Előző lapszámunkban olvashattak arról, hogy a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága (RIT) hosszú évek óta szervez alkotótáborokat, követve a Ki a szabadba! impresszionista eszmét. Tavaly ősszel, az immár XIV. alkalommal megszervezett Hollósy Simon alkotótáborban készült munkák kiállítására Beregszászban, a Na’Conxypan Galériában került sor. Ott jelentették be, hogy a kiállításra műhelymunkákat terveznek, gyerek- és felnőttcsoportokat egyaránt várnak február végéig. A szakemberek az oktatás során alkalmazott technikákkal ismertetik meg az érdeklődőket.
Hegedűs Csilla
– Napi három alkalommal tartunk foglalkozást, délelőtt iskolásokat fogadunk, délután pedig felnőttek látogathatnak el hozzánk, ami nagy öröm számunkra – mondta Kutasi Csaba festőművész.
A műhelymunka másfél órán át tart, melynek első félórájában tárlatvezetésen vesznek részt a látogatók, a következő egy órában pedig a művészetpedagógiai foglalkozáson sajátíthatják el az egyes technikákat.
– Az iskolások közül többen visszajáró vendégeink. Az újaknak elmeséljük, honnan kapta a galéria a nevét, ki volt Na’Conxypan stb. Mindig az aktuális kiállítást nézzük meg, most a Hollósy Simon alkotótáborban készült munkákat. Mielőtt hozzálátunk a kézműves foglalkozáshoz, néhány szóban Hollósy Simon munkásságát is bemutatjuk, kiemelten azt, hogy ő volt az a személy, aki rávezette a festőket a szabadban való alkotás csodájára. Aztán megtekintjük a kiállított képeket, elemezzük azokat, a gyakorlati foglalkozást ezekre a munkákra igyekszünk felépíteni. Most az akvarell technikára fektetjük a hangsúlyt, a gyerekek ennek megfelelően készítik el a saját perspektívájú tájképüket. A sótechnikát is kipróbáltuk, amikor a vizes felületet lesózzuk, s ezáltal pici pöttyök alakulnak ki a papíron, illetve amikor alkoholt spriccelünk a lapra, szintén érdekes „foltok” keletkeznek az akvarell lapon, hiszen az alkohol taszítja a festéket. Ez nagyon érdekes a gyerekeknek, szeretnek ezzel foglalkozni, s végül örömmel és büszkén mutatják meg a munkájukat – tette hozzá Kutasi Csaba.
– Mondják, hogy mindenkiben valahol ott lakozik a művész. Ki lehet ezt hozni a gyerekekből?
– Mint már említettem, vannak olyanok, akik már korábban is többször részt vettek a foglalkozásokon, és közöttük valóban vannak kiemelten tehetségesek, akik komolyabban veszik a festészetet, szeretnek kísérletezgetni. Többen közülük arról ábrándoznak, hogy egyszer az ő munkáik lesznek kiállítva a galériában. Ez nekünk nagy boldogság, hiszen ez azt bizonyítja, hogy a festészetnek van jövője Kárpátalján.