A Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja immáron ötödik alkalommal szervezte meg a kezdő néptáncpedagógusok módszertani képzését. Most is sokan, összesen harmincan jelentkeztek. A hatvan órás képzésnek a beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokház ad otthont. Az oktatók ezúttal is Antal Roland és Antal Dóra, a Nyíregyházi Tánctanoda vezetői.
Hegedűs Csilla
Váradi Enikő, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltségének koordinátora köszöntőjében kifejtette, a nyíregyházi Antal házaspár közreműködésével negyedik alkalommal szervezik meg a képzést.
– Nagy öröm, hogy sok ismerős arcot látok, ők azok, akik már tudják, hogy mennyi mindent ad ez a képzés, de ugyanolyan öröm, hogy sok új pedagógus is érkezett – jegyezte meg Váradi Enikő, majd bemutatta a vendégeket, akik között ott volt Pál Lajos népművész.
Pál Katalin kihangsúlyozta, ameddig az erejük és energiájuk engedi, segítik a hazai zenészeket, pedagógusokat, tanulni vágyókat.
– A Hagyományok Háza Hálózat lassan tíz éve működik Kárpátalján, s az eltelt évek eredményei vitathatatlanok. Azt is fontos megjegyezni, hogy a népzeneoktatást még a múlt század 80-as években elindítottuk Tiszapéterfalván, de úgy éreztük, ezt egész Kárpátaljára ki kell terjeszteni, ami hála Istennek sikerült is – emelte ki a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja vezetője. Hozzátette, a gyerekek népzenei táboroztatása pár éve Sátoraljaújhelyen zajlik, de nagy álmuk és vágyuk, hogy ezt visszahozzák Kárpátaljára.
– Öröm látni az itt jelenlévő pedagógusokat, zenészeket, táncoktatókat, akik nyitottak a továbbtanulásra, a magyarországi barátainknak pedig hálásan köszönjük, hogy szabad hétvégéiket feláldozva jönnek, és foglalkoznak a mieinkkel. Szakmai segítséget adunk mindazoknak, akik a népművészet bármelyik ágában tevékenykednek. Legyen az kézművesség, hangszer-, vagy néptáncoktatás. Ezért szervezzük a képzéseket felnőtteknek is, hogy ők aztán átadhassák a tudásukat a felnövekvő generációnak. Meggyőződésünk, és ezt minden magyarországi fórumon is kihangsúlyozom, hogy a Kárpát-medencében sehol nem fejlődik olyan dinamikusan a népművészeti oktatás úgy, mint Kárpátalján – zárta szavait Pál Katalin.
A beregszászi konzulátus nevében Balogh György konzul osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. A diplomata a zenepedagógia, a tánc- és néptáncpedagógia fontosságáról szólt.
– Laikusként úgy gondolom, amikor táncpedagógiáról beszélünk, akkor az nemcsak azt jelenti, hogy a tanár megtanítja a mozdulatokat, hanem azt is, hogy megtanítja a mozgásainkat motiváló érzelmeinket kifejezni. Sőt, nemcsak kifejezni, hanem kontrollálni is – fogalmazott a konzul.
Antal Roland, a képzés egyik módszertani megálmodója és kidolgozója kifejtette, aki részt vesz a képzésben, biztos, hogy minden egyes alkalommal mosollyal az arcán megy haza.
– Mi alapvetően nemcsak táncot tanítunk, hanem szemléletet formálunk, illetve gondolatokat adunk át. Köszönjük azt a közel tízéves együttgondolkodást, amit az első, Tiszapéterfalván megrendezett, táborban a Pál családdal tehettünk. Arra kérek minden résztvevőt, hogy a következő hetekben nyitottak és befogadók legyenek. Mi nyitotta vagyunk, és mindig az aktuális csapatra formáljuk az oktatást – magyarázta a táncpedagógus.
A következő hétvégéken a résztvevők megismerkedhetnek az erdélyi, felcsíki, moldvai táncdialektus aldialektusainak táji történeti tagozódásával, az aldialektusok játékaival, továbbá mozgásos és párválasztó játékokkal, mondókákkal. A módszertani képzés április közepéig tart.