Széljegyzet: A „család” legyőzte a háborút

A háború kivétel nélkül mindenkire hatással van Ukrajnában. Ahogy a felnőttek számára elképesztően megterhelő, úgy a gyermekek és a fiatalok is nehezen élik meg ezt az embert próbáló időszakot. Lassan három éve küzdünk a bizonytalanság, kilátástalanság és a feszültség miatt érzett aggodalommal.

Szabó Sándor

A gyerekek és a fiatalok különösen kiszolgáltatottak. Szülőként az ember a legjobbat akarja a gyerekének, így azon aggódik, hogy milyen hatással lesz rövid vagy hosszú távon a gyermek fejlődésére, mentális egészségére és személyiségére a rákényszerített élethelyzet. Ezt most még nehéz megjósolni, hiszen még nem látni a háború végét.

Némi bizakodásra adhat okot egy nemrég készített felmérés. Ukrajnai gyermekeket kértek arra, hogy nevezzék meg a 2024-es év szavát. A gyerekek a család szót tették az első helyre. A nem reprezentatív felmérésben, amelyet egy gyermek- és családpszichológus végzett, 1650, 6 és 14 év közötti fiatalt kérdeztek erről. A második legnépszerűbb szó az anya volt.

A felmérés eredményei szerint a család szó 250 szavazatot kapott, az anya szót pedig 194-en választották. Ezeket követi a béke – 143, a győzelem – 114, a szeretet – 105, az élet – 50, az apa – 44, a barátok – 43 szavazattal. A szakember pozitívan értékelte, hogy a háború szó nem került be a legnépszerűbb szavak közé. Ennek ellenére a legfiatalabbak körében is érződik a háború hatása, ugyanis a félelem szó is ott van a gyermekek által gyakran használt kifejezések között.

A gyerekek és a fiatalok választása arra is utal, hogy nehéz, kilátástalan helyzetben semmire sincs annyira szükségünk, mint egy szerető családra. Bizonyos témáktól szeretnénk megóvni a gyerekeinket. A háború is ezek közé tartozik. Felnőttként hiába igyekszünk megkímélni őket a szomorú és fenyegető valóságtól, a háború képei a különböző médiatartalmakon vagy a kortársaikon keresztül eljutnak a gyermekeinkhez is.

A szakemberek egybehangzó véleménye szerint a gyerekeknek saját érzelmi és értelmi szintjüknek megfelelően beszélni kell arról, ami körülöttük történik. Szülőként nem tehetünk mást, mint tettük ezt az elmúlt közel három évben: pozitív jövő és a békevárás hitében foglalkozunk és beszélünk a gyermekeinkkel, a családon belül győzzük le a háborút…

Forrás:
KISZó/Szabó Sándor/Kiemelt kép: illusztráció
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó