem születtek volna meg – jegyezte meg Kulin Ágnes.
A RIT már most hozzálát a XV. alkotótábor megszervezéséhez, a helyszín ugyanaz lesz, hiszen, mint ahogy azt mindannyian kihangsúlyozták, megannyi rejtett kincs, motívum és téma van ott még, amit érdemes feltérképezni és megörökíteni. Addig is (február végéig) a jelenlegi kiállítás keretében műhelymunkákat terveznek, gyerekek és felnőttek számára.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.