Filmnézés, kézműveskedés, imádkozás
A Beregszászi Római Katolikus plébánia és a Szent Anna Karitász közös szervezésében immár hagyományosan minden évben méltatják a betegek világnapját, amit 1992-ben II. János Pál pápa kezdeményezett. A Boldogságos Szűz Mária jelenése ünnepéhez igazították ezt a napot, amikor mindenki a betegekre figyel, rájuk gondol, s arra, hogy a betegség keresztjében is mellettünk van a Boldogságos Szűz Mária.
Hegedűs Csilla
– A Szent miséhez kapcsolódik a betegek szentségének a kiszolgáltatása, ami sokkal ősibb, mint a Szűz Mária jelenése. A szentség kiszolgáltatása úgy történik, hogy a pap a beteg fölé terjeszti kezét, imádkozik érte, majd megkeni a homlokát és a két tenyerét szent olajjal. Az évszázadok folyamán tévhit alakult ki a betegek kenetével kapcsolatban, főleg az utolsó kenettel kapcsolatban, ami a halál előtti dolgokat jelenti. Nem, az Úr Jézus nem a halottaknak, hanem az élőknek adja a szentségeit, hogy a segítségükre, a megerősítésükre legyen. Az embernek ugyanis akkor van a legnagyobb szüksége a segítségre, amikor legyengül a teste, s mellette a lelke és a hite is. Ennek a megerősítésére szolgál, hogy itt közösségi formában éljük azt meg, hogy Krisztus mellettünk van a nehézség óráiban is – jegyezte meg Molnár János római katolikus esperes-plébános.
Nem mondhatnánk, hogy az alkalmon beteg emberek gyűltek össze, inkább csak szépkorúak, akiknek nagyon jólesett, hogy gondoltak rájuk, és egy igazán tartalmas napot szerveztek nekik. János atya hozzátette, az egyház gyakorlata azt mondja, hogy a hatvan évet betöltött emberek vehetik a betegek szentségét. És ebben a korban és fölötte sajnos már mutatkoznak is ilyen-olyan problémák, krónikus betegségek, amik megnehezítik a mindennapjaikat.
– Éppen ezért szerveztünk egy kellemes napot számukra, melynek keretében megtekinthették a II. János Pál pápa életéről szóló dokumentumfilmet. Azért tartottuk fontosnak éppen ezt a filmet levetíteni, mert ő volt az a pápa, akinek az utolsó éveit szintén megnehezítette a súlyos betegség, szinte ellehetetlenítette a mindennapi szolgálatát. S azzal, hogy János Pál az utolsó pillanatig kitartott, éppen arról tett tanúbizonyságot, hogy vinni kell és teljesíteni azt, amit az Úr rá bízott.
A filmvetítés után a szervezők megvendégelték a jelenlévőket, majd Harapkó Marianna kézműves foglalkozásra hívta a hölgyeket.
– Úgy gondoltam, a gyertyasodrás és gyertyaöntés kiváló elfoglaltság lesz számukra, megnyugtató, de ugyanakkor figyelmet lekötő foglalkozás. Mindannyiunk számára nagy öröm, hogy együtt tudunk alkotni, minden ember lelke egy kicsit felüdül, ha közösen kézműveskedhet, beszélgethet, énekelhet – jegyezte meg a Beregszászi Szent Anna Karitász vezetője. – A szépkorúak jelenléte az egyházközségünkben fontos számunkra, mivel sok mindent tanulunk tőlük, sok tapasztalatot osztanak meg velünk. A mi odafigyelésünk az ő irányukba pedig nekik esik jól, ezért szervezünk ilyen alkalmakat, amikor összegyűlünk, és közösen kikapcsolódunk, beszélgetünk, tartalmas órákat töltünk együtt – tette hozzá Harapkó Marianna.
A nyugdíjas hölgyek szemmel láthatóan jól érezték magukat, ha csak pár órára is, de elfelejtették a problémáikat, a film feltöltődést nyújtott számukra, a kézműves foglalkozás pedig igazi kikapcsolódást.