Tovább tart a szakmai, humanitárius és baráti kapcsolat az anyaországi kardiológusokkal

A napokban összefutottam dr. Riskó Sándor egyetemi docenssel, az MKT kárpátaljai tagozatának elnökével, a Kárpátaljai Magyar Akadémiai Tanács elnökségi tagjával. Hogylétem felől érdeklődött, így viccelődve visszakérdeztem én is, „doktor úr, hát az ön szíve sose fáj?” Mire optimistán, de kissé gondterhelten válaszolt: Lehet, hogy hihetetlen, de az orvosoknak is van szívük, amely bizony megsínyli a sokéves, feszült hajszoltságot, pláne ha rárakódik a háborúval járó stressz is.

Magyar Tímea

Tanári szobájában beszélgetve kiderült, hogy hiába egészséges a szívizma, jó a „benzin” és a „benzinutak”, azaz a vér és koszorúerek, az utóbbi időben többször „kivert a biztosíték” nála. Többet és szabálytalanul kalimpál a szíve, úgynevezett paroxizmális aritmia jelentkezett nála, ami zavarja a megszokott életmódját. De, ne legyen száz dollárod, inkább legyen száz barátod, mondta mosolyogva. Sőt, néha kevesebb is elég, ha van közöttük egy olyan személy, mint dr. Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Kardiológiai Intézet vezetője, egyetemi tanár, aki Magyarország úttörő aritmológusa. A nagyszerű szakembert mérföldkőnek számító szívgyógyászati módszerek magyarországi meghonosításáért és elterjesztéséért a legmagasabb anyaországi kitüntetéssel, Semmelweis-díjjal, valamint 2021-ben Hajdú-Bihar Megyei Príma Díjjal tüntették ki.

– Régóta követtem a professzor úr szakmai útját, főleg miután átkerült Szegedről a Debreceni kardiológiára. Közelebbről 2018-ban, az Ungváron megrendezett nemzetközi kardiológiai szimpóziumon ismerkedtünk meg, melynek a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógyításának legújabb ukrajnai és külföldi trendjei, a halálozások arányának csökkentése szerepelt a napirendjén. Nem feledkezett meg rólunk 2019 és 2022 között sem, amikor a Magyar Kardiológiai Társaság elnöke volt. Sőt, soha nem felejtem el, hogy 2022. februárjában, a háború kitörése után néhány nappal ő volt az első, aki segítséget ajánlott a kárpátaljai kardiológusoknak. „Sanyikám, mire van szükségetek, ha tudtok, gyertek át, biztosítunk számotokra szállást, ellátást, várunk benneteket!”, biztosított róla. Nagyon megható volt, ahogy aggódott értünk. És meg is érkezett a kézzelfogható segítség. A Magyar Kardiológusok Társaságának elnöksége először úgy határozott, hogy felmenti a 17 tagú kárpátaljai magyar szívorvos tagját az éves tagdíjuk befizetése alól. Mi, kárpátaljai szívgyógyászok ezt a pénzt felajánlottuk egy, a háború miatt menekülésre kényszerült embereket segítő ukrajnai alapítványnak. A magyar kollégák ezen felül felajánlották segítségüket a háború elől menekülők ellátásában, s a kárpátaljai szívgyógyászok számára nélkülözhetetlen eszközök beszerzésével is segítettek.

Az anyaországi kollégák több mint egymillió hrivnya értékű humanitárius segélyt küldtek, számol be róla Riskó Sándor. A támogatás 2 defibrillátort, 7 elektrokardiográfot, 35 koszorúér-sztentet tartalmazott. A felajánlók kérésére a szívbetegek kezelésének javítása és az ukrán orvostanhallgatók gyakorlati képzése érdekében az Ungvári Városi Kórház és a Kárpátaljai Kardiológiai Központ klinikai bázisaira szállítottuk a berendezéseket. Ezen túlmenően a Kárpátaljai Oktatásért Jótékonysági Alapítvány számlájára 5 millió forintot utaltak át ugyanazon intézmények számára kardiológiai és diagnosztikai eszközök, berendezések beszerzésére. A Budapesti Orvostudományi Egyetemtől az Ungvári Városi Kórház több mint kétmillió forint értékben kapott gyógyszereket és fertőtlenítőszereket, melyek a Johannitas társaság segítségével kerültek el Ungvárra. Az adományból beszerzett japán Tanita MC 780 bioimpedancemeter készüléknek köszönhetően két PhD és egy doktori disszertáció készül. Ugyancsak a szoros szakmai együttműködés révén a közelmúltban a Budapesti Semmelweis Egyetemen megrendezett Magyar Orvos-egészségügyi Világtalálkozón Az akut koronária szindrómás betegek ellátásának helyzete Kárpátalján címmel, előadást tartott Német-Szvetelszki Beáta kárpátaljai kardiológus. Továbbra is szívesen várják a kárpátaljai orvosokat a hagyományos debreceni kardiológiai napokra, s a szakmai továbbképzést biztosító balatonfüredi kongresszusra. Ezenkívül a tervek szerint idén három kardiológus vehet részt néhány hetes továbbképzésen a debreceni klinikán.

– Tehát volt kihez fordulnom személyes problémámmal. Mert amikor Csanádi professzor tudomást szerzett róla, habozás nélkül felajánlotta a segítségét, s januárban elvégzett nálam egy katéteres ablációs beavatkozást. Láttam, mennyire tisztelik, becsülik a kollégái, tanítványai mind szakmai téren, mind emberileg igyekeznek követni a példáját.

Csanádi Zoltán február 17-én tölti be a 65. életévét. Ebből az alkalomból szeretnék a saját és a tizenöt kárpátaljai MKT-tag nevében nagyon jó egészséget, további számos szakmai sikert és eredményt kívánni számára. Maradjon továbbra is olyan szerény, közvetlen, nagyszerű odaadó, segítőkész ember, mint amilyennek megismertük.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó