A BusinessBridge elnevezésű határon átnyúló projekt a gazdasági együttműködés erősítését célozza Ukrajna, Magyarország és Románia régiói között. A kezdeményezést az Európai Unió támogatásával, az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna program keretében valósítják meg másfél éven keresztül.
A projektet közösen hajtja végre a Kárpátaljai és Ivano-Frankivszki Regionális Fejlesztési Ügynökség, a Máramarosi Kis- és Középvállalkozás-fejlesztési Központ (Románia) és Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Magyarország).
A projekt indulásáról, célkitűzéseiről, fő tevékenységeiről és várható eredményeiről a megyei közigazgatás sajtótájékoztatóján számoltak be.
Vaszil Ivancso, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás első elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a régió aktívan dolgozott a határon átnyúló együttműködés fejlesztésén, és jelentős eredményeket ért el ezen a téren. A 2021–2027-es támogatási időszakban Kárpátalja három határon átnyúló programban vesz részt:
- Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna,
- Lengyelország–Ukrajna és
- Románia–Ukrajna.
„A legnagyobb volumenű program számunkra az elsőként említett kezdeményezés, amely keretében már 39 projektet hagytak jóvá összesen 15 millió euró értékben. A második programban 12 projektet fogadtak el 10,4 millió euró összértékben, míg a harmadik programban 7 kisebb kezdeményezést hagytak jóvá 1,2 millió euró értékben.
Összességében a határon átnyúló programok keretében jelenleg 58 jóváhagyott projektünk van, összesen 26,7 millió euró értékben. Ezek az adatok még nem véglegesek, mivel további pályázati eredményekre várunk” – emelte ki Ivancso.
Hozzátette, hogy a BusinessBridge projekt kiváló lehetőség arra, hogy a résztvevő régiók között megerősödjön a gazdasági együttműködés. A projekt teljes költségvetése meghaladja a 340 ezer eurót, ebből több mint 93 ezer eurót közvetlenül a projekt vezető partnerének, a Kárpátaljai Regionális Fejlesztési Ügynökségnek ítéltek oda.
A projekt fő célja a meglévő gazdasági kapcsolatok megerősítése, új együttműködési lehetőségek feltárása,
a befektetések ösztönzése, valamint kedvező környezet teremtése a kis- és középvállalkozások fejlődéséhez a négy határ menti régióban – hangsúlyozta Hanna Cimbolinec, a kárpátaljai fejlesztési ügynökség igazgatója.
A BusinessBridge kezdeményezés fontosságáról és annak gazdasági hatásairól a részt vevő régiók képviselői is beszéltek. Többek között Szabóné Cap Andrea, a Tisza ETT igazgatója is felszólalt.