Orosz dróncsapás érte a csernobili atomerőművet – a sugárzási szint nem emelkedett

Zelenszkij szerint Putyin nem akar békét.

Február 14-én újabb aggasztó támadás rázta meg Ukrajnát: egy orosz drón csapódott be a csernobili atomerőmű hírhedt 4-es blokkja fölé épített védőépítménybe, azaz szarkofágba. Az eseményt Volodimir Zelenszkij elnök jelentette be, hozzátéve, hogy a támadás a Müncheni Biztonsági Konferencia napján történt, amivel – szerinte – Vlagyimir Putyin egyértelmű üzenetet kívánt küldeni.

A beszámolók szerint az orosz drón olyan magasságban repült (kb. 85 méter), amelyet a radarok nem látnak, így az ukrán hatóságok szerint szándékos, előre megtervezett akcióról van szó.

A 4-es reaktorblokk fölé épített szerkezet a radioaktív anyagok környezetbe jutását akadályozza meg. A külső burkolat sérülése fokozott biztonsági kockázattal járhat, ezért további vizsgálatok szükségesek. A becsapódás után keletkezett tűz ugyan eloltásra került, de a többrétegű borítás közé szorult anyagok tovább izzhatnak, ami nehezíti a helyreállítást.

Volodimir Zelenszkij ennek kapcsán erőteljes nyilatkozatot tett, miszerint Vlagyimir Putyin nem békekötésre törekszik. Szerinte a Csernobil elleni dróntámadás jól mutatja: Moszkva a nemzetközi közvélemény ellenére is folytatja a háborús lépéseket, sőt, nukleáris létesítményeket is célba vehet.

A Rendkívüli Helyzetek Állami Szolgálata (DSZNSZ) tájékoztatása szerint a sugárzási szint továbbra is a normál tartományban (0,57 µSv/óra) van. A hatóság folyamatosan ellenőrzi az objektum állapotát. Az Ukrán Nukleáris Szabályozási Főfelügyelőség közölte, hogy a szarkofág sérülésének hatását további értékeléseknek kell alávetni, mivel a létesítmény épsége kulcsfontosságú a radioaktív anyagok környezetbe jutásának megakadályozásában.

A támadás után közvetlenül nem jelentettek megnövekedett sugárzási szintet, de a szarkofág sérülése hosszú távú biztonsági kérdéseket vet fel. Szakértők szerint az ilyen támadások nemcsak az ukrán területeket, hanem az egész régiót is veszélyeztethetik.

Az ukrán hatóságok egyelőre megnyugtatják a közvéleményt: a sugárzás szintje normális, a tűzoltás befejeződött.

Ez is érdekelheti, egy kárpátaljai katasztrófaturista élményei a csernobili veszélyzónából:

Csernobil – sejtek és lelkek pusztítója

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó