Mozgósítási korhatár, felmentés, behívók kézbesítése, újabb kategóriák kaptak mentességet
Az elmúlt héten léptek hatályba a törvények, amelyek további kilencven nappal meghosszabbítják a hadiállapotot és az általános mozgósítást. A parlament január közepén fogadta el az erről szóló jogszabályokat, Volodimir Zelenszkij elnök február 5-én írta alá a törvényeket. A korábbi intézkedések február 7-én jártak le, az újabb törvények értelmében május 9-ig marad hatályban a hadiállapot és az általános mozgósítás. Az intézkedés része az is, hogy a 18 és 60 év közötti ukrán férfiaknak tilos elhagyniuk az országot, kivételt képeznek azok, akik egészségügyi vagy családi alapon (három kiskorú gyermeket nevelő férfiak) mozgósítás alóli felmentést kapnak.
KISZó-összeállítás
A teljes körű orosz–ukrán háború kitörése után, 2022. február 24-én hirdették ki az általános mozgósítást, és azóta a parlament 13 alkalommal hosszabbította meg azt. A hadsereg létszámproblémái miatt 2024. május 18-án lépett életbe a mozgósítási szabályok szigorításáról szóló törvényjavaslat. Ezt megelőzően április elején 27-ről 25 évre csökkentették a sorkötelezettségi felső korhatárt. Ugyanakkor a 25 éven aluli férfiak önkéntesen jelentkezhetnek katonai szolgálatra. A mozgósítási törvény megszigorította a hadkötelesek katonai nyilvántartásba vételének szabályait. Ennek értelmében minden 18 és 60 év közötti férfinak 60 napja (július 16-ig bezáróan) volt arra, hogy frissítse katonai nyilvántartási adatait, amennyiben ezt korábban nem tette meg. Azok, akik valamilyen okból elmulasztották ezt, adminisztratív jogsértést követtek el és 17-től 25 ezer hrivnya összegű pénzbírsággal sújthatóak.
Mozgósítási korhatár, alkalmasság
Február 8-tól lényegében nem változott semmi, hadiállapot idején azok a 25 és 60 év közötti hadköteles férfiak kaphatnak behívót, akik egészségügyi szempontból alkalmasak vagy korlátozottan alkalmasak a katonai szolgálatra. A 18 és 25 év közöttiek esetében mozgósíthatóak azok, akik korábban a sorkatonai szolgálat keretében alapkiképzésben részesültek.
Korlátozottan alkalmas státusz
2025. február 5-ig ismételt katonaorvosi vizsgálaton kellett átesniük azoknak a hadköteleseknek, akik korábban „korlátozottan alkalmas” státusszal rendelkeztek. A határidő meghosszabbítása már hetek óta téma az ukrán parlamentben, több ezzel kapcsolatos törvénytervezetet is beterjesztettek, ám egyik sem került elfogadásra.
– Nyárig szeretnék meghosszabbítani a katonai szolgálatra korlátozottan alkalmas hadkötelesek katonaorvosi vizsgálatának a határidejét – jelentette ki korábban Olekszandr Zavitnevics, a Legfelső Tanács nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának elnöke. A dokumentumban a június 5-i dátum szerepel. Irina Verescsuk, az elnöki hivatal helyettes vezetője is tájékoztatott a törvénytervezet előkészítéséről. Szerinte az két fontos dologgal foglalkozik.
„Először is, a katonaorvosi vizsgálat kötelező elvégzésének határidejét további négy hónappal meg kell hosszabbítani, azaz a határidőt 2025 június elejére kell kitolni. Másodszor, a katonaorvosi vizsgálat kötelezettsége nem vonatkozik azokra a 25 év alatti személyekre, akik a katonaorvosi bizottság diagnózisa alapján korlátozottan alkalmasak” – mondta az elnöki hivatal helyettes vezetője.
Önkéntes katonai szolgálatra jelentkezhetnek azok a nők, akik nem töltötték még be a 60. életévüket, és egészségileg alkalmasak a katonai szolgálatra; szerződéses szolgálatra 18 és 25 év közötti sorkötelesek, akik korábban nem voltak sorkatonák; a fogyatékkal élők, valamint azok, akik családi okok miatt jogot kaptak a mozgósítás elhalasztására.
A behívók kézbesítése
A katonai behívók kézbesítésének rendjét a Miniszteri Kabinet 2024. május 16-i 560. számú határozata szabályozza. Ennek értelmében a tartalékosok és a katonai szolgálatra kötelezettek behívóit éjjel-nappal kézbesítik a lakóhelyükön vagy bejelentett/regisztrált lakóhelyükön, a munkahelyükön, a nyilvános helyeken, középületekben és intézményekben, a területi toborzási és szociális támogatási központokban, Ukrajna ellenőrző pontjain és határátkelőhelyein. A behívókat postai úton is kézbesítik. A toborzóközpontban történő megjelenés elmulasztása adminisztratív bírsággal, súlyosabb esetben büntetőjogi felelősségre vonással is járhat. A rendelet értelmében természeti katasztrófa; betegség; harci cselekmény; közeli hozzátartozó halála esetén a személy mentesül a megjelenés alól. Az ilyen körülményekről előre tájékoztatni kell a toborzóközpontot, ugyanakkor akadályozó körülmények megszűnésétől számított hét naptári napon belül jelentkezni kell a hadkiegészítőben.
A mozgósítási halasztás feltételei
A parlament a közelmúltban két törvénymódosítást is elfogadott, amelyek pontosítják és kibővítik a mozgósítási halasztás megadásának alapjait. Az 12104. számú törvény megszünteti a mozgósítás elhalasztására vonatkozó jogbizonytalanságot azon állampolgárok esetében, akiknek közeli hozzátartozói a harci cselekmények során vesztették életüket vagy eltűntként tartanak nyilván. A törvény biztosítja a halasztás jogát hadifogságba esett civileknek, valamint azoknak, akiknek féltestvére elesett vagy eltűnt a harcok során. A törvényt 304 képviselő szavazta meg. A másik, 11531. számú törvényjavaslat célja, hogy egyenlő jogokat és lehetőségeket biztosítson a férfiak és nők számára a hadseregben. A dokumentum lehetővé teszi azoknak a katonáknak a szolgálatból való felmentését, akiknek féltestvérei meghaltak vagy eltűntek a harcok során. A törvényt 308 képviselő támogatta.
A mozgósítás alóli felmentés meghatározott időtartamra szól, a Rezerv+ alkalmazáson keresztül a nagycsaládos édesapák, diákok és a rokkantsági fokozattal rendelkezők elektronikusan kérhetik a felmentésük meghosszabbítását.
Kapcsolódó tartalom:
A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Háború: Egymillió ember hiányzik az ukrán agrárszektorból a mozgósítás miatt