A mesterséges intelligencia (MI) az elmúlt években robbanásszerű fejlődésen ment keresztül, és ma már szinte észrevétlenül beépült a mindennapi életünkbe. Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, olvasóinknak mennyire képezi a mindennapjai részét a mestersége intelligencia-használat?
Simon Rita
A nem reprezentatív felmérésből kiderült, olvasóink többsége él az MI adta lehetőségekkel. Egressy Éva vállalkozóként a munkája során használja.
– Elsősorban a fordítások és tanulmányok készítésében van nagy segítségemre – magyarázza a dédai nő. – Van egy vállalkozásom, és a szolgáltatásaink közé tartozik a pályázatírás, fordítások, biztosítások készítése, projektek kidolgozása és megvalósíthatósági tanulmányok készítése is.
Az MI fordítóprogram nélkül napi 5-6 oldal szakszöveget tudtam lefordítani, a program használatával napi 15-17 oldalt tudok elkészíteni.
A projektek kidolgozása során szövegszerkesztőket és grafikai programokat használok. Az MI elkészíti a szövegek alapjait, amit bővítek és formázok az adott projektre szabva. Azt mondanám, hogy a munka során inkább csak gyorsítja a folyamatokat a mesterséges intelligencia, de nem végzi el helyetted. A tapasztalatom azt mutatja, hogy kis mennyiségű anyaggal tud pontosan dolgozni. Ha már hosszabb a szöveg (800 karakter fölött) akkor sok hiba van benne, viszont egyszerű a javítása, nem kell a teljes mondatot átfogalmazni, legfeljebb egy-két szót javítani. A tanulmányoknál inkább a kitöltő szöveg megírásához használom, arra tökéletes, de mindig szerkesztek rajta, mert nagyon érződik a szöveg stílusán, hogy nem ember írta.
Ez csak az én elvárásaim miatt van a munkával kapcsolatban, ha valakit nem zavar a kicsit darabos és sablonos fogalmazás, akkor javítani sem kell rajta.
Tehát összességében elmondhatom, hogy az MI használata jelentősen felgyorsítja a munkám elvégzését, sok esetben megkönnyíti azt, de minden esetben igényel emberi beavatkozást, javítást. A különböző mesterséges intelligencia programokkal kb. 3 éve ismerkedtem meg, aktívan viszont kb 9-10 hónapja használom őket.
A 20 éves Balázs Laura nagyjából másfél éve használja a mesterséges intelligenciát.
– Egy TikTok-videóban hallottam róla – jegyzi meg a beregrákosi fiatal. – Amikor elkezdtem a használatát, akkor még sok mindent nem tudott. Értem ezt úgy, hogy alapgondolatokkal rendelkezett, kevés forrásból dolgozott, sok helyesírási hibával, de használható volt. Ha házi feladatot készítettem vele, akkor még bőven volt mit korrigálni az általa írt szövegen. Mostanra már nagyon sokat fejlődött. Webes keresés is található rajta, képeket is tud generálni és még sok egyéb mást. Jelenleg a mindennapokban a házi feladatokhoz szoktam használni, kisebb szövegek megírásában kérek tőle segítséget és egyébként nagyon kreatív ötletekkel és feladatokkal tud ellátni, például egy ünnepség megszervezése esetén. Nekem sokat segít a mindennapokban.
MI-eszközök és a jövő
A mesterséges intelligencia egyre jobban integrálódik a mindennapi életünkbe, és várhatóan még több területen fog megjelenni a közeljövőben. Sokan nem is tudják, hogy naponta többször is igénybe veszik az MI-t anélkül, hogy felismernék.
- Például a Google keresőmotorja mesterséges intelligenciát használ a releváns találatok rangsorolására.
- A Netflix, YouTube vagy Spotify olyan MI-algoritmusokat alkalmaz, amelyek személyre szabott ajánlásokat adnak a felhasználók preferenciái alapján.
- De a Facebook, Instagram és más közösségi média platformok is MI-algoritmusokkal célozzák meg a felhasználókat releváns reklámokkal.
Az MI fejlődése mind pozitív, mind negatív irányba terelheti a társadalmi változásokat, és éppen ezért fontos a technológia felelős használata és szabályozása.
- A ChatGPT és más hasonló chatbotok azok közé a segédeszközök közé tartoznak, amelyeket tudatosan használunk az információkeresés szöveggenerálás, problémamegoldás terén.
- A Google Fordító vagy a DeepL szintén mesterséges intelligenciát használ a nyelvi fordításokhoz.
- Az olyan programok, mint a Canva, Adobe Photoshop AI funkciói vagy a DALL·E képgenerátor, lehetővé teszik, hogy a felhasználók egyszerűbbé és hatékonyabbá tegyék a vizuális tartalmak létrehozását.
- Az Apple Siri, az Amazon Alexa vagy a Google Assistant hangutasításokat értelmezve segítenek a felhasználóknak különböző feladatok elvégzésében.
A tudatos MI-használat előnye, hogy hatékonyabbá teheti a munkánkat, optimalizálhatja a döntéshozatalt, és új kreatív lehetőségeket kínál. Ugyanakkor fontos tisztában lenni a technológia kihívásaival és etikájával, hogy az MI a fejlődésünk szolgálatába álljon, ne pedig ellenünk dolgozzon. A kérdés ma már nem az, hogy használjuk-e az MI-t, hanem az, hogy mennyire tudatosan és felelősségteljesen tesszük ezt meg.