Rákellenes Világnap: a korai felismerése növeli a gyógyulás esélyét

Évente mintegy 60 000 beteg keresi fel a Kárpátaljai Megyei Onkológiai Központot. Ennek 5 százalékánál, azaz 3000 embernél diagnosztizálnak rákot. Ezt Andrij Ruszin professzor, az intézmény igazgatója, a megyei egészségügyi főosztály onkológiai főszakértője közölte a Rákellenes Világnap kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

Magyar Tímea

Elmondása szerint

ma a betegek 70 %-a 60 éves és idősebb beteg, akiket általában a betegség késői stádiumban diagnosztizálnak. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy az idősebbek nem járnak éves megelőző vizsgálatokra, és eleve sokkal ritkábban keresik fel az orvosokat.

„Országos összehasonlításban nem Kárpátalján a legmagasabb a rákos megbetegedések aránya.

Ha azonban az emberek tudatosabbak lennének az egészségükkel kapcsolatban, és évente legalább egyszer átfogó orvosi szűrővizsgálaton vennének részt, a későn felfedezett esetek száma 30-40 százalékkal csökkenthető lenne.

A probléma megoldásának kulcsa nem az új gyógyszerekben vagy forradalmi kezelési módszerekben rejlik, hanem a korai diagnózisban, amely növeli a betegség leküzdésének esélyét” – mondta Andrij Ruszin.

Hozzátette, hogy a Kárpátaljai Onkológiai Központban két modern lineáris gyorsító segíti az orvosok munkáját. Ennek révén a teljes körű háború kezdete óta nemcsak a kárpátaljaiak, hanem évente mintegy félezer, más régiókból származó beteg, köztük a régióban élő belső menekültek is sugárkezelésben részesülnek.

A rák elleni világnap alkalmából ezen a héten az egészségügyi alapellátó központok egészségügyi dolgozói az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának szakembereivel közösen kommunikációs rendezvénysorozatot tartottak, amelynek során felhívták a lakosság figyelmét arra, hogyan lehet megelőzni az onkológiai megbetegedéseket, milyen gyakran és milyen életkorban kell orvoshoz fordulni a rák korai stádiumban történő felismerése érdekében.

Viktorija Timcsik, a központ megbízott főigazgatója emlékeztetett a rák és a rákot megelőző állapotok korai felismerésére szolgáló lehetséges vizsgálatok naptárára:

Mellrák: Az egészségügyi minisztérium azt ajánlja, hogy a nők 21 éves kortól végezzenek önvizsgálatot, 40-49 éves korban pedig évente forduljanak orvoshoz, és ha ajánlott, akkor vegyenek részt mammográfián. Az 50. életév betöltése után kétévente kell ilyen vizsgálatot végezni.

Méhnyakrák: fontos a rendszeres szűrővizsgálat és az időben történő kezelés. A betegség ellen hatékony védelmet jelent a humán papilloma vírus elleni immunizáció. A szaktárca azt tervezi, hogy ezt az oltást is felveszi a Nemzeti Oltási Tervbe.

Tüdőrák: a dohányosok vannak a legnagyobb veszélyben. Le kell szokniuk a dohányzásról, és előírás szerint alacsony dózisú CT-tüdőszűrésen kell részt venniük.

A prosztatarák szintén elég gyakori megyénkben, ezért a 40 év feletti férfiak számára kötelező legalább évente egyszer felkeresni az urológust.

Bőrrák esetén fontos, hogy ne éljünk vissza a napozással, és használjunk fényvédő krémet.

Viktorija Timcsik hangsúlyozta, hogy figyelni kell az egészségünkre, le kell szokni a dohányzásról, az alkoholról, aktív életmódot kell folytatni, helyesen kell táplálkozni, a friss levegőn sétálni, valamint be kell oltatni magunkat a humán papillomavírus és a hepatitis B vírus ellen, amely szintén rákos megbetegedést okoz.

A régió lakosait arra kérték a szakemberek, hogy ha gyanús kinövéseket éreznek testükön, azonnal forduljanak orvoshoz. A rák korai felismerése ugyanis növeli a gyógyulás esélyét, és az esetek 40%-ában a betegség megelőzhető.

Ljasko: A háború miatt nő az onkológiai, a mentális és az érrendszeri megbetegedések száma

 

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó