A USAID tavaly 5,5 milliárd dollárral támogatta Ukrajnát

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) 2024-ben közel 5,5 milliárd dollárnyi támogatást nyújtott Ukrajnának, amelynek legnagyobb része kormányzati programokra került – írja a Forbes. A támogatások célja az ország gazdasági stabilitásának megőrzése, az energiaellátás biztosítása és a humanitárius segítségnyújtás volt.

A jelentés szerint a támogatási összeg legnagyobb része, 4,2 milliárd dollár, közvetlenül az ukrán államigazgatási rendszert erősítette. Az összegből 3,9 milliárd dollár 2024. augusztus 5-én érkezett az amerikai kongresszus által elfogadott 60 milliárd dolláros Ukrajna-támogatási csomag részeként.

A USAID kiemelt támogatást nyújtott Ukrajna energiarendszerének fenntartásához és újjáépítéséhez is. Az ügynökség eddig 130 millió dollár értékű berendezést és technikai támogatást biztosított az Ukrenergo számára, amely kulcsszerepet játszik az ország áramszolgáltatásában.

Bár az energetikai projektek teljes finanszírozási adatai nem ismertek, a jelentés szerint a USAID 2024-ben körülbelül 250 millió dollárt fordított az energiaszektor fejlesztésére.

A szervezet 140 millió dollárt különített el az ukrán gazdaság élénkítésére, különösen az agrárszektor támogatására. Emellett 58 millió dollár jutott az egészségügyi programokra és a lakosság ellátására, míg 650 millió dollár humanitárius segítségnyújtásra irányult.

A támogatások nemcsak a gazdaság és az infrastruktúra területére terjedtek ki, hanem az ukrán digitális államépítésre is. A USAID a legnagyobb finanszírozók egyike volt a digitális átalakulási minisztérium számára, és legalább 30 digitális szolgáltatás, köztük a Gyija platform fejlesztése is az ügynökség támogatásával valósult meg.

Az Egyesült Államok új elnöke, Donald Trump januárban 90 napra befagyasztotta a USAID külföldi finanszírozását, hogy átfogó auditot végezzen az amerikai támogatási programok hatékonyságáról.

Február 2-án az amerikai elnök kijelentette, hogy a USAID-et „egy maroknyi radikális őrült irányította.” A szervezet kiadásait Elon Musk, a Kormányzati Hatékonysági Hivatal (DOGE) vezetője vizsgálta, aki Trump alatt kapta meg ezt a pozíciót. Később bejelentette, hogy az elnök egyetértett a USAID bezárásával.

Február 3-án a USAID munkatársai e-mailben értesültek arról, hogy nem kell bemenniük a központi irodába, amelyet aznap lezártak. Több ezer alkalmazott és alvállalkozó elvesztette a hozzáférést az ügynökség rendszereihez, a washingtoni székház falairól eltávolították a USAID logóját és képeit. A szervezet honlapja azóta nem működik.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó