Az ukrajnai állampolgárok 60 éves korukban nyugdíjba vonulhatnak, ha rendelkeznek a szükséges munkaviszonnyal. Ennek ellenére sok idős ember a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgozik.
Magyar Tímea
Az Ukrán Nyugdíjalap elmagyarázta, hogy a további munkával töltött évek hogyan befolyásolhatják a jövőbeli juttatásokat.
Az állam arra ösztönzi a polgárokat, hogy ne siessenek a nyugdíjba vonulással, mivel minden további ledolgozott hónap után bónuszokat kapnak:
+0,5% a nyugdíjhoz minden egyes ledolgozott hónap után (ha a nyugdíjba vonulást követően az illető 60 hónapnál kevesebb ideig dolgozik).
+0,75% minden egyes hónap után (ha a nyugdíjkorhatár betöltése után több mint 60 hónapot dolgozik).
Példák a nyugdíjemelésekre:
▪ Ha 1 évvel elhalasztja a nyugdíjba vonulást, a nyugdíja 6%-kal nő.
▪ Ha 2 évvel elhalasztja a nyugdíjba vonulást, a nyugdíja +12%-kal nő.
▪ Ha 60 éves kora után még 6 évig dolgozik, nyugdíja 54%-kal nő!
Fontos: csak a teljes munkahónapokat veszik figyelembe, és a további munkaviszonyról szóló döntést be kell jelenteni a Nyugdíjalapnak.
Így mindenki maga döntheti el, hogy számára kifizetődőbb-e azonnal nyugdíjba vonulni, vagy tovább dolgozni, s így növelni a jövőbeni juttatása összegét.
––––––––––––––––––––
2025 márciusában indexálják egyesek juttatását
Ezt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelentette be.
Az elnök ígérete szerint a pénzügyi nehézségek ellenére az indexálást mindenképpen végrehajtják, és a kormány talál pénzt az idős emberek megsegítésére.
A nyugdíjakat csak azoknak nem indexálják, akiknek az elmúlt három évben számolták fel a juttatását. Az indexálás összege még nem ismert, mivel még nem számították ki az infláció és az országos átlagbérek növekedésének arányát, amitől az függ. A szakértők azonban körülbelül 10 százalékos növekedést jósolnak.
Tavaly az emelés maximális összege 1500 hrivnya, a minimális emelés összege pedig 100 hrivnya volt.
Érdemes megjegyezni azt is, hogy csak a nyugdíj alapösszegét indexálják a különböző pótlékok és kiegészítések nélkül.
––––––––––––––––––––
Ennyi lesz a nyugdíj, ha a munkavállaló minimálbért kap?
Azok az állampolgárok, akik hivatalosan dolgoznak, és minimálbért kapnak, meglehetősen kis összegű kifizetésekre számíthatnak idős éveikben.
A nyugdíjkifizetések összegét Ukrajnában több kulcsfontosságú tényező határozza meg, többek között a munkaviszony hossza és a nyugdíjba vonulás előtti átlagbér. Ennek eredményeként azok, akik minimálbérért dolgoznak, viszonylag alacsony nyugdíjkifizetésekre számíthatnak.
Nézzük meg, milyen nyugdíjat kaphat a minimálbérrel, és van-e lehetőség annak emelésére.
Az ukrán jogszabályok előírják, hogy a nyugdíjas korábbi átlagbérének legalább 40%-át kell kapnia. Ehhez azonban teljes munkaviszonyra van szükség.
A minimálbér 8 000 hrivnya. Ha egy nyugdíjas elegendő munkaidőt halmozott fel ahhoz, hogy öregségi nyugdíjban részesüljön, akkor a minimális nyugdíja havi 3370 hrivnya lesz, még akkor is, ha egész életében a minimálbérért dolgozott.
Ha a szolgálati idő nem elegendő, a kifizetések összege ennél alacsonyabb lesz. Azt is meg kell jegyezni, hogy a további munkaviszonynak csekély hatása van a nyugdíjkifizetések összegére.